Znaleziono 0 artykułów
27.02.2021

Filmy o niezwykłych osobowościach

„Van Gogh. U bram wieczności” / Fot. materiały prasowe

Artyści, aktywiści i pasjonaci – spragnieni inspiracji oglądamy portrety niezwykłych ludzi. Wszystkie filmy są dostępne online na platformie vod.mdag.pl.

„Van Gogh. U bram wieczności”: We własnym świecie

 

Po nominowanym do Oscara „Twoim Vincencie” do kin trafiła kolejna biografia artysty. „Van Gogh: U bram wieczności” poświęcony jest ostatnim miesiącom życia malarza, który za namową przyjaciela przeprowadza się z Paryża do miejscowości Arles w Prowansji. Zafascynowany sielską scenerią, barwami i grą światła znów maluje. Tak zaczyna się najbardziej twórczy, a zarazem dramatyczny okres jego życia. W roli głównej fenomenalny Willem Dafoe, który za występ otrzymał Złotego Lwa w Wenecji i nominację do Oscara.

„Nie jestem twoim murzynem”: Black Lives Matter

 

Na fali protestów Black Lives Matter twórczość Jamesa Baldwina przeżyła renesans. Skłaniające do refleksji eseje pisarza stanowią punkt wyjścia do zrozumienia sytuacji Afroamerykanów. Na kilka miesięcy przed śmiercią Baldwin rozpoczął pracę nad „Remember This House” – wspominał swych zabitych przyjaciół, działaczy ruchu praw obywatelskich: Medgara Eversa, Malcolma X i Martina Luthera Kinga. Raoul Peck przeniósł na ekran pozostawione przez pisarza 30 stron, ilustrując je przebitkami z wystąpień myśliciela, historycznych wydarzeń i współczesnych protestów. Narratorem filmu jest Samuel L. Jackson.

„Kraina miodu” / Fot. materiały prasowe

„Kraina miodu”: W harmonii z naturą

 

Dokument Tamary Kotevskiej i Ljubomira Stefanova okrzyknięto arcydziełem. Film otrzymał aż dwie nominacje do Oscara, w tym w kategorii najlepszy film międzynarodowy, stając się pierwszą w historii produkcją non fiction z tym wyróżnieniem. W „Krainie miodu” poznajemy Hatidze, jedną z ostatnich koczowniczych pszczelarek w Macedonii. Hatidze i pszczoły żyją w symbiozie – razem, a jednocześnie osobno. Historia pszczelarki staje się pretekstem do krytycznego spojrzenia na sposób, w jaki traktujemy naszą planetę.

„Jean Paul Gaultier. Szyk i krzyk”: Vive la liberté!

 

Twórcy zabierają nas za kulisy retrospektywy Gaultiera – teatralnego show, który odbył się w 2018 r. w legendarnej Sali Folie Bergère. Obserwując Gaultiera przy pracy, poznajemy jego historię – od zafascynowanego modą chłopca po jednego z najważniejszych francuskich projektantów.

„Forman vs. Forman” / Fot. materiały prasowe

„Forman vs. Forman”: Człowiek kontra system

 

Zanim reżyser „Amadeusza”, „Lotu nad kukułczym gniazdem” czy „Hair” podbił Hollywood, zdobył uznanie w rodzimej Czechosłowacji. Zdecydował się wyjechać, gdy jego swoboda ekspresji była stopniowo ograniczana. Doświadczenia przenosił na ekran – motywem przewodnim jego twórczości stał się konflikt między jednostką a systemem. „Forman vs Forman” to stworzona niemal wyłącznie na bazie archiwalnych materiałów opowieść o spuściźnie twórcy.

„Beuys. Sztuka rewolucji”: Sztuka jako terapia

 

Artysta, teoretyk sztuki, pedagog, aktywista i reformator – Joseph Beuys pozostaje jedną z najciekawszych postaci sztuki awangardowej XX w. Dokument Andresa Veiela ukazuje go jako radykalnego twórcę, który wyprzedzał epokę. Świetnie zmontowany materiał z występów Beuysa i jego nielicznych wywiadów zachęca do namysłu nad jego postulatami (sztuki dla wszystkich, rewolucji przez sztukę, swobodnej ekspresji dla wszystkich), które wydają się nie tracić na aktualności.

„Zniknięcie mojej matki” / Fot. materiały prasowe

„Zniknięcie mojej matki”: Na własnych zasadach

 

Legenda świata mody Benedetta Barzini w 1965 r. pojawiła się na pierwszej okładce włoskiego „Vogue’a”. Fotografowali ją Irving Penn i Richard Avedon, obracała się w gronie artystycznej bohemy i przyjaźniła z Andym Warholem. U szczytu sławy postanowiła porzucić karierę modelki i działać społecznie – ostro krytykowała mizoginię przemysłu modowego. Później usunęła się w cień. Syn Beniamino, który z kamerą towarzyszy jej na każdym kroku, próbuje ocalić ją od zapomnienia.

„Jiro śni o sushi”: W poszukiwaniu doskonałości

 

Jiro Ono jest najlepszym kucharzem sushi na świecie. Japoński rząd uznał go za skarb narodowy, a jego maleńki lokal w tokijskim metrze wyróżniono aż trzema gwiazdkami Michelina. „Jiro śni o sushi” to wyjątkowo apetyczna opowieść o sztuce sushi, japońskiej kulturze i dążeniu do doskonałości. Wszystko w rytm genialnej ścieżki dźwiękowej Philipa Glassa.

„Marina Abramović: Artystka obecna” / Fot. Marco Anelli

„Marina Abramović: Artystka obecna”: Tu i teraz

 

Wiosną 2010 r. w Museum of Modern Art w Nowym Jorku odbyła się retrospektywa prac Mariny Abramović. Serbska artystka przygotowała wtedy trwający 700 godzin performance „The Artist is Present”, który ożywił dyskusję o podmiotowości artysty, fizycznych granicach sztuki i jej dostępności. Towarzyszyły jej kamery – powstał portret jednej z najbardziej fascynujących współczesnych artystek.

„Młynarski. Piosenka finałowa”: Mistrz opowieści

 

– Piosenka to jest taki drobny twór, który może bardzo sprowokować do myślenia, ale niestety nie jest w stanie go zastąpić – mówił Wojciech Młynarski. Na chwilę przed śmiercią mistrz polskiej piosenki udzielił Alicji Albrecht ostatniego wywiadu. W szczerej rozmowie autor przeszło 3500 utworów, które stały się portretem Polaków czasu PRL, opowiedział o karierze, zmaganiach z chorobą i tym, jak udało mu się pogodzić pracę twórczą z rolą ojca. Rozmowę dopełniło 30 wypowiedzi rodziny i najbliższych przyjaciół, które przepleciono archiwalnymi nagraniami z występów.

Filmy dokumentalne z minionych edycji festiwalu Millenium Docs Against Gravity oraz wybrane tytuły fabularne, jak "Niemiłość", "Van Gogh. U bram wieczności" czy "Kwiat szczęścia" można  oglądać na platformie vod.mdag.pl. Co tydzień znajdziecie tu nowe, inspirujące tytuły. 

Julia Właszczuk
  1. Kultura
  2. Kino i TV
  3. Filmy o niezwykłych osobowościach
Proszę czekać..
Zamknij