Poruszające losy artystów, optymistyczne przesłanie o potędze kreatywności, oscarowe piosenki – po seansie filmów o sztuce zapraszamy na podróż po świecie dźwięków.
„Zimna wojna”
Polski akcent na naszej liście. Historia trudnej miłości dwojga ludzi, którzy nie mogą żyć bez siebie, ale równocześnie nie potrafią być razem. W rytm ścieżki dźwiękowej autorstwa Marcina Maseckiego, przeplatającej polską muzykę ludową z jazzem, obserwujemy losy Zuli i Wiktora na przestrzeni lat 50. i 60. XX wieku. Historia miota nimi po całej Europie. Na szczególną uwagę zasługuje występ Joanny Kulig i jej hipnotyzujący wokal, który teraz możemy również podziwiać w netfliksowym miniserialu „Eddy”. „Zimna wojna” otrzymała trzy nominacje do Oscara, w tym za najlepszy film nieanglojęzyczny, a pracę reżysera doceniono w Cannes, gdzie otrzymał Złotą Palmę. Można oglądać na Vod.pl.
W podobnym klimacie: „Niech gra muzyka”, „Ethiopiques: Muzyka duszy”, „Rękopis znaleziony w Saragossie”
„I’m Not There. Gdzie indziej jestem”
Nietypowa biografia muzyka i laureata Nagrody Nobla, Boba Dylana, w której sześć gwiazd wciela się w różne aspekty jego osobowości. W kolejnych rozdziałach eksperymentalnego filmu Todda Haynesa („Carol”, „Daleko od nieba”) grają Christian Bale, Heath Ledger, Richard Gere, Ben Whishaw, Marcus Carl Franklin i nominowana do Oscara Cate Blanchett. „I’m Not There” jest nie tylko próbą zrozumienia tajemniczej ikony muzyki, ale również niezwykłym portretem niezwykłego człowieka. Film można oglądać na cda.pl.
W podobnym klimacie: „Whiplash”, „The Doors”, „Bohemian Rhapsody”
„Amadeusz”
– To fantazja inspirowana życiem i tajemniczą śmiercią Mozarta – mówili o swoim filmie Miloš Forman i Peter Shaffer. I choć fakty mieszają się tu z domysłami, plotkami i autorskimi interpretacjami twórców, a postacie historyczne z fikcyjnymi, to „Amadeusz” pozostaje jednym z najbardziej znanych biografii muzycznych wszech czasów. Nagrodzona aż ośmioma Oscarami produkcja opowiada o konflikcie między młodym geniuszem (w tej roli genialny Tom Hulce) a nadwornym kompozytorem, Antonim Salierim (F. Murray Abraham). Zgorzkniały muzyk nie potrafi zrozumieć, dlaczego porywczy prostak otrzymał od Boga niezwykły dar, którego on sam jest pozbawiony. Niezwykłą biografię można oglądać na cda.pl.
W podobnym klimacie: „Kontrakt rysownika” (Mubi), „Farinelli: Ostatni kastrat”, „Dźwięki muzyki” (Mubi)
„Woodstock”
W 1969 roku na niewielkiej farmie Bethel w stanie Nowy Jork zgromadziło się blisko pół miliona fanów muzyki. Film dokumentalny o jednym z najsłynniejszych wydarzeń muzycznych w historii to nie tylko zapis koncertów takich legend jak Jimi Hendrix, Joe Cocker czy The Who, ale również portret pokolenia dzieci kwiatów, postulujących stworzenie pacyfistycznej kontrkultury, zakończenie wojny w Wietnamie oraz wolną miłość. Dokument, będący hołdem dla młodzieńczego idealizmu i emancypacji poprzez sztukę, nagrodzono Oscarem.
W podobnym klimacie: „Coachella: 20 Years in the Desert” (YouTube), „Homecoming: A Film by Beyoncé” (Netflix), „Glastonbury”, „ATP: Muzyka jutra”, „Jazz on a Summer Days” (YouTube)
„What Happened, Miss Simone?”
Reżyserka Liz Garbus (ostatnio za kamerą „Zaginionych dziewczyn”) opowiada o Ninie Simone, legendarnej wokalistce jazzowej, autorce tekstów i aktywistce walczącej o prawa człowieka. Jako czarna kobieta osiągnęła sukces w rządzonej przez białych mężczyzn branży muzycznej, zmagając się jednocześnie z chorobą afektywną dwubiegunową. – Moja matka była jedną z największych artystek swoich czasów, ale cena, jaką za to zapłaciła, była wysoka – mówi w filmie jej córka, Lisa Simone Kelly, również piosenkarka. Dostępny na Netfliksie.
W podobnym klimacie: „Amazing Grace”, „Tina”, „Dreamgirls”
„Spacer po linie”
Biografia Johnny’ego Casha pokazuje jego życie od dzieciństwa na plantacji bawełny, przez trudne relacje z ojcem, wielką sławę i uzależnienie od narkotyków. Ale najważniejsza jest szalona miłość muzyka i piosenkarki June Carter. Pomimo wszelkich przeciwności przez 35 lat byli nierozłączni, razem wychowując dzieci, pracując i tworząc muzykę. Za swoje występy nominację do Oscara otrzymała zarówno Reese Witherspoon i Joaquin Phoenix, jednak tego wieczoru statuetkę zabrała do domu jedynie ona. Phoenix musiał zaczekać na swoją statuetkę (za „Jokera”) prawie 15 lat. Film jest dostępny na HBO GO.
W podobnym klimacie: „Rocketman”, „8 mila”, „Niczego nie żałuję – Edith Piaf”
„Fortepian”
Ada przeprowadza się z córką do Nowej Zelandii, by wyjść za mąż. Kobieta jest niemową, komunikuje się ze światem, grając na fortepianie. Zajęciu temu sprzeciwia się jej nowy małżonek, Alisdair (Sam Neill), więc instrument zabiera do siebie ich sąsiad, George Baines (Harvey Keitel), który prosi kobietę, by nauczyła go grać. Niezapomniana muzyka Michaela Nymana, fenomenalna rola Holly Hunter (która sama grała wszystkie utwory na fortepianie) oraz niezwykły krajobraz nowozelandzkich wysp czyni z nagrodzonego trzema Oscarami filmu lekturę obowiązkową. Jane Campion jako jedna z pięciu kobiet w historii nagród Akademii otrzymała nominację w kategorii reżyserskiej."Fortepian" jest dostępny na Vod.pl.
W podobnym klimacie: „Pianista” (Vod.pl), „Portret kobiety w ogniu”, „Nowy początek”
„Amy”
Jeden z trzech głośnych filmów dokumentalnych, obok „Senny” i „Diego”, w reżyserii Asifa Kapadiego, opowiada historię życia Amy Winehouse, która zmarła w 2011 roku w wieku zaledwie 27 lat. Film śledzi drogę brytyjskiej wokalistki od obdarzonej niezwykłym głosem dziewczyny z północnej części Londynu do światowej gwiazdy. W „Amy” wykorzystano niepublikowane do tej pory materiały i nagrania archiwalne, ukazujące doświadczenia piosenkarki, presję sławy i bezustanną uwagę mediów, z którymi się mierzyła, trudną relację z ojcem i toksyczne związki z mężczyznami. Poruszający obraz wrażliwej artystki próbującej odnaleźć się w bezwzględnym świecie nagrodzono Oscarem. Film jest dostępny na Vod.pl.
W podobnym klimacie: „Miss Americana”, „Gaga: Five Foot Two”, „W łóżku z Madonną”
„Młodość”
Grupa nieznajomych, w tym wybitny kompozytor (Michael Caine), słynny reżyser (Harvey Keitel) i gwiazda filmowa (Jane Fonda), spędza wakacje w hotelu wysoko w Alpach. Kilka wspólnych tygodni odmieni ich życie. „Młodość” to przede wszystkim opowieść o upływie czasu oraz nieprzemijającej miłości do sztuki, w szczególności muzyki, i wrażliwości na piękno. Film Paola Sorrentina, finezyjna kompozycja obrazu i muzyki autorstwa Davida Langa, ma kameralny urok, inny niż poprzedni, pełen przepychu, film reżysera „Wielkie piękno”. Dostępny na Vod.pl.
W podobnym klimacie: „Wielkie piękno” (Netflix), „Złamane serca”, „Ostatnia miłość pana Morgana”
„U progu sławy”
Piętnastoletni William (Patrick Fugit), zagorzały fan rocka, marzy o pracy dziennikarza muzycznego. Niespodziewanie otrzymuje propozycję napisania reportażu dla magazynu „Rolling Stone” o znanym zespole, który właśnie rusza w tournée po Stanach Zjednoczonych. Towarzysząc muzykom, chłopak szybko staje się częścią ekipy. Komedia Camerona Crowe’a („Jerry Maguire”) to nostalgiczna pocztówka z końca lat 60., a jednocześnie gorzka opowieść o cieniach sławy. W pozostałych rolach: Frances McDormand, Kate Hudson (nominacja do Oscara za rolę drugoplanową) i Philip Seymour Hoffman. Można oglądać na HBO GO.
W podobnym klimacie: „Przeboje i podboje”, „Boska Florence”, „Blues Brothers”
„Narodziny gwiazdy”
Dzięki czwartemu remake’owi historii romansu dogasającej gwiazdy muzyki country i nieznanej, ale niezwykle utalentowanej piosenkarki, Lady Gaga jako pierwsza w historii w jednym sezonie nagród zgarnęła Oscara, statuetkę Grammy, nagrodę BAFTA i Złoty Glob (a piosenka „Shallow” tygodniami królowała na listach przebojów). Trudno uwierzyć, że wśród gwiazd, które miały wcielić się w Ally, wymieniano wcześniej Beyoncé, Rihannę, Selenę Gomez i Janelle Monáe, a Jacka (finalnie zagrał go reżyser filmu, Bradley Cooper) – Leonarda DiCaprio, Johnny’ego Deppa, Willa Smitha i Christiana Bale’a. Film można oglądać na HBO GO.
W podobnym klimacie: remake filmu z 1954 roku, „Vox Lux” (HBO GO), „Song to Song”
„Moulin Rouge!”
W zestawieniu muzycznych filmów nie mogło zabraknąć musicalu, w szczególności tego autorstwa Baza Luhrmanna. W Moulin Rouge, najsłynniejszym klubie nocnym Paryża przełomu wieków, młody i biedny pisarz Christian (Ewan McGregor) zakochuje się w pięknej i niezwykle utalentowanej kurtyzanie Satine (Nicole Kidman), która marzy o karierze aktorskiej. Pełen rozmachu musical wypełniony najbardziej znanymi utworami gatunku w nowych aranżacjach to absolutny klasyk, do którego chce się wracać. Dwa Oscary – za scenografię i kostiumy. Do obejrzenia na HBO GO.
W podobnym klimacie: „Cabaret”, „La La Land”, „Chicago”, „Mamma Mia!”
„Tańcząc w ciemnościach”
Nagrodzony Złotą Palmą film Larsa von Triera śledzi losy tracącej wzrok Selmy, która emigruje do Stanów Zjednoczonych i zatrudnia się w fabryce. Kobieta stara się uzbierać pieniądze na operację syna, któremu również grozi ślepota. W trudnych chwilach Selma ucieka w świat marzeń, wyobrażając sobie, że jest bohaterką radosnego musicalu. Gdy świat wokół niej zanika, przewodnikiem kobiety stają się dźwięki. Największy atut? Fenomenalny występ Björk, która razem z Markiem Bellem jest również autorką znacznej ścieżki dźwiękowej filmu."Tańcząc w ciemnościach" jest dostępne na cda.pl.
W podobnym klimacie: „Melancholia”
„Sing”
Koala Buster Moon jest właścicielem lokalnego teatru, ale jego instytucji grozi bankructwo. Chcąc tego uniknąć, organizuje konkurs dla najbardziej utalentowanych wokalistów, którzy zostaną gwiazdami jego spektakli. Do wyścigu o wielką nagrodę stają, m.in. cicha Mysz, nieśmiała słonica Meena, rezolutna mama kilkunastu świnek Rosita, młody gniewny goryl Johnny i punkowa rebeliantka Ash. Ciepła historia o tym, że śpiewać każdy może, marzenia nie mają daty ważności, a muzyka potrafi łączyć ponad podziałami. W oryginalne plejada gwiazd: Reese Witherspoon, Scarlett Johansson, Matthew McConaughey i Taron Egerton. Seans dla całej rodziny!
W podobnym klimacie: „Zwierzogród”, „Kraina lodu”, „Fantazja” (1940 i 1999)
Pełnometrażowe teledyski
Za sprawą objętości bliżej im do filmów niż tradycyjnych teledysków. Wśród najbardziej znanych produkcji tego typu warto wymienić klipy Michaela Jacksona (na czele z „Thrillerem”, „Bad” czy „Ghost”), „Happy” Pharrella Williamsa i „Runaway” Kanye’ego Westa. Wielu artystów ma również na swoim koncie filmy stanowiące wizualne dopełnienie muzycznej opowieści. Tu na szczególną uwagę zasługują „When I Get Home” Solange, „Electroma” Daft Punk i „Lemonade” Beyoncé, na który składa się 13 krótszych klipów, po jednym do każdego utworu. Wszystkie filmy można oglądać na YouTubie i Tidalu.
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.