Zamknięta forma, wciągająca historia i gwiazdorska obsada – wzorowy miniserial ogląda się jak dobry film w odcinkach. Na osłodę długich zimowych wieczorów przygotowaliśmy zestawienie najlepszych limitowanych serii, od których nie będziecie mogli się oderwać.
Najlepsze miniseriale Netflix
„Awantura”: Dwa światy
Danny (Steven Yeun) ciężko pracuje, by związać koniec z końcem. Mimo to życie wciąż rzuca mu kłody pod nogi. Amy (Ali Wong) tymczasem wszystko przychodziło z łatwością. Może się wydawać, że ma wszystko, o czym marzyła, nie potrafi jednak uwolnić się ze złotej klatki. Gdy drogi bohaterów się krzyżują, coś w nich pęka, a obcy sobie ludzie z dnia na dzień stają się największymi wrogami.
„Królowa Charlotta”: Miłość ponad podziałami
Miniserial Netflixa z uniwersum „Bridgertonów” to inspirowana prawdziwą historią opowieść o życiu królowej Charlotty (India Ria Amarteifio), jej drodze do tronu oraz małżeństwie z królem Jerzym III (Corey Mylchreest), które dały początek pięknej historii miłosnej i zmianom na brytyjskim dworze. To dzięki nim wśród śmietanki towarzyskiej czasów regencji brylują książę Simon i debiutantka Daphne.
„Grace i Grace”: Opowieść pokojówki
Kanada, XIX wiek. Psychiatra dr Simon Jordan (Edward Holcroft) ma orzec, czy Grace (Sarah Gadon), pokojówka oskarżona o morderstwo pracodawców, jest poczytalna. Gdy podczas serii spotkań Grace opowiada o swoim życiu, Simonowi coraz trudniej przychodzi oddzielanie prawdy od fikcji. Adaptacja powieści Margaret Atwood, autorki „Opowieści podręcznej”, w wydaniu Mary Harron to jeden z najlepszych thrillerów na platformie.
„Gambit królowej”: Droga na szczyt
Po wypadku samochodowym, w którym ginie jej matka, Beth Harmon (Anya Taylor-Joy) trafia do katolickiego sierocińca dla dziewczynek. Uczy się tam dobrych manier, łykając codzienną dawkę leków uspokajających. Ucieczką od ponurej rzeczywistości jest gra w szachy, w którą wprowadza ją woźny, pan Shaibel (Bill Camp). Niezwykły talent dziewczyny pomaga jej wspiąć się na szczyt. Czeka tam na nią jednak wiele zagrożeń.
„Maniac”: Eksperyment na żywym organizmie
Jeden z najbardziej niedocenionych seriali Netflixa w historii śledzi dwoje nieznajomych, Annie (Emma Stone) i Owena (Jonah Hill), którzy biorą udział w eksperymentalnych badaniach klinicznych – testują antydepresant nowej generacji. Szybko okazuje się, że nie wszystko idzie zgodnie z planem.
Najlepsze miniseriale HBO Max
„Czarnobyl”: Prawdziwa katastrofa
Poruszający miniserial HBO inspirowany reportażem Swietłany Aleksijewicz „Czarnobylska modlitwa. Kronika przyszłości” opowiada o jednej z największych tragedii w historii Ukrainy – awarii elektrowni jądrowej w 1986 roku. Mistrzowsko zrealizowana produkcja przedstawia skutki katastrofy jądrowej, stając się alegorią ZSRR jako kolosa na glinianych nogach.
„Sceny z życia małżeńskiego”: Miłość bez złudzeń
Udany remake klasyka Ingmara Bergmana śledzi losy Miry i Jonathana (Jessica Chastain i Oscar Isaac), typowego małżeństwa – nie zawsze szczęśliwego, uwikłanego w sieć kłamstw i niedomówień, niechybnie zmierzającego ku rozpadowi. Nie znaczy to jednak, że w „Scenach z życia małżeńskiego” brakuje miłości. Wręcz przeciwnie, podobnie jak w „Historii małżeńskiej” odarto ją ze złudzeń i filmowych fantazji.
„Mogę cię zniszczyć”: Głos pokolenia
Za sprawą debiutanckiej książki Arabella (Michaela Coen) stała się głosem pokolenia. Wiele czytelniczek utożsamia się z jej światem – autorka ma przyjaciół, kochanków, zamiłowanie do lekko imprezowego życia i traumatyczne doświadczenie gwałtu, który stał się momentem zwrotnym w jej życiu. „Mogę cię zniszczyć” to wierny obraz rzeczywistości nowego pokolenia. Bez moralizatorstwa i epatowania skandalem.
„Zmokłe psy”: Współczesna rodzina
Costello (Daisy May Cooper), samodzielna mama małej Iris (Fleur Tashjian), ledwie wiąże koniec z końcem. W końcu obie lądują na ulicy. Z opresji ratuje ich Selby (Jack Farthing), który przyjmuje je pod swój dach. Costello i Selby, nieuleczalny romantyk szukający mężczyzny swojego życia, stworzą dla Iris wymykającą się schematom rodzinę.
„Schody”: Morderstwo doskonałe
Michael Peterson (Colin Firth) jest wziętym autorem kryminałów, wzorowym ojcem i mężem. A przynajmniej takie sprawia wrażenie. Do czasu, gdy zostaje oskarżony o morderstwo żony (Toni Collette). Zdruzgotany Michael przekonuje, że to był wypadek, a Kathleen sama spadła ze schodów. Nie wszyscy wydają się jednak przekonani do jego wersji wydarzeń. „Schody” to inspirowany prawdziwymi wydarzeniami miniserial, o którym trudno zapomnieć.
Najlepsze miniseriale Apple TV+
„Rozdzielenie”: Po drugiej stronie lustra
„Rozdzielenie” to miniserial oparty na koncepcie równie śmiesznym, co strasznym. Bohaterowie wiodą dwa równoległe życia: jedno w pracy, drugie poza nią. W biurze nie pamiętają, kim są prywatnie, po godzinach zapominają, co robią za biurkiem. A robią rzeczy niezbyt przyzwoite. Satyra na globalne korporacje w gwiazdorskiej obsadzie z Adamem Scottem, Christopherem Walkenem i Patricią Arquette na czele.
„Odmieniec”: Współczesna odyseja
Adaptacja bestsellerowej powieści Victora LaValle’a to współczesna baśń dla dorosłych, której bohater, niczym Odyseusz, przemierza Nowy Jork w poszukiwaniu nurtujących go odpowiedzi. Na czele obsady stanął LaKeith Stanfield, gwiazdor takich produkcji, jak „Atlanta”, „Judasz i Czarny Mesjasz” czy „Sorry to Bother You”. Partnerują mu Clark Backo, Adina Porter i Samuel T. Herring.
„Silos”: Klaustrofobiczna dystopia
Postapokaliptyczna przyszłość. Ziemia stała się toksycznym pustkowiem, a jedyni ocalali wiodą ascetyczne życie w podziemnym bunkrze. Odcięci od świata muszą polegać na sobie i na ograniczonych zasobach. Dlatego złamanie obowiązujących zasad równa się wygnaniu. Juliette (Rebecca Ferguson) zaczyna podejrzewać, że tutejsze elity nie mówią mieszkańcom tytułowego silosu całej prawdy.
Najlepsze miniseriale Disney+
„A Murder at the End of the World”: Zagadka do rozwikłania
Darby Hart (Emma Corrin), zdolna hakerka i aspirująca detektywka, wraz z ośmioma innymi osobami zostaje zaproszona do odciętej od świata posiadłości ekscentrycznego miliardera Andy’ego (Clive Owen). Gdy jeden z uczestników wyjazdu ginie w niewyjaśnionych okolicznościach, Darby rozpoczyna wyścig z czasem, by znaleźć mordercę, nim ten uderzy znowu.
„Gęsia skórka”: Tajemnice z przeszłości
Bohaterami serii jest piątka licealistów, którzy postanawiają rozwiązać owiane tajemnicą morderstwo nastolatki sprzed trzech dekad. Ku swojemu przerażeniu odkrywają, że w sprawę mogą być zamieszani ich rodzice. Spokojnie, nie jest to drugie „Riverdale”. Widzowie pokochali „Gęsią skórkę” za kameralny klimat i wciągające tajemnice.
„Andor”: Science fiction moralnego niepokoju
„Łotr 1. Gwiezdne wojny – historie” to jeden z najlepszych filmów z uniwersum „Gwiezdnych wojen”, a Cassian Andor (Diego Luna) jeden z jego najciekawszych bohaterów. Nic więc dziwnego, że wcześniejsze losy rebelianta okazały się świetnym materiałem na miniserial. „Andor” skupia się na motywacjach, lękach i życiu wewnętrznym bohatera, który naprawdę jest człowiekiem z krwi i kości, w przeciwieństwie do wielu postaci zaludniających wyobraźnię George’a Lucasa.
Najlepsze miniseriale SkyShowtime
„The Curse”: Prawda ekranu
Twórca serialu Nathan Fiedler bawi się konwencją reality show, zacierając granice między rzeczywistością i fikcją oraz burząc czwartą ścianę, a to wszystko z pomocą Emmy Stone. Duet gra nowożeńców, Whitney i Ashera Sieglów, którzy próbują przekonać do swojej wizji ekologicznego życia mieszkańców zubożałego miasteczka Española w Nowym Meksyku. Ich plany krzyżuje jednak Dougie (Benny Safdie), ekscentryczny producent, który widzi w ich historii doskonały materiał na reality show, oraz tajemnicza dziewczynka, która rzuca na Ashera tytułową klątwę.
„Poker Face”: Supermoce
Natasha Lyonne, twórczyni „Russian Doll”, i Rian Johnson, reżyser serii „Na noże”, nakręcili jeden z najlepszych seriali kryminalnych ostatnich lat. Produkcja śledzi losy Charlie (Lyonne), która posiada niezwykłą zdolność – zawsze przeczuwa, gdy jej rozmówca kłamie. Przez talent narobiła sobie wrogów, więc musi uciekać. Gdy trafia na trop mordercy, postanawia wykorzystać swoją supermoc, by zatrzymać sprawcę.
„Pierwsza dama”: Żony prezydentów
Historia Stanów Zjednoczonych opowiedziana z perspektywy pierwszych dam: Eleonor Roosevelt (Gillian Anderson), Betty Ford (Michelle Pfeiffer) i Michelle Obamy (Viola Davis), które starają się zmieniać świat, wpływać na najważniejsze decyzje polityczne i zajmować się rodziną.
Najlepsze miniseriale Prime Video
„Rój”: Obsesja Dre
Dni Dre (Dominique Fishback) upływają na rozmowach z przyjaciółką i słuchaniu kawałków ulubionej artystki Ni’Jah, wzorowanej zresztą na Beyoncé. Dziewczyna zrobiłaby dla idolki wszystko. Dosłownie wszystko. Gdy świat Dre zaczyna chwiać się w posadach, nastolatka zmienia się w seryjną morderczynię, której nikt nie jest w stanie zatrzymać. Nawet ona sama.
„Daisy Jones and the Six”: Miłość i muzyka
Adaptacja bestsellerowej powieści Taylor Jenkins „Daisy Jones and The Six”. Serial opowiada historię powstania, sukcesu i upadku fikcyjnego zespołu rockowego (wyraźnie inspirowanego Fleetwood Mac) z lat 70. XX wieku. W rolę tytułowej Daisy wcieliła się wnuczka Elvisa Presleya, Riley Keough. Gratka nie tylko dla fanów muzycznych produkcji.
„Nierozłączne”: Portret podwójny
W remake’u kultowego thrillera Davida Cronenberga „Nierozłączni” Rachel Weisz wciela się w identyczne bliźniaczki, Elliot i Beverly Mantle. Siostry pracują razem nad technologią, która może zrewolucjonizować współczesną medycynę, w szczególności położnictwo. Aby dopiąć swego, nie cofną się przed niczym, w szczególności skrzywdzeniem siebie nawzajem.
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.