Znaleziono 0 artykułów
25.05.2024

Metal stał się najmodniejszym materiałem w designie

25.05.2024
Fot. Linde Freya Tangelder. Destroyers/Builders Studio.

Organiczne, minimalistyczne, nostalgiczne, zabawne; spawane, odlewane, kształtowane na formie; polerowane, szczotkowane, oksydowane; ozdabiane nitami, inkrustowane kamieniami – takie są metale, z których powstaje design wpisujący się w aktualne trendy. Oto najciekawsze projekty z aluminium, brązu, srebra, stali.

1. Kolekcja Linde Freya Tangelder, założycielki belgijskiego studia Destroyers/Builders, powstała dla indyjskiej galerii Aequo. W jej projektach często wpływy zachodnie spotykają się z tymi z Dalekiego Wschodu. Zafascynowana materiałami, rzemiosłem i zapomnianymi technikami Linde wzięła na warsztat repoussé, czyli tradycyjną metodę polegającą na kształtowaniu blach na formie. Jej autorska seria obiektów powstała z inspiracji surowymi krajobrazami Karnataki w Indiach, gdzie granitowe głazy łączą się ze sobą, tworząc kolażowe, zjawiskowe monolity. Użyła grubych płatów srebra ukształtowanych na ręcznie rzeźbionych blokach z drewna tekowego i zespoliła je za pomocą mosiężnych łączeń lutowniczych.

Fot. Manan Sheth/Aequo Gallery

2. Hannah Kuhlmann jest interdyscyplinarną projektantką, prowadzi w Kolonii autorskie studio, łącząc design ze sztuką konceptualną. Jej znakiem rozpoznawczym są rzeźbiarskie obiekty z rur stalowych i blachy. Kolekcja „LUCID DREAMS” została zainspirowana doświadczeniem świadomego snu, stanu, w którym granice między rzeczywistością a fantazją rozmywają się. Estetyka elementów kolekcji przywołuje skojarzenia z „Alicją w Krainie Czarów”, przypomina scenografię narracji sennej. Lampy o wyglądzie kwiatów tulipana i krokusa, wykonane z ręcznie wycinanej, starannie zespawanej blachy, zaczynają świecić po dotknięciu ręką.

Fot. Eline Willaert/Kuhlmann Studio. LADY GLOVE: 8.400 € (Ex.VAT).

3.  Mati Sipiora uwielbia łamać konwencje, wrzucać do wnętrz wizualne „bomby”: soczysty kolor, nieoczywiste, przyciągające spojrzenie formy. „Dziwny design” – jak określa przedmioty, które wychodzą z jego pracowni – czerpie z tradycji ruchu Memphis i lat 80., zwłaszcza filmów sci-fi z tamtej epoki. Krzesło o sugestywnej nazwie „Pudel” stanowi centrum jego kolekcji „Futuroom”. Rama siedziska przypomina kreskówkowe kiełbaski nanizane na sznurek, jest wykonana ze stali nierdzewnej, może być też malowana na różne barwy.

Fot. Mati Sipiora

4. Florence Louisy to francuska projektantka, absolwentka Design Academy Eindhoven w Holandii, która chętnie pracuje w kolaboracjach i kuratoruje design. Seria siedzeń „Octa” wyróżnia się grą kontrastów. Starannie wypolerowane, kwadratowe, modułowe podstawy o minimalistycznej linii projektantka zestawiła z nonszalanckimi poduszkami z lnu barwionego na czekoladowy brąz. Idealne dla wielbicieli neobrutalizmu.

Fot. Florence Louisy

5. Futuryzm pomieszany z nostalgią – tak można określić styl Supaform, studia kreatywnego założonego przez artystę i designera Maxima Shcherbakova. Pracownia jest założeniem totalnym – spod ręki Maxima wychodzą nie tylko charakterystyczne kolekcje autorskich mebli, lecz także wnętrza, a nawet malarstwo. Całość pomyślana jest jako ciekawy koktajl wpływów Grupy Memphis, De Stijl, Bauhausu z awangardową współczesnością. Krzesło „Shiny” zostało wykonane ręcznie ze stali nierdzewnej. To, co organiczne – pofalowane siedzisko czy kontur oparcia – spotyka się tu z porządkiem geometrii – rytmicznym żebrowaniem i prostokątnymi nogami. A całość przypomina lekką chmurę dryfującą w przestrzeni.

Fot. Studio SUPAFORM. Cena: $ 4.000

6. TTMM jest wspólnym przedsięwzięciem projektanta wnętrz Mike’a Mosera i architekta Tylera Thomasa, prywatnie pary. Marka, która za chwilę ujrzy światło dzienne, ma oferować meble, oświetlenie i przedmioty będące wypadkową stylu każdego z twórców brandu, a emanacją estetyki TTMM stał się kolonialny dom w Los Angeles, jaki razem wykreowali. Jednym z produktów w portfolio TTMM będzie kanapa w stylu sań, ze stali nierdzewnej, zaprojektowana do zakątka w ich sypialni. Ten mebel pokochali nie tylko goście duetu, lecz również instagramowicze obserwujący ich działania.

Fot. Mike Moser

7. Studio Speculo, tworzone przez Wiktorię i Filipa Bielickich, specjalizuje się w lustrach, a budowanie swojego portfolio zaczęło od prób odtworzenia dawnej metody ich srebrzenia. Mi-RR 13 to projekt o coraz mniej popularnej formie lustra stojącego; jest próbą łączenia tradycyjnych technik z nowoczesnymi technologiami. Formę ramy wykonano w technologii druku 3D, a finalny obiekt jest dziełem ręcznej pracy. Rama została odlana z aluminium ze złomu odpadowego, a później pieczołowicie wyszlifowana i wypolerowana.

Fot. Studio Speculo. Limitowana edycja 250 sztuk. Cena: 1.350 €

8. THE COLLECTIVE MATTER to studio projektowe, które założyła Monika Szyca-Thomas, właścicielka marki The Good Living&Co. Studio skupia się na tworzeniu kolekcji obiektów w pojedynczych, limitowanych seriach oraz na kolaboracjach z zaproszonymi designerami. BRAID – niezwykle efektowny, patchworkowy fotel ze stali i aluminium, miał swoją premierę w Mediolanie podczas pop-upu zorganizowanego w trakcie Design Week

Fot. Piercarlo Quecchia & DSL__studio

9. Południowokoreański artysta Sisan Lee tworzy meble, oświetlenie i rzeźby. „Proportions of Stone” jest jednym z jego najbardziej rozpoznawalnych projektów, w których wykorzystał ulubione surowce – metal i kamień. Kamienie pełnią w regale funkcję nie tylko estetyczną, ale przede wszystkim konstrukcyjną – determinują wymiary mebla. Cały eksperyment odzwierciedla filozofię projektową twórcy, który dąży do tego, by równoważyć relację między naturą a ludzkimi wytworami materialnymi.

Fot. Sisan Lee

10. Sklep Garcé & Dimofski, mieszczący się w XIX-wiecznym budynku lizbońskiej dzielnicy Arroios, to kopalnia przedmiotów w ciepłej estetyce, charakterystycznej dla duetu właścicieli miejsca. Para specjalizuje się w selekcjonowaniu mebli, ceramiki, tekstyliów i oświetlenia stworzonych przez najbardziej znanych projektantów. Krzesło „Luis” charakteryzuje się niecodzienną, rustykalizującą sylwetką i ciekawymi nóżkami. Wykonane zostało ze szczotkowanego materiału Inox, który nadaje meblowi nowoczesnego charakteru.

Fot. Garcé & Dimofski

 

Aleksandra Krasny
  1. Kultura
  2. Design
  3. Metal stał się najmodniejszym materiałem w designie
Proszę czekać..
Zamknij