Miał zostać franciszkaninem, ale uwiodło go kino. Rola zdemoralizowanego Joela Goodsena z „Ryzykownego interesu” z 1983 r. zapewniła mu pierwszą nominację do Złotego Globu. Potem otrzymał ich jeszcze sześć, by zwyciężyć trzykrotnie. Ponad 35 lat później nadal należy do ulubieńców Ameryki i jednego z najbardziej kasowych aktorów świata, chociaż aurą skandalu owiane są jego związki ze scjentologią. Z okazji urodzin aktora oglądamy jego niezapomniane filmy.
„Top Gun” (1986)
Choć Cruise zadebiutował na ekranie w 1981 r., pozycję amanta zapewniła mu rola Mavericka, pilota marynarki wojennej. W melodramacie sensacyjnym Tony’ego Scotta (Oscar za najlepszą piosenkę dla „Take My Breath Away”) Maverick o tytuł najlepszego pilota walczy z Icemanem (Val Kilmer). Rywalizację zaostrza pojawienie się pięknej instruktorki, granej przez Kelly McGillis, z którą Maverick wdaje się w namiętny romans. Film można oglądać na HBO GO.
„Wywiad z wampirem” (1994)
Chociaż duet Brada Pitta i Toma Cruise’a przeszedł do historii kina, najpierw zebrał miażdżące recenzje. Aktorom wręczono nawet statuetkę Złotych Malin dla najgorszej ekranowej pary. Film jednak doczekał się dwóch nominacji do Oscara i Złotych Globów. „Wywiad z wampirem” to opowieść o miłości, pragnieniu i ekstazie. Nieśmiertelny wampir Louis (Pitt) opowiada historię wydarzeń sprzed 200 lat młodemu dziennikarzowi (Christian Slater). Bohater musiał zmierzyć się z dylematem moralnym, kiedy w wieku 24 lat po ukąszeniu przez demonicznego Lestata (Cruise) przeobraża się w wampira. Cruise wcielił się w rolę bezwzględnego czarnego charakteru, dla którego ludzkie życie nie ma wartości. Do dziś horror w reżyserii Neila Jordana uznawany jest za klasykę gatunku.
„Jerry Maguire” (1996)
To druga rola, za którą Cruise otrzymał nominację do Oscara dla najlepszego aktora pierwszoplanowego oraz Złotego Globa. Film opowiada historię wpływowego agenta sportowego, który nie uznaje kompromisów (pierwotnie w postać miał się wcielić Tom Hanks). Skupiony na pieniądzach i sławie, pewnego dnia doznaje olśnienia. Gdy krytykuje pogoń za pieniądzem, traci wszystko – pracę, pozycję i przyjaciół. Historia Krytycy chwalili Cruise’a za tę kreację, choć nie da się ukryć, że przyćmiewa ją oscarowa, drugoplanowa rola Cuby Goodinga Jr. Film można obejrzeć na HBO GO.
„Mission: Impossible” (1996)
Film powstał w oparciu o serial z lat 80. na specjalne życzenie Cruise’a, który był miłośnikiem telewizyjnego pierwowzoru. Podobno ikoniczną rolę agenta Ethana Hunta z początku oferowano George’owi Clooneyowi. Tajnym agentem wrobionym w zdradę został jednak ostatecznie Cruise. Uciekając przed rządowymi zabójcami, musi odkryć prawdę. To jeden z najbardziej kasowych filmów szpiegowskich wszech czasów, który zasłynął z efektów specjalnych i reżyserskiego popisu. Szósta część serii „Mission: Impossible” ukazała się w 2018 r. Obecnie trwają pracę nad siódmą i ósmą częścią. Pierwsze trzy można oglądać na HBO GO. Czwartą i szóstą znajdziemy na Netfliksie.
„Oczy szeroko zamknięte” (1999)
Stanley Kubrick, jeden z najwybitniejszych reżyserów w historii kina, zmarł zaledwie cztery dni po zaprezentowaniu wytwórni Warner Bros ostatecznej wersji filmu. Thriller erotyczny o małżeństwie Harfordów (w roli kobiecej Nicole Kidman, ówczesna żona Cruise’a) wzbudził wiele kontrowersji. Cruise wcielił się w Williama, lekarza elity. Razem z żoną należą do nowojorskiej śmietanki, a czas spędzają na imprezach. Ich relacja zostaje poddana próbie, kiedy do związku wkrada się fantazja o zdradzie i erotycznej grze. Film został nagrodzony Złotym Globem za najlepszą muzykę.
„Vanilla Sky” (2001)
Na planie tego filmu Cruise wdał się w głośny romans z Penélope Cruz, który doprowadził do rozwodu z Kidman. Aktor wcielił się w rolę najbardziej pożądanego nowojorskiego kawalera, który odziedziczył po ojcu imperium wydawnicze. Kiedy poznaje kobietę swoich marzeń, Sofię (Cruz), postanawia pozostać jej wiernym. Zazdrosna kochanka (Cameron Diaz) w histerii powoduje wypadek samochodowy, którego tragiczne konsekwencje zmieniają bieg życia bohatera. Rola w filmie wymagała od Cruise’a umiejętnej transformacji z przystojnego amanta w złamanego samotnika. Film dostał Oscara za najlepszą piosenkę o tym samym tytule w wykonaniu Paula McCartneya.
„Ostatni samuraj” (2003)
Dramat historyczny Edwarda Zwicka doczekał się czterech nominacji do Oscara i trzech do Złotych Globów. Cruise spędził ponad rok na zgłębianiu tajników walki mieczem według kodeksu Bushido, chcąc jak najbardziej wiarygodnie zagrać Nathana Algrena. Jako weteran wojny secesyjnej przypływa do Japonii, aby szkolić żołnierzy cesarza Meiji. Nieoczekiwanie wplątuje się jednak w konflikt zbrojny. Dzięki dowódcy Katsumoto (Ken Watanabe) zaczyna rozumieć, po czyjej stronie konfliktu stanąć. Rola w „Ostatnim samuraju” przyniosła Cruise’owi szóstą nominację do Złotego Globu dla najlepszego aktora. Film można oglądać na Netfliksie.
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.