Od świetnych adaptacji gier wideo po czarną komedię o niebezpiecznych fanach – podpowiadamy, które z nowych seriali 2023 roku warto nadrobić i gdzie je obejrzeć.
Najlepsze seriale HBO Max
„The Last of Us”
Adaptacja kultowej gry wideo to jeden z najlepszych seriali ostatnich lat. „The Last of Us” śledzi losy Joela (Pedro Pascal) i nastoletniej Ellie (Bella Ramsey), którzy razem przemierzają spustoszone przez pandemię Stany Zjednoczone. Pod płaszczem postapokaliptycznego serialu o zombi twórcy przemycają uniwersalną opowieść o miłości i stracie. Pozycja obowiązkowa.
„Zmokłe psy”
Kolejna nowość spośród serial HBO Max, którą docenili zarówno widzowie, jak i krytycy. Costello (Daisy May Cooper), samodzielna mama małej Iris (Fleur Tashjian), ledwie wiąże koniec z końcem. W końcu obie lądują na ulicy. Z opresji ratuje ich Selby (Jack Farthing), nieuleczalny romantyk szukający mężczyzny swojego życia, który przyjmuje je pod swój dach. Costello i Selby stworzą dla Iris wymykającą się schematom rodzinę.
„#BringBackAlice”
„#BringBackAlice” to jeden z najlepszych polskich seriali tego roku. Jego twórcy świadomie mieszają gatunki i garściami czerpią z zagranicznych przebojów, takich jak „Plotkara” i „Szkoła dla elity”, by opowiedzieć historię zaginionej dziewczyny (Helena Englert), która po swoim powrocie próbuje na nowo odnaleźć się w rzeczywistości.
Najlepsze seriale Apple TV+
„Silos”
Postapokaliptyczna przyszłość. Ziemia stała się toksycznym pustkowiem, a jedyni ocalali wiodą ascetyczne życie w podziemnym bunkrze. Odcięci od świata muszą polegać na sobie i na ograniczonych zasobach. Dlatego złamanie obowiązujących zasad równa się wygnaniu. Juliette (Rebecca Ferguson) zaczyna podejrzewać, że tutejsze elity nie mówią mieszkańcom tytułowego silosu całej prawdy. Kolejny sezon serialu został już zlecony przez Apple.
„Odmieniec”
Adaptacja bestsellerowej powieści Victora LaValle’a to współczesna baśń dla dorosłych, której bohater, niczym współczesny Odyseusz, przemierza Nowy Jork w poszukiwaniu nurtujących go odpowiedzi. Na czele obsady stanął LaKeith Stanfield, gwiazdor takich produkcji, jak „Atlanta”, „Judasz i Czarny Mesjasz” czy „Sorry to Bother You”. Partnerują mu Clark Backo, Adina Porter, i Samuel T. Herring.
„Terapia bez trzymanki”
Dotychczasowe życie Jimmy’ego (Jason Segel) legło w gruzach. Ambitny terapeuta zaczyna podawać w wątpliwość swoją profesję. Nie oglądając się na innych, postanawia przetestować nową metodę – zaczyna być brutalnie szczery. Jego podejście nie podoba się dr. Philowi Rhodesowi (Harrison Ford), który reprezentuje starą szkołę. Niespodziewanie duet odkrywa, że może się od siebie wiele nauczyć.
„Za lepsze jutro”
Dla charyzmatycznego sprzedawcy Jacka Billingsa (Billy Crudup) nie ma rzeczy niemożliwych. Dlatego jego najnowszym produktem w ofercie są rezydencje… na Księżycu. „Za lepsze jutro” to fascynująca podróż do retrofuturystycznej przyszłości w niezwykle stylowym wydaniu (kostiumografką serialu jest znana z „Kronik Times Square” Anna Terrazas).
„Platoniczna przyjaźń”
Para dawnych przyjaciół (Seth Rogen i Rose Byrne) po czterdziestce postanawia odnowić kontakt. Ta relacja okaże się na tyle angażująca, że ich dotychczasowe życie zachwieje się w posadach. Głównie dlatego, że jako społeczeństwo wciąż poddajemy w wątpliwość szczerość przyjaźni damsko-męskich. Twórcy oferują świeże spojrzenie na tego typu relacje.
„Ekstrapolacje”
Choć kryzys klimatyczny wydaje się bardziej realny niż kiedykolwiek, kino i telewizja wciąż zbyt rzadko podejmują jego temat. „Ekstrapolacje” pokazują, że można to zrobić w przystępnej formie. Serial śledzi losy ośmiu bohaterów na przestrzeni 33 lat, którzy na własnej skórze doświadczają skutków globalnego ocieplenia. A to wszystko w gwiazdorskiej obsadzie – od Meryl Streep po Siennę Miller.
Najlepsze seriale Netfliksa
„Awantura”
Danny (Steven Yeun) ciężko pracuje, by związać koniec z końcem. Mimo to życie wciąż rzuca mu kłody pod nogi. Wydaje się, że Amy (Ali Wong) wszystko przychodzi z łatwością. Dziś ma wszystko, o czym marzyła – męża, córkę, piękny dom i designerskie torebki. Nie potrafi jednak uwolnić się ze złotej klatki. Gdy drogi bohaterów się krzyżują, coś w nich pęka. Ich konflikt szybko eskaluje, a obcy sobie ludzie z dnia na dzień stają się największymi wrogami. „Awantura” to świetny serial komediowy, który pobił wiele rekordów platformy i ma szansę na wszystkie najważniejsze wyróżnienia.
„Królowa Charlotta. Opowieść ze świata Bridgertonów”
Pierwszy prequel „Bridgertonów” przybliża nam historię królowej Charlotty. Z serialu dowiemy się, jak wyglądało jej dorastanie, droga do władzy i małżeństwo z królem Jerzym, które zmieniło bieg znanej nam już historii. W roli głównej ponownie zobaczymy Goldę Rosheuvel, a młodą monarchinię gra zdolna debiutantka India Amarteifio. „Królowa Charlotta” łączy klimat serialu kostiumowego z ważnymi wątkami dotyczącymi miłości, zdrowia psychicznego i rasizmu.
„Absolutni debiutanci”
Lena (Martyna Byczkowska) jest w spektrum autyzmu, a jej łączniczką ze światem jest kamera, za pomocą której próbuje nakręcić debiutancki film. Pomaga jej w tym najlepszy przyjaciel Niko (Bartłomiej Deklewa). Postanawiają razem wyjechać na wakacje nad morzem. Na miejscu poznają Igora (Jan Sałasiński), który jest idealnym kandydatem do głównej roli. Jego pojawienie się wystawi przyjaźń bohaterów na próbę. „Absolutni debiutanci” to napisana, nakręcona i zagrana z niezwykłą uważnością i troską seria o nastolatkach nie tylko dla nastolatków. Polski serial na światowym poziomie.
„Dyplomatka”
Keri Russell to kolejna po Jennifer Coolidge i Brendanie Fraserze gwiazda przełomu mileniów, która w końcu doczekała się swojego momentu. Po występie we wspomnianych wyżej „Ekstrapolacjach” aktorkę wcieliła się w rolę Kate Wyler, dyplomatki i nowej ambasadorki Stanów Zjednoczonych w Wielkiej Brytanii. Na placówce musi zapobiec światowemu kryzysowi. Nie będzie to jednak łatwe zadanie, a sama Wyler będzie musiała poświęcić wszystko, by mu podołać.
„Zagłada domu Usherów”
Mike Flanagan uchodzi za jednego z najciekawszych współczesnych twórców kina grozy. Po sukcesie „Nawiedzonego domu na wzgórzu” i „Nocnej mszy” twórca powrócił z nowym horrorem inspirowanym twórczością Edgara Allana Poego. Rodzina Usherów zbudowała swoje imperium Fortunato Pharmaceuticals na bezwzględnych praktykach i tragediach innych. Skrywane przez dekady sekrety zaczynają wychodzić na jaw, gdy po śmierci nestora rodu jego spadkobiercy zaczynają ginąć w tajemniczych okolicznościach. „Zagłada domu Usherów” to netflixowa odpowiedź na „Sukcesję”, tyle że w mroczniejszym wydaniu.
„Kalejdoskop”
Ekipa genialnych złodziei planuje największy skok w historii. Przygotowania do niego trwają ponad dwie dekady. Dzięki temu na przestrzeni lat możemy lepiej poznać bohaterów i ich motywacje. Inspirowany prawdziwym napadem serial ma nietypową strukturę, dzięki której sami widzowie mogą zdecydować o kolejności oglądanych odcinków. Ciekawy eksperyment być może potraktować jako zapowiedź nowej formy interaktywności seriali przyszłości.
„Kowbojka z Kopenhagi”
Nicolas Winding Refn, reżyser takich filmów, jak „Bronson”, „Drive” czy „Neon Demon”, stworzył sześcioodcinkowy serial dla Netfliksa o tajemniczej Miu (Angela Bundalovic), podążającej śladem swojej wrogini, której poprzysięgła zemstę. Jak przystało na produkcję Refna, „Kowbojka z Kopenhagi” to skąpana w neonowym świetle wariacja na temat kina noir. „Kill Bill” i „Drive” w jednym – oto przepis na sukces.
„Infamia”
Po latach spędzonych w Wielkiej Brytanii rodzina Gity (Zofia Jastrzębska), nastoletniej Romki, postanawia wrócić do Polski. Dziewczyna balansuje między romskimi tradycjami, a potrzebami współczesnych nastolatków. „Infamia” to fascynujące studium styku kultur, tak różnych, a zarazem tak podobnych.
Najlepsze seriale Disney+
„Nadzwyczajna”
Witajcie w świecie, w którym każda dorosła osoba posiada supermoc. Cóż, prawie każda. Jen skończyła niedawno 25 lat i nadal nie odkryła swojego talentu, przez co czuje się gorsza od innych. Jej współlokatorzy, Carrie, Kash i ich kot, nie pozwolą jej użalać się nad sobą. Razem wyruszają w podróż, która pomoże Jen zrozumieć, co czyni ją wyjątkową. Za produkcję odpowiadają twórcy „Obsesji Eve”.
„A Murder at the End of the World”
Nowy serial twórców przedwcześnie zakończonego „OA” opowiada historię Darby Hart (Emma Corrin), zdolnej osoby hakerskiej, która wraz z ośmioma innymi towarzyszami zostaje zaproszona do odciętej od świata posiadłości ekscentrycznego miliardera Andy'ego (Clive Owen). Gdy jeden z uczestników wyjazdu ginie w niewyjaśnionych okolicznościach, Darby rozpoczyna wyścig z czasem, by znaleźć mordercę, nim ten znów zaatakuje.
„Urodzony w Ameryce”
Michelle Yeoh i Ke Huy Quan, laureaci Oscarów za „Wszystko wszędzie naraz”, ponownie spotykają się razem na ekranie, i tym razem w pełnej akcji komedii. Jin Wang (Ben Wang) zostaje wplątany w mitologiczną wojnę między chińskimi bogami, gdy zaprzyjaźni się z nową uczennicą swego liceum. Pod warstwą imponujących efektów specjalnych kryje się uniwersalna opowieść o dorastaniu. To zarazem jeden z najlepszych seriali fantasy ostatnich lat.
„Ślicznotka: Historia Brooke Shields”
Wedle pierwotnej koncepcji „Idol”, najbardziej kontrowersyjny serial HBO Max od lat, miał być fikcyjną produkcją o toksycznych i przemocowych kulisach show-biznesu. Ostatecznie tak się nie stało. Niepocieszonym polecamy za to seans „Ślicznotki”. Dwuczęściowa miniseria opowiada o życiu i karierze Brooke Shields. Aktorka opowiada o doświadczeniu gwałtu, przemocy seksualnej i mizoginii Hollywood. Trudny, ale ważny seans.
Najlepsze seriale Prime Video
„Daisy Jones and the Six”
Adaptacja bestsellerowej powieści Taylor Jenkins „Daisy Jones and The Six”. Serial opowiada historię powstania, sukcesu i upadku fikcyjnego zespołu rockowego (choć wyraźnie inspirowanego losami Fleetwood Mac) z lat 70. XX w. W rolę tytułowej Daisy wcieliła się wnuczka Elvisa Presleya, Riley Keough. Gratka nie tylko dla fanów muzycznych produkcji.
„Rój”
Nowy serial Donalda Glovera i Janine Nabers, twórców „Atlanty”, to jedna z najciekawszych produkcji roku. Bohaterką „Roju” jest nastolatka Dre (Dominique Fishback), której dni upływają na rozmowach z przyjaciółką i słuchaniu kawałków ulubionej artystki Ni’Jah. Dziewczyna zrobiłaby dla idolki wszystko. Dosłownie wszystko. Gdy świat Dre zaczyna chwiać się w posadach, nastolatka zmienia się w seryjną morderczynię.
„Nierozłączne”
W remake’u kultowego thrillera Davida Cronenberga „Nierozłączni” Rachel Weisz wciela się w identyczne bliźniaczki, Elliot i Beverly Mantle. Siostry pracują razem nad technologią, która może zrewolucjonizować współczesną medycynę, w szczególności położnictwo. Aby dopiąć swego, nie cofną się przed niczym. Nawet skrzywdzeniem tej drugiej.
„Gen V”
W spin-offie przeboju „The Boys”, który nic sobie nie robi z marvelowskich klisz, tworząc odważny obraz społeczeństwa niekoniecznie zachwyconego obecnością superbohaterów, przyglądamy się college’owi dla domorosłych wybawców ludzkości. Na Godolkin University młodzi adepci decydują o tym, czy pragną być źli czy dobrzy. Przy okazji będą musieli pokonać tajemniczego wroga. Superbohaterskie kino poza schematem.
Najlepsze seriale SkyShowtime
„Poker Face”
Natasha Lyonne, twórczyni „Russian Doll”, i Rian Johnson, reżyser „Na noże”, nakręcili jeden z najlepszych seriali kryminalnych ostatnich lat. Produkcja śledzi losy Charlie (Lyonne), która posiada niezwykłą zdolność – zawsze przeczuwa, gdy jej rozmówca kłamie. Przez talent narobiła sobie wrogów, więc musi uciekać. Gdy trafia na trop mordercy, postanawia wykorzystać swoją supermoc, by zatrzymać sprawcę.
„The Curse”
To nie jest serial dla wszystkich. Nathan Fiedler jest ekspertem od trudnych do zaklasyfikowania produkcji, jak chociażby „Próba generalna”. Podobnie, jak w przypadku poprzedniego serialu, twórca bawi się konwencją, zaciera granice między rzeczywistością i fikcją oraz burzy czwartą ścianę, a to wszystko z pomocą Emmy Stone. Duet Fiedler-Stone gra nowożeńców, Whitney i Ashera Sieglów, którzy próbują przekonać do swojej wizji ekologicznego życia mieszkańców miasteczka Española w Nowym Meksyku. Ich plany krzyżuje jednak Dougie (Benny Safdie) – ekscentryczny producent, który widzi w ich historii doskonały materiał na reality show.
Zobacz także:
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.