Platformy streamingowe Netflix, HBO Max i Prime Video szykują dla nas na 2024 rok nie tylko kontynuacje swoich przebojów, lecz także zupełnie nowe seriale. W najbliższych miesiącach czekamy na prestiżowe produkcje z laureatkami Oscarów, Kate Winslet i Cate Blanchett, adaptacje gier komputerowych oraz polskie hity.
„Detektyw: Kraina nocy”, HBO Max, premiera: 15 stycznia: Kraina lodu
Po nieudanym trzecim sezonie „Detektywa” scenarzysta Nic Pizzolatto ograniczył się do produkcji kolejnego. Jego miejsce na stanowisku showrunnerki w czwartej odsłonie mrocznej antologii zajęła twórczyni meksykańskich seriali Issa López. Po raz kolejny zmienia się także obsada serialu – tajemnicę ciał naukowców znalezionych w lodach Alaski muszą tym razem odkryć detektywki Liz Danvers (powracająca do aktorstwa Jodie Foster) oraz Evangeline Navarro (Kali Reis).
„Władcy przestworzy”, Apple TV+, premiera: 26 stycznia: Czas honoru
Twórcy „Kompanii braci” powracają z kolejnym wojennym serialem, tym razem o pilotach amerykańskiego bombowca z II wojny światowej. Opowieść rozmachem przypominająca „Dunkierkę”, a realizmem „Szeregowca Ryana” przyciągnie widzów pewnie przede wszystkim obsadą. W głównych rolach nieustraszonych „władców przestworzy” wystąpili Austin Butler, nominowany do Oscara za rolę Elvisa oraz Callum Turner („Emma”, „Ostatni list od kochanka”).
„Griselda”, Netflix, premiera: 25 stycznia: Królowa kokainy
O Griseldzie Blanco, kokainowej królowej kartelu, nakręcono już dokument „Kokainowi kowboje” z 2006 roku. Fabularyzowaną wersję z Sofią Vergarą w tytułowej roli nakręcili dla Netfliksa twórcy „Narcos”. Doug Miro i Carlo Bernard przedstawiają nieoczywistą postać przestępczyni, która z kochającej mamusi przeobraziła się w matkę chrzestną zła, przypominającą „Ojca chrzestnego” z trylogii Francisa Forda Copppoli.
„Mr. & Mrs. Smith”, Prime Video, premiera: 2 lutego: Powtórka z rozrywki
Twórcy serialowej wersji kinowego przeboju „Pan i Pani Smith” (2005), na planie którego romans nawiązali odtwórcy głównych ról, Angelina Jolie i Brad Pitt, zapewniają, że opowieść o zakochanych agentach kierują do młodszej publiczności. Donald Glover i Francesca Sloane („Atlanta”) stworzyli scenariusz o parze agentów, którzy na potrzeby pracy udają małżeństwo. Prawdziwe kłopoty zaczynają się, gdy mąż i żona zakochują się w sobie. W rolach głównych w wariacji na temat przygód Jamesa Bonda wystąpili Glover i Maya Erskine („PEN15”).
„Avatar: The Last Airbender”, Netflix, premiera: 22 lutego: Przygoda dla całej rodziny
Na animacji o Aangu i jego przyjaciołach walczących ze złem, by uratować świat, wychowało się pokolenie TikToka. Dla całkiem już dorosłych zetek na język kina live action serial rysunkowy przełożył Albert Kim („Jeździec bez głowy”). Serial zapowiadany na jeden z największych netfliksowych przebojów 2024 roku godzi familijne przesłanie z historią na miarę „Gwiezdnych wojen” i klimatem „Przyczajonego tygrysa, ukrytego smoka”.
„3 Body Problem”, Netflix, 21 marca: Efekt motyla
Superprodukcję dla Netfliksa przygotowali także David Benioff i D.B. Weiss, czyli twórcy „Gry o Tron”, jednego z najgłośniejszych seriali XXI wieku. Podczas gdy prequel opowieści z kart sagi George’a R.R. Martina, czyli „Ród smoka”, oglądamy na HBO Max, konkurencyjna platforma zainteresowała się projektem o powiązanych ze sobą wydarzeniach, które mogą doprowadzić do końca świata. Szczegóły fabuły wciąż owiane są tajemnicą. Fani z niecierpliwością wyczekują jednak serialu, w którym jedną z głównych ról zagra John Bradley, czyli uwielbiany przez fanów przyjaciel Jona Snowa z Nocnej Straży z „Gry o Tron”.
„Fallout”, Prime Video, premiera: 12 kwietnia: Prawdziwa gra
Po sukcesie „The Last of Us”, uznanym za jeden z najlepszych seriali 2023 roku, za adaptację kolejnej kultowej gry komputerowej wzięła się platforma Prime Video. Twórczyni produkcji Geneva Robertson-Dworet („Kapitan Marvel”) oraz reżyser serialu Jonathan Nolan („Westworld”) także spoglądają w przyszłość – w postapokaliptycznym Los Angeles – 200 lat po zagładzie – żeby przetrwać, trzeba mieszkać w podziemnych bunkrach. Na zewnątrz wciąż można zginąć od śmiercionośnego promieniowania. Wygląda na to, że moda na dystopie science fiction jeszcze się nie skończyła. W roli głównej Ella Purnell („Yellowjackets”).
„Rojst: Millenium”, Netflix, premiera na początku roku: Polskie błoto
Choć trzecia odsłona „Rojsta” to kontynuacja serialu kryminalnego Jana Holoubka i Kaspra Bajona, podobnie jak „Detektywa: Krainę nocy”, można ją traktować także jako odrębną całość. Gdy w bezimiennym polskim mieście znów dochodzi do morderstwa, jego tajemnicę muszą rozwiązać Anna Jass (Magdalena Różczka) i Mika (Łukasz Simlat). Jak zwykle plany czasowe się mieszają, a na wydarzenia z 1999 roku, w przededniu nowego tysiąclecia, mają wpływ powojenne intrygi. Twórcy domykają wątki zapoczątkowane w dwóch pierwszych seriach, zapowiadając ostateczny koniec „Rojsta”.
„Forst”, Netflix, premiera 11 stycznia: Spisek doskonały
Netflix stawia również na serial kryminalny w reżyserii Daniela Jaroszka („Johnny”) na podstawie powieści bijącego rekordy popularności Remigiusza Mroza. W tytułowej roli wystąpi Borys Szyc, którego ostatnio oglądaliśmy na małym ekranie w „Warszawiance”. W tle Tatry, wielka historia II wojny światowej i spisek, który przekracza granice dekad. Na ekranie zobaczymy także Małgorzatę Hajewską-Krzysztofik znaną z „Kobiety z…”.
„Pingwin”, HBO Max, premiera w 2024 roku: Wróg Batmana
Jak niepozorny Oswald Cobblepot został przerażającym Pingwinem, który trzęsie Gotham? Colin Farrell powtarza rolę z kinowego „Batmana” Matta Reevesa, w której okazał się nie do poznania. W następnej części sagi, znanej z DC Comics, możemy spodziewać się równie mrocznej atmosfery, gangsterskich porachunków na miarę „Chłopców z ferajny” i dylematów moralnych.
„Dune: The Prophecy”, HBO Max, premiera w 2024 roku: Wielkie kino na małym ekranie
HBO Max stawia także na opowieść z uniwersum „Diuny”. Gdy w kinie pojawi się druga część filmowej sagi z Timothéem Chalametem w roli Paula Atrydy, w telewizji dowiemy się więcej o zakonie Bene Gesserit, do którego należała matka Paula. W rolach głównych Emily Watson, Olivia Williams i Camilla Beeput.
„Blade Runner 2099”, Prime Video, premiera w 2024 roku: Mroczne miasto
Prime Video także próbuje swoich sił w przeniesieniu filmowych opowieści na mały ekran, tworząc kontynuację „Blade Runnera”. W pół wieku po wydarzeniach z filmu Denisa Villeneuve’a z Ryanem Goslingiem powracamy do metropolii przyszłości, w której ścierają się siły dobra i zła. Za produkcję odpowiedzialny jest Ridley Scott.
„Sympatyk”, HBO Max, premiera w 2024 roku: Historia szpiegowska
HBO Max również stawia na seriale premium, z „Sympatykiem” na czele. Na podstawie nagrodzonej w 2016 roku Pulitzerem powieści Vieta Thanha Nguyena powstała produkcja o szpiegu, działającym dla komunistów w czasie wojny w Wietnamie. W rolach głównych w czarnej komedii wystąpili Robert Downey Jr. i Sandra Oh. Ton nadaje jeden z głównych reżyserów produkcji, Park Chan-wook, twórca „Oldboya”.
„Reżim”, HBO Max, premiera 4 marca: Za kulisami władzy
Laureatka Oscara Kate Winslet, która zabłysła telewizyjną rolą w „Mare z Easttown”, tym razem gra panią kanclerz – tyrankę stojącą na czele reżimu. Co wydarza się w ciągu roku za drzwiami tytułowego pałacu? W pozostałych rolach w komediodramacie, przypominającym trochę duński „Rząd”, m.in. Andrea Riseboroguh. Nad scenariuszem pracowali współtwórcy „Sukcesji”, a pomysłodawcą jest Stephen Frears („Królowa”).
„Disclaimer”, Apple TV+, premiera w 2024 roku: Zamiana ról
Reżyser Alfonso Cuarón, którego najmłodsi widzowie znają z „Harry’ego Pottera i Więźnia Azkabanu”, uważanego za najlepszą część sagi, a starsi z oscarowej „Grawitacji”, obsadził laureatkę Nagrody Akademii Cate Blanchett w roli Catherine Ravenscroft. Dziennikarka do tej pory odkrywała tajemnice możnych tego świata, a teraz sama stanie pod pręgierzem.
Na platformy trafią też kontynuacje „Bridgertonów” (premiera pierwszej części trzeciego sezonu: 16 maja, drugiej części: 13 czerwca), „Nocnego recepcjonisty” (w drugim sezonie serialu na podstawie powieści Johna le Carrégo powróci Tom Hiddleston), „Stranger Things” (z finałowym piątym sezonem), „Squid Game”, „Wednesday” (serial z Jenną Ortegą pobił rekord popularności „Stranger Things”) oraz „Ty”.
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.