Znaleziono 0 artykułów
01.07.2024

Najpiękniejsze meble i designerskie dodatki powstałe z fascynacji górskimi szczytami

01.07.2024
(Fot. materiały prasowe)

Nie ma w naturze nic bardziej inspirującego niż góry. Skaliste, strome, ostre i kamieniste pokazują nieograniczone możliwości form. Materiały – kamienie, drewno, glina, wełna – pozwalają być tak blisko natury, jak to tylko możliwe w miejskim domu. Wybieramy 10 nowoczesnych projektów mebli i akcesoriów inspirowanych górskim krajobrazem.

Stołek Berger i Stołek Méribel,Charlotte Perriand

Cassina iMaestri Collection, ok. 4000 zł (Fot. materiały prasowe)

Francuska projektantka i architektka Charlotte Perriand kochała Alpy, a jej związane z górami projekty zasługują na szczególne uznanie – stanowią wyważone połączenie nowoczesności z szacunkiem dla tradycji i natury. Domy, które zaprojektowała w Alpach, są doskonałym przykładem tego, jak nowoczesna architektura może harmonizować z tradycyjnymi formami budownictwa górskiego.

Jej własny dom w Méribel przypomina okoliczne górskie stodoły. Ośrodek narciarski w Les Arcs czy przenośne aluminiowe schronisko górskie Le Refuge Tonneau wtapiają się w krajobraz. Perriand lubiła proste i funkcjonalne rozwiązania, a przy tym przestrzegała zasad integracji designu z otoczeniem oraz lokalnymi kulturą i tradycją.

W jej meblach widać inspirację tradycyjnym rzemiosłem. Taborety Berger i Méribel są elegancką wersją tradycyjnego pasterskiego stołka do dojenia.

Obecnie jej projekty produkuje włoska marka Cassina. Taborety dostępne są w dwóch rozmiarach i trzech rodzajach drewna – orzecha Canaletto, naturalnego dębu oraz dębu barwionego na czarno. Mogą być używane pojedynczo, w grupie, a także jako małe stoliki.

Giewont Studio

cena na życzenie (Fot. Marek Kowalski)

Naturalne, harmonijne, organiczne: to cechy, które najtrafniej opisują twórczość Macieja Gąsienicy Giewonta – urodzonego i wychowanego w Zakopanem artysty, rzeźbiarza i stolarza. Wyraźne w jego pracach góralskie tradycje nie przesłaniają prostoty i funkcjonalności. 

Maciej Gąsienica Giewont tworzy unikatowe obiekty inspirowane przedmiotami codziennego użytku, narzędziami, naczyniami oraz tradycyjnym sprzętem rolniczym. Co ważne – formę dostosowuje do gatunku i kondycji drewna, a nie odwrotnie. Eksponuje unikalny układ słojów, akceptuje krzywizny, pęknięcia i przebarwienia, dzięki czemu jego prace wyróżniają się szczególnym podejściem do naturalnego piękna surowca.

Od kilku lat Maciej Gąsienica Giewont mieszka i pracuje w Warszawie. Nowych inspiracji szuka tam, gdzie czuje największą autentyczność i szczerość. Jego prace są dowodem na to, że głęboka więź z naturą może być niewyczerpanym źródłem pomysłów.

Lampa Aime Wall, Lexavala

3500 zł (Fot. materiały prasowe)

Lexavala to polska marka specjalizująca się w precyzyjnie wykonanych lampach. Zaprojektowane przez Kubę Szkaradka charakteryzują się dbałością o design oraz detal, ale przede wszystkim o jakość, również emitowanego przez nie światła.

Lampy powstają w małej manufakturze zlokalizowanej w przedwojennej modernistycznej willi w Nowym Sączu.

Kinkiet Aime ma rzeźbiarską strukturę inspirowaną skałami wulkanicznymi i meteorytami, a jego forma przypomina kamień. Tak jak inne lampy z Lexavali powstał z recyklingowanego topionego aluminium, które wlewane jest do ręcznie rzeźbionej formy. Dzięki temu każdy egzemplarz jest trochę inny, a kształt przypomina organiczne formacje skalne.

Wazon Tekto, Elis Monsport

ok. 8000 zł (Fot. materiały prasowe)

Elis Monsport uwielbia podróże, zwłaszcza górskie. Wizualizuje sobie wtedy projekty, które następnie realizuje w pracowni.

Urodzona w 1996 r., studiowała w pracowni szkła praskiej Akademii Sztuk Pięknych pod kierunkiem Rony’ego Plesla. W pracach wykorzystując różnorodne techniki rzemieślnicze, łączy krajobrazy, skały i tekstury. Sama tworzy formy, wylewa szkło i graweruje.

Wazon Tekto, nazwany na cześć tektonicznych cudów, doskonale oddaje jej podejście do sztuki szkła. Zazwyczaj najważniejszą inspiracją jest dla niej autentyczność natury, w tym wypadku –spektakularne formacje geologiczne oraz złożone fałdowania skał w Pirenejach.

Każdy egzemplarz Tekto jest unikatowy. Wazony są ręcznie dmuchane, co sprawia, że nie ma dwóch identycznych egzemplarzy.

Stolik Los Andes, Ignacia Murtagh

ok. 2800-4500 euro (Fot. materiały prasowe)

Ignacia Murtagh to chilijska projektantka, która przekłada na język designu piękno przyrody. Pasjonuje się materiałami oraz procesem przekształcania ich we współczesne obiekty. Projektuje meble, tekstylia i ceramikę.

Stoliki Los Andes to rzeźbiarskie meble z drewna orzechowego, inspirowane bujnymi krajobrazami i naturalnymi elementami pasma górskiego Andów. Projekt naśladuje górski teren, zmienne wysokości i kąty oraz kontrastujące zetknięcie ostrości z gładkością.

Stolik charakteryzuje się asymetryczną solidną ramą, która otacza blat, nadając mu rzeźbiarską elegancję.

Dywan Beni Mrirt, Nomad Warsaw

4000 zł (Fot. materiały prasowe)

Berberyjskie dywany wykonane są w 100 proc. z owczej wełny. Charakteryzują się gęstym, precyzyjnie dobranym splotem i wyjątkowymi barwami. Tkają je w górach Atlas utalentowane rzemieślniczki z plemion Amazigh.

Używają drewnianych krosien, grzebieni oraz naturalnych barwników, takich jak skorupki orzechów, które nadają dywanom delikatnego, organicznego koloru. Po żmudnym procesie tkania następuje długi etap prania i szczotkowania, co sprawia, że dywany są wyjątkowo miękkie.

Proces ich tworzenia to nie tylko rzemiosło, lecz także dziedzictwo kulturowe i sztuka wspierająca lokalną tożsamość.

Bauhaus Chaise Lounge, Peter Zumthor

ok. 35 tys. zł (Fot. 1stDibs)

Peter Zumthor to szwajcarski architekt znany z bezkompromisowości i minimalistycznego stylu. Uważnie analizuje kontekst, historię oraz naturalne otoczenie miejsca, w którym tworzy. Dzięki temu jego projekty harmonijnie wkomponowują się w krajobraz.

Zaprojektowana przez niego leżanka Bauhaus Mahogany Chaise Lounge została wykonana z giętego mahoniu i chromowanych rurek, a wykończona miękką skórzaną poduszką. Elegancki i funkcjonalny mebel, jakby prosto ze szkoły Bauhausu, znalazł się w wystroju wnętrza szwajcarskiego budynku Term w Vals w Alpach. Goście, odpoczywając po źródlanych kąpielach, podziwiają niezwykłe górskie otoczenie.

Naczynia FCK by Frédérick Gautier, Serax

ok. 30-230 euro (Fot. materiały prasowe)

Proste, lecz funkcjonalne naczynia Serax, zaprojektowane przez Frédéricka Gautiera, przywołują na myśl pierwotne przybory kuchenne. Wykonane z przypominającej beton cementowo-glinianej mieszanki, odzwierciedlają zarówno prostotę, jak i trwałość tego materiału.

Gliniane naczynia są w górach powszechnie używane ze względu na ich praktyczność i wytrzymałość. Glinka, będąca materiałem naturalnie występującym w górskich regionach, doskonale sprawdza się w produkcji talerzy, kubków czy misek.

Prosty, ale funkcjonalny design tych naczyń doskonale komponuje się z majestatem szczytów.

Ława Encounters, Ignacia Murtagh

cena na życzenie (Fot. materiały prasowe)

Chilijska projektantka Ignacia Murtagh korzysta w obiektach swojego autorstwa z tego, co znajduje w krajobrazie i naturze Andów.

„Encounters” to seria 13 dużych ławek wyrzeźbionych ręcznie w naturalnym kamieniu. Niebieski kamień, lapis lazuli, to narodowe dobro Chile. Wydobywany z głębokiego, surowego terenu Andów na północy kraju, jest materiałem nie do podrobienia. Jego skomplikowane plamy i żyłki składają się z mieszanki minerałów: kalcytu, pirytu, kwarcu oraz lazurytu.

Knitting Lounge Chair, Audo

cena od 2250 euro (Fot. materiały prasowe)

Audo Copenhagen to luksusowa marka oferująca meble, oświetlenie i akcesoria. Te zaś, funkcjonalne i eleganckie, łączą duńskie dziedzictwo z nowoczesnym, globalnym spojrzeniem.

Knitting Lounge Chair to w portfolio marki projekt ikoniczny. Krzesło zostało zaprojektowane przez duńskiego architekta Ib Kofoda-Larsena w 1951 r. i szybko stało się symbolem nowoczesnego, skandynawskiego stylu. Ponownie wprowadzone na rynek przez Audo w 2018 r., w wersji z ramą wykonaną z naturalnego dębu, ciemno barwionego dębu lub orzecha oraz nowymi kombinacjami tapicerki, w tym miękkiej owczej skóry, znakomicie prezentuje się w domach z widokiem na góry.

Marta Puchalska-Kraciuk
  1. Kultura
  2. Design
  3. Najpiękniejsze meble i designerskie dodatki powstałe z fascynacji górskimi szczytami
Proszę czekać..
Zamknij