Klasyki dizajnu i projekty młodych projektantów, perełki vintage i przedmioty tworzone przy pomocy najnowszych technologii – wybieramy najpiękniejsze meble i dodatki, które podbiły Instagram.
Sofa Togo: Jej wysokość
W ubiegłym roku Instagram oszalał na punkcie Camaleondy. Zaprojektowana przez Maria Belliniego kanapa zapowiadała wielki powrót dizajnu lat 70. XX wieku. Moda na seventiesowe meble trwa. W tym roku do łask powrócił jeden z najsłynniejszych projektów Michela Ducaroya. Powrót skórzanej sofy Togo zbiegł się w czasie ze zwrotem ku organicznym kształtom, materiałom i barwom w dizajnie. Nic dziwnego, że największą popularnością cieszy się sofa w kolorze ciepłego karmelu.
Stolik Object 067: Sztuka rzemiosła
Stolik kawowy polskiej marki NG Design wsparty na czterech nieregularnych nogach to hołd złożony architekturze Bauhausu. Każdy stolik jest wykonywany ręcznie przez polskich rzemieślników, dlatego można go zamówić w wybranym przez siebie kolorze, najlepiej w jednym z odcieni brązu, najmodniejszym kolorze roku. Ostatni krok to zakup ulubionych albumów o modzie, które będą się pięknie prezentować na stalowym blacie.
Lampa Pain For Daylight: W świetle sztuki
Instagram to świetna platforma dla młodych projektantów. To tutaj Anie Corrigan zyskała status nowej gwiazdy dizajnu. Specjalnością projektantki amatorki są przypominające rzeźby lampy, tworzone zgodnie ze starodawną techniką. Surowe kształty kontrastują z miękkością abażurów. Projekty Corrigan stały się wiralem w czasie pandemii, a w kolejce po nie (każda lampa powstaje prawie miesiąc) ustawiały się największe gwiazdy. Mnie w oko wpadła lampa Pain For Daylight, dostępna w dwóch kolorach – połyskującej czerni i matowej szarości.
Kilim Rapallo: Cudze chwalicie…
Historia kilimów zasługuje na własny serial. Podobnie jak marka Splot. Jej założyciel, Przemek Cepak, miał jeden cel – przywrócić sztuce kilimów dawną świetność. – Kilimy były dla Polski i Ukrainy tym, czym szkło Murano dla Włochów czy porcelana miśnieńska dla Niemców. Były wszędzie – w chłopskich domach i na szlacheckich dworach. Fascynowały rzemieślników i artystów. Dlatego nie mogłem zrozumieć, jak tak ważna sztuka mogła zupełnie zaniknąć – mówił na łamach „Vogue Polska Living”. Jego poszukiwania sprawiły, że dziś kilimy znów stały się jednymi z najbardziej pożądanych perełek z metką „made in Poland”. Ostatnim dodatkiem do oferty Splotu jest Rapallo inspirowany włoskim la dolce vita.
Fotel Extreme: Stranger Things
W dizajnie, podobnie jak w modzie, projekty vintage cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Wpisuje się to w szerszy trend na dawanie nowego życia przedmiotom. Tak stało się z fotelami Extreme zaprojektowanymi przez Terje Ekstroma w 1972 roku. Jego kosmiczne meble okazały się bardzo instagramowe (sprawdźcie choćby profil Pernille Teisbaek) i szybko stały się pozycją obowiązkową w kolekcjach minimalistów i maksymalistów.
Wazony Capsule iii: Dizajn przyszłości
Renesans tradycyjnych technik produkcji zbiegł się z rozwojem projektowania w oparciu o najnowsze technologie, takie jak druk trójwymiarowy. Jedną z pierwszych marek, które zdecydowały się przetłumaczyć ceramikę na język przyszłości, było Argot Studio. Specjalnością jego założycieli, małżeństwa artystów Eimear i Jean-Eloia Rateau, są transparentne wazony z serii Capsule. Status instagramowej perełki zapewnił już sobie futurystyczny numer trzy, ale po piętach depczą mu kolejne projekty, choćby Les Hortenses.
Szklanki Rainbow: Niech żyje kolor
Pandemia położyła kres dominacji (zdaniem innych – terrorowi) minimalizmu – dizajn na nowo zakochał się w kolorach. Projektanci zaczęli eksperymentować z soczystymi kolorami, neonowymi odcieniami i szlachetnymi barwami z natury. Na Instagramie popularność zdobyła zastawa stołowa Rainbow mediolańskiej marki La Double J. Na mojej tablicy co i rusz pojawiały się szklanki wykonane ze szkła Murano we wszystkich kolorach tęczy. Na wakacyjną kolację z przyjaciółmi i wiele innych okazji.
Więcej inspiracji znajdziecie w pierwszym wydaniu magazynu „Vogue Polska Living”. Do kupienia w salonach prasowych, online z wygodną dostawą do domu oraz w formie e-wydania.
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.