Platforma Google Arts & Culture zaprasza na wystawę „Faces of Frida”. Składają się na nią zbiory z 33 muzeów, z siedmiu krajów. W sumie ponad 800 artefaktów i dzieł sztuki. Platforma jest bezpłatna i dostępna z… domu. Wystarczy telefon, czy komputer.
„Faces of Frida” to największa kolekcja dzieł sztuki i przedmiotów związanych z Fridą Kahlo, jaką kiedykolwiek stworzono. Google Arts & Culture przez lata współpracowało z siecią muzeów oraz ekspertami z całego świata po to, by zebrać w jednym miejscu prace, zdjęcia i przedmioty składające się na dziedzictwo Kahlo.
Na projekt „Faces of Frida” („Oblicza Fridy”) składają się kolekcje z kilkudziesięciu muzeów z siedmiu krajów, ponad 800 artefaktów i 20 zdjęć w bardzo wysokiej rozdzielczości oraz pięć panoram miejsc, które były znaczące dla rozwoju kariery malarki. Kolekcja prezentuje najbardziej uznane dzieła artystki.
Na wystawie będziemy także mieli okazję bardzo dokładnie zobaczyć chociażby „Niebieski Dom”, w którym Frida Kahlo się urodziła i w którym mieszkała aż do śmierci. Dzięki ulepszonej wersji Street View można również obejrzeć twórczość artystki w Muzeum Fridy Kahlo, a to wszystko z poziomu z komputera lub telefonu. Kliknięcie na dzieło pozwoli dowiedzieć się o nim więcej.
Wystawa rzuca również światło na wiele prac oraz artefaktów, które do tej pory były rzadko pokazywane publicznie. Chodzi przede wszystkim o te pochodzące z prywatnej kolekcji, która nigdy nie była dostępna online – jak choćby Widok na Nowy Jork, który artystka namalowała, patrząc z okna w Barbizon Plaza Hotel w 1932 roku.
Na „Faces of Frida” do obejrzenia są również wczesne wersje kilku najlepszych dzieł Kahlo, z których część była szkicowana na odwrocie już ukończonych obrazów i nigdy nie ujrzała światła dziennego – jak na przykład Szkic do Autoportretu z Samolotem.
Wystawa „Faces of Frida” jest dostępna dla każdego od dziś w sieci.
Frida Kaho, a właściwie Magdalena Carmen Frieda Kahlo y Calderón urodziła się 6 lipca 1907 w Meksyku. Była meksykańską malarką, słynąca głównie z autoportretów. Do późnych lat 70. była praktycznie nieznana poza granicami swojego kraju. Dziś, zarówno artystka, jak i jej prace są rozpoznawalne na całym świecie, a ona sama stała się ikoną i częścią popkultury.
17 września 1925 Frida była w grupie najbardziej poszkodowanych ofiar wypadku komunikacyjnego, w którym zderzył się autobus i tramwaj. W wyniku tego doszło u niej do: złamania kręgosłupa, obojczyka, żeber, miednicy, 11 złamań prawej nogi, stopy i zwichnięcia ramienia. Ponadto stalowy uchwyt poręczy autobusu przebił jej podbrzusze i macicę. Przeszła 35 operacji. W czasie przymusowego unieruchomienia po wypadku Frida zainteresowała się malarstwem.
Platforma Google Arts & Culture jest bezpłatna dla wszystkich.
Źródło: Materiały prasowe
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.