Znaleziono 0 artykułów
30.10.2024

Wystawa „From the same earth”: Młody polski design w hołdzie naturze

30.10.2024
Szkło Studio, Fot. Herman Visual

Agnieszka Owsiany, Bart Brylew, Huba, Szkło Studio i Formsophy – pięć niszowych marek nawiąże dialog z zabytkową architekturą Willi Pniewskiego. Tematem wystawy „From the same earth”, którą można oglądać od 8 listopada do 20 grudnia jest relacja twórców z przyrodą.

„Ziemia to bogactwo i obfitość, hojnie nas zalewające. To różnorodność, która inspiruje.” – piszą w zapowiedzi wystawy młodego polskiego designu jej kuratorzy: Eleonora Bojanowska i Bartosz Brylewski. W zabytkowych wnętrzach Muzeum Ziemi Polskiej Akademii Nauk w Warszawie – słynnej Willi Pniewskiego – pokazują prace tych twórców, którzy projektują ze szczególnym poszanowaniem praw natury.

Agnieszka Owsiany, Fot. Herman Visual

Agnieszka Owsiany sięga po naturalne wełny. Jakub Ciemachowski i Piotr Kołakowski, tworzący pod szyldem Huba, zbudowany samodzielnie piec w plenerze, do którego ceramiczne materiały pozyskali z okolicy. Bartosz Brylewski do wykonania serii lamp wykorzystał materiał zgromadzony w podróży – bazalt z wygasłego wulkanu, dolnośląską glinę. To tylko przykłady zrównoważonych działań, które dla artystów i artystek są równie istotne, co efekt końcowy procesu – niezwykły obiekt, który wymyka się ostrym podziałom na sztukę i rzemiosło.

– Jesteśmy na wczesnym etapie formowania nowego pokolenia projektantów, z własną wrażliwością i estetyką, ale przede wszystkim z zainteresowaniem procesem, zarówno tym bardziej eksperymentalnym, jak i na nowo interpretującym tradycję – mówi Brylewski. I tłumaczy: – Są to procesy, które rozwija się latami, uczy się na błędach, wpierw efekty chowa do szuflady a potem wychodzi z nimi do świata. Przeżywamy ten moment wyjścia właśnie teraz. Zebraliśmy wspaniałą grupę na wystawie, aby wspólnie opowiedzieć o procesach stojących za naszą pracą, a pretekstem jest opowieść o materiałach pochodzących z ziemi

Formsophy, Fot. Herman Visual

Na wystawie pojawi się też szkło Aleksandry Zawistowskiej, działającej po szyldem  Szkło Studio. Projektantka wychodząc z funkcjonalnych przedmiotów, takich jak kielich, misa, wazon, tworzy wolne, amorficzne formy. Każda jest indywidualna i rzeźbiarska, ale zachowuje użytkowy charakter. W ten sposób Zawistowska sprzeciwia się nadprodukcji i kulturze „kup, wyrzuć”. Podobnie zresztą jak duet Formsophy, czyli Alicja Prussakowska i Jakub Kijowski. Ich prace to metalowe formy ław i stołów, monumentalne odlewy określane przez samych twórców mianem romantycznego brutalizmu.

– Za każdym przedmiotem stoi historia – jego twórcy, proces powstania, szukania inspiracji i doskonalenia się. Każdy obiekt to opowieść o rzemiośle i człowieku – mówi Bojanowska zapraszając na wystawę.

Wystawę „From the same earth” można oglądać od 8 listopada do 20 grudnia 2024 roku w Muzeum Ziemi Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.

Basia Czyżewska
  1. Kultura
  2. Design
  3. Wystawa „From the same earth”: Młody polski design w hołdzie naturze
Proszę czekać..
Zamknij