Są przyjazne dla skóry i środowiska. Nie zawierają soli aluminium, alkoholu, parabenów i innych drażniących składników. Często słyszy się jednak, że są nieskuteczne. Obalamy mity na temat naturalnych dezodorantów.
Proekologiczne podejście widać dziś niemal w każdej sferze życia, również w pielęgnacji. Coraz więcej osób sięga po kosmetyki naturalne, pozbawione substancji, które mogą negatywnie wpływać zarówno na środowisko, jak i na naszą skórę. Popularność zyskują także naturalne dezodoranty. Czym różnią się od tradycyjnych produktów w kulce i spreju? Sprawdzamy.
Naturalne dezodoranty: Naturalnie lepszy wybór
Wiele naturalnych dezodorantów jest dostępnych w formie pasty i zamkniętych w puszce lub słoiku. Idealnie wpisują się więc w trend less waste i pozwalają ograniczyć zużycie plastiku oraz produkcję śmieci. Ich ekologiczna wyższość nad „psikaczami” polega też na tym, że w tych ostatnich forma aerozolu przyczynia się do gromadzenia gazów cieplarnianych i ma negatywny wpływ na warstwę ozonową.
Naturalne dezodoranty: Skuteczne ziarenko groszku
Kolejny plus naturalnych dezodorantów to ich wydajność. – Standardowy słoiczek o pojemności 60 ml wystarcza nawet na pół roku. Inwestycja w taki kosmetyk zdecydowanie więc się opłaca – mówi kosmetolożka Cosibella.pl Agata Kowalczyk.
Warto o tym pamiętać również w momencie aplikacji, szczególnie gdy dopiero zaczynamy przygodę z naturalnymi dezodorantami. Wystarczy porcja odpowiadająca wielkości ziarenka groszku, którą nakładamy na palec, a następnie delikatnie wsmarowujemy w skórę pod pachami i czekamy, aż się wchłonie. Zbyt duża ilość produktu może pobrudzić ubranie i pozostawić nieprzyjemne uczucie lepkości na skórze.
Naturalne dezodoranty: Skład pod lupą
Jednym z bazowych składników naturalnych dezodorantów jest soda oczyszczona, czyli wodorowęglan sodu, który oprócz tego, że pomaga na liczne problemy skórne, działa też dezodorująco i antybakteryjnie. Może jednak podrażniać. Przy bardzo wrażliwej skórze bezpieczniejszym wyborem będzie produkt zawierający wodorotlenek magnezu. – Warto pamiętać, że naturalne dezodoranty w przeciwieństwie do zawierających sole aluminium blokerów czy antyperspirantów nie blokują procesu pocenia, tylko pochłaniają nadmiar potu i neutralizują nieprzyjemne zapachy – tłumaczy Agata Kowalczyk.
To również zasługa zawartych w nich olejków eterycznych o silnym działaniu bakteriostatycznym i przeciwzapalnym (najsilniejsze właściwości mają te z drzewa herbacianego, rozmarynu, lawendy czy trawy cytrynowej) oraz skrobi ziemniaczanej, glinek czy ziemi okrzemkowej, absorbujących wydzielany przez skórę pot. Ponadto, jak dodaje ekspertka, w naturalnych dezodorantach wykorzystuje się roślinne oleje i masła, które zapewniają dobre rozprowadzanie kosmetyku, odżywiają skórę i odbudowują barierę lipidową. Mają one więc dodatkowy walor pielęgnacyjny.
Naturalne dezodoranty: Zrób to sama
W drogeriach znajdziemy wiele naturalnych zamienników klasycznych dezodorantów. Możemy też zrobić je sobie w domu. Potrzeba sody oczyszczonej, oleju kokosowego, mąki ziemniaczanej i ulubionych olejków eterycznych. – Wymieszaj ze sobą dwie łyżki sody oczyszczonej, trzy łyżki mąki ziemniaczanej, ok. 50 ml oleju kokosowego (najlepiej w temperaturze pokojowej) i 10 kropli olejku eterycznego. Całość dokładnie wymieszaj, przełóż do pojemnika czy słoika i masz własny, ekologiczny dezodorant DIY – radzi Agata Kowalczyk z Cosibella.pl.
Polecamy naturalne dezodoranty:
Zawiera absorbujący pot puder roślinny na bazie skrobi kukurydzianej i oczyszczający olejek kokosowy.
Zawiera 98 % składników pochodzenia naturalnego, w tym ekstrakt z czerwonych alg. Bez alkoholu , soli aluminium, silikonów, wazeliny i parabenów.
Bez dodatku sody, idealny dla skóry wrażliwej i skłonnej do podrażnień
Zawiera 99,98% składników pochodzenia naturalnego, m.in. rozmaryn, nagietek, aloes oraz zieloną herbatę
W jego składzie jest głęboko odżywcze masło shea i oczyszczajacy olej kokosowy.
Zawiera naturalne oleje, masło shea i zieloną glinkę o właściwościach antyseptycznych i łagodzących.
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.