The Fashion Awards i British Fashion Council – instytucje przyznające nagrody należące do najważniejszych w świecie mody przygotowały listę New Wave Creatives 2021. Znalazło się na niej 50 najbardziej innowacyjnych i inspirujących młodych twórców i twórczyń oprawy wizualnej mody z całego świata (choć głównie z Londynu i Nowego Jorku). New Wave Creatives 2021 to osoby fotografujące, stylizujące, kreujące scenografię, fryzury, makijaż, paznokcie, a także artystki i artyści romansujący z modą.
Spośród 50 reprezentantów i reprezentantek nowej fali wybraliśmy ośmioro wyrazistych fotografek i fotografów, którzy wyznaczali trendy w 2021 roku. Ich świeża, nowatorska estetyka ukształtuje najbliższą przyszłość fotografii mody.
Olivia Lifungula: Wolne siostrzeństwo
Olivia Lifungula to autorka kampanii Gucci Beloved, której bohaterkami są zakochane w muzyce matka i córka. Ich relacja, magnetyczna uroda i prostota są na pierwszym planie opowieści. W podobnym duchu utrzymany jest film nakręcony dla londyńskiej kreatorki Bethany Williams. Jej marka mody to jednocześnie projekt dobroczynny. Williams wspiera m.in. uchodźczynie i ich dzieci, matki w kryzysie.
Olivia Lifungula dorastała w Belgii, dokąd w wieku ośmiu lat przyjechała z Konga. Afrykańskie państwo zmagało się wówczas z tragicznymi skutkami wojny domowej. – Kinszasa zawsze będzie moim domem – zaznacza fotografka.
Na zdjęciach żyjącej dziś w Londynie artystki widać przede wszystkim różnorodne czarne kobiety, dziewczyny, czasem mężczyzn. Modowa maniera miesza się z intymnością, codziennością, zastaną scenografią i realnym krajobrazem. Jeden z najnowszych projektów Olivii to opowieść o niedocenianej kobiecej (siostrzanej, matczynej, przyjacielskiej) miłości wolnej od rasizmu, seksizmu i dyskryminacji ze względu na wiek.
W 2020 roku włoski „Vogue” uznał Lifungulę za jedną z 20 fotografek, które warto obserwować.
Jeano Edwards: Filozofia domu
Jeano Edwards wywodzi się z Jamajki, ale życie dzieli między Nowy Jork i Londyn, gdzie ukończył Goldsmiths University of London. W centrum jego zainteresowań znajduje się pojęcie domu, które coraz trudniej zdefiniować. Dom może być związany z miejscem pochodzenia, ale też z kulturą i dziedzictwem, które nas ukształtowało. Może też być zmieniającym się adresem zamieszkania lub językiem formującym myśli i porozumienie.
Współczesny świat mody i sztuki współtworzą uchodźcy, emigranci, imigranci i ich potomkowie. Pytanie o dom wywołuje więc ciekawe, niejednoznaczne i różne odpowiedzi.
Jeano Edwards opowiada o domu na Jamajce, ale nie o konkretnym adresie. W jego filozoficzno-poetyckim filmie „Thinkin Home” dom jest fascynacją, ideą, marzeniem, pejzażem. Obraz towarzyszy kampanii kolekcji Wales Bonner wiosna-lato 2021.
Christina Ebenezer: Szlachetne kolory
Urodzona w Lagosie londynka Christina Ebenezer zrobiła jubileuszową kampanię Paul Smith jesień-zima 2020. Dom mody świętował wówczas 50. urodziny. Firma doceniła wyrafinowany styl Christiny Ebenezer i mistrzowskie operowanie kolorami. Z jej obrazów biją ciepło słońca i kolorowy, urzekający blask kamieni szlachetnych. Szlachetność to również cecha oglądanych na jej zdjęciach osób.
Podzielająca idee ruchu Black Lives Matter Christina Ebenezer chętnie fotografuje pomijane dawniej czarne osoby. Genialnie ukazuje przy tym różne tony czarnej i brązowej skóry. W jej portfolio znajdują się m.in. okładka „10 Men Magazine”, sesje dla brytyjskich „Vogue”, „Vanity Fair” i sklepu Browns.
Justin French: Malarska maniera
John David Washington, Antwaun Sargent, Telfar Clemens, FKA Twigs, Elizabeth LeCompte, Joan Smalls, Devonté Hynes, Kelela to bohaterowie i bohaterki zdjęć urodzonego w Chicago Justina Frencha. Fotograf, który z wykształcenia jest ekonomistą, robi przyciągające wzrok, wystudiowane portrety i sesje mody. Interesują go sprawiedliwość społeczna i widzialność pomijanych przez kulturę wizualną postaci, np. osób czarnych i queerowych. French zwraca też uwagę na brutalność, która towarzyszyła kiedyś przedstawianiu czarnych ciał. Artysta zastąpił ją szlachetnym artyzmem. Jego portrety przypominają bardziej malarstwo niż realistyczną fotografię. Zawsze widać w nich manierę i rękę autora, który interpretuje wizerunek bohaterki.
W obrazach Frencha zachwycają połączenia deseni i kolorów. Na dość prostej fotografii dla „The New York Times” tłem dla mieszczańskiego wnętrza z dywanem w róże jest wysadzona kaktusami aleja. Modelka nosi kwiecistą sukienkę i białe kowbojki Isabel Marant oraz barwną biżuterię Saint Laurent by. Wszystko to tworzy harmonię i styl. Justin French to genialny fotograf samouk.
Jenny Brough: Wirtuozka światła
Jenny Brough to autorka niezapomnianego filmu towarzyszącego postpłciowej dyplomowej kolekcji Harrisa Reeda. Męskie garnitury, fraki i smokingi przekształcają się w suknie, falbany, kwiaty, treny. Pióropusze i fryzury zmieniają się w pogańskie nimby, boskie aureole. W bajkowym filmie dominują kolory nieba, piekła i barwy z fantastycznych elektroniczno-organicznych ogrodów.
Jenny Brough to wirtuozka efektów świetlnych. Światłem zaciera granice między prawdą i iluzją, materialnością i bezcielesnością. To jedna z najoryginalniejszych fotografek młodego pokolenia. Jej styl zapada w pamięć. Jest tak wyrazisty jak sztuka Tima Walkera czy moda Alexandra McQueena.
Pracująca w Londynie i Paryżu Jenny Brough pięknie sfotografowała surrealistyczną biżuterię Schiaparelli i stroje Charles’a Jeffreya LOVERBOY-a. W trakcie izolacji, razem ze stylistą Daveyem Suttonem, stworzyła autorski zin „Without You I’m Nothing”.
Rasaan Wyzard: Fotografia rodzinna
Stylista i fotograf Rasaan Wyzard to wschodząca gwiazda nowojorskiego świata mody. Nowojorczyk o karaibskich korzeniach fotografuje głównie osoby czarne.
Od 2015 roku stylizuje i fotografuje również własną rodzinę. Stworzył oryginalną wielopokoleniową galerię portretów. Zbudował długotrwałą pamięć, która kiedyś była luksusem dostępnym wyłącznie uprzywilejowanym grupom: tym, których nie wykorzeniono, nie wymordowano, nie uwięziono i nie spalono im rodzinnych domów.
Na zdjęciach Rasaana Wyzarda dostrzec można intymne i bliskie relacje, które autor nawiązuję z fotografowanymi osobami. Można zobaczyć miłość, sympatię, przyjaźń, zaufanie, podziw, pożądanie.
Sesja, do której pozuje posągowy mężczyzna, ukazuje jego erotyczną delikatność.
Rasaan Wyzard zawsze wydobywa z pozujących indywidualne cechy. W jego obiektywie obija się ich osobowość. Stylizacje Wyzarda, nawet gdy są wymyślne i odrealnione, zawsze pozostają w dialogu z bohaterem.
Tom Blesch: Łączy to, czego się nie łączy
Tom Blesch urodził się w Niemczech, ale czuje się związany z Rumunią, skąd pochodzą jego rodzice.
Blesch tworzy śmieciarskie, pozornie przypadkowe, nieedytowane zdjęcia, w których estetyka internetowa miesza się z przerysowanym stylem Y2K. Zaburzone proporcje, psychodelia, stylowa siermiężność – to wszystko tam jest. Typowa bohaterka fotografii Blescha to chuda, młoda dziewczyna z długimi nogami. Typowa scenografia – skórzana kanapa w stylu lat 90., panele podłogowe, karoseria, koło albo wnętrze samochodu. Akcesoria – bardzo długie, bogato zdobione tipsy, bardzo wysokie szpilki z wydłużonymi czubami, sztuczna i krzykliwa biżuteria. Tom Blesch łączy to, czego się nie łączy. Tworzy przerysowany, odrealniony, manieryczny realizm.
Zhong Lin: 365 portretów
Zhong Lin ma chińsko-malezyjskie korzenie. Urodę tych regionów reprezentują fotografowane przez artystkę modelki. Zdjęcia publikowała m.in. w „i-D”, „Vogue China” czy „Vogue Taiwan”. Od kwietnia 2020 roku Zhong Lin pracowała w Tajwanie, gdzie spędziła okres izolacji. Każdego dnia przez cały rok publikowała na Instagramie jeden portret. W ten sposób powstało 365 wyjątkowych prac, o których pisała prasa.
Na nasyconych głębokimi kolorami obrazach widać ciała i twarze, które transformują, przeistaczają się w hybrydy, łączą się z rzeczami, rozmaitymi materiami, płynami i światem przyrody. Twórczość Zhong Lin to najnowsza wersja surrealizmu.
* Fotograf:
Olivia Lifungula @olivialifungula
Stylista:
Julie Liu @juliejulieliu
Makijaż:
Laila Zakaria @laicreates
Włosy:
Danielle Igor @danielleigor
Scenografia:
Helen Macintyre at One Represents @Onerepresents
@helenmacintyre @helenmacintyrestudio
Reżyser:
Harry Alexander @harryaalexander
Modele:
Tabitha Corsin @tabithamary_ at MiLK Management
Humi Rashid @_humi at Models1
Urvashi Umrao @urvashi_umrao at Titanium Management
Akanksha Pathak @_akankshahere at Kult London
Linda Malcolm @linda63malcolm
Ruby-Rose and Ava-Marie @Bizzykidz Agency
Casting:
MC Barnes @_marie_claire
Lighting Assistant:
Guillaume Mercier
Asystent wizażysty:
Viviane Melo @v.000000v
Asystenci działu mody:
Brigita Balkute @brigitawbu
Anna Milenkovits @anamilenkovic_
Post Production :
Sheriff Projects @sheriff.projects
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.