Znaleziono 0 artykułów
13.05.2023

Noc Muzeów: 10 miejsc, które warto odwiedzić w Warszawie

13.05.2023
Fot. Marek BAZAK/East News

Raz w roku muzea, galerie i instytucje kultury zapraszają na bezpłatne zwiedzanie nocą. Tym razem możemy nie tylko oglądać wystawy, ale też wybrać się na koncerty Szczyla i Doroty Masłowskiej z okazji 18. urodzin MSN-u, poznać ambasadora Islandii albo zagrać w szachy w Warszawskim Pawilonie Architektury Zodiak. Oto dziesięć ciekawych miejsc, które warto umieścić na swojej trasie spacerowej podczas Nocy Muzeów.

Muzeum Sztuki Nowoczesnej: Zaproszenie na osiemnastkę

Gdzie: plac Defilad, Warszawa
Kiedy: od 9.00 rano

Fot. Materiały prasowe

Choć wciąż czeka na swoją docelową siedzibę, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie ma już 18 lat. Swoją pełnoletniość planuje świętować hucznie, na placu Defilad. Od rana będzie można wziąć udział w zorganizowanym zwiedzaniu powstającego nowego budynku (niestety, pula 150 darmowych biletów rozeszła się jak ciepłe bułeczki), a wieczorem odbędą się koncerty. Od godziny 21 na scenie plenerowej pod Pałacem Kultury wystąpią między innymi SZCZYL, Filipka Rutkowska, DJ-skie duo Agnieszki Szydłowskiej i Doroty Masłowskiej oraz dj-ka Facheroia. „Zatańczmy!” – zapraszają organizatorzy. 
Urodzinowe uroczystości przeciągną się do niedzieli, a w planach są też śniadanie na placu, przygotowane przez Solidarny Dom Kultury „Słonecznik” i kolektyw ГALAS, akcja Pawła Althamera, urodzinowy tort Karoliny Konopki.

Fundacja Edwarda Dwurnika: Z wizytą w pracowni

Gdzie: ul. Nałęczowska 25, Warszawa
Kiedy: od 17.00 do 22.00

Gdyby żył Edward Dwurnik, obchodziłby w 2023 roku 80. urodziny. Z tej okazji fundacja prowadzona przez rodzinę artysty po raz pierwszy otwiera drzwi swojej siedziby przed szeroką publicznością. Na wystawie w domu, w którym przez lata mieszkał i tworzył Dwurnik, można zobaczyć jego prace, wśród nich obraz namalowany razem z pięcioletnią córką, dziś uznaną artystką Polą Dwurnik, ale też portrety wykonane przez Teresę Gierzyńską w latach 70., 80., 90. czy prace Przemysława Mateckiego i Jana Smagi.

Muzeum Warszawy: Trudna historia Warszawy koresponduje ze współczesną Ukrainą

Gdzie: Rynek Starego Miasta 28-42
Kiedy: zwiedzanie od 11.00, koncerty o 20.00, 21.00 i 22.00

Kamieniczki na Rynku Starego Miasta otwierają się, zapraszając na wystawy: główną i dwie czasowe. Obok ekspozycji opowiadającej o historii miasta na siedmiu piętrach „Biuro Odbudowy Ukrainy” przedstawia plan przyszłości kraju po wojnie. Sztab ekspertów i wizjonerów już teraz opracowuje wizję nowych instytucji, przepisów, które przyczynią się do dynamicznych reform i transformacji Ukrainy po wojnie. Z tematem świetnie koresponduje „Eurowarsztat” Marty Romankiv. Artystka o ukraińskich korzeniach przywraca głos migrantom i migrantkom, zadaje pytanie o to, jak widzą przyszłość Europy.
Dodatkową atrakcją są trzy koncerty Janka Młynarskiego z zespołem Warszawskie Combo Taneczne (o 20.00, 21.00 i 22.00)

Dom Spotkań z Historią: Chris Niedenthal

Gdzie: DSH, ul. Karowa 20, Warszawa
Kiedy: od 18.00

Warszawa, ul. Puławska 19, 14 grudnia 1981. Fot. Chris Niedenthal

– Rejestruje wydarzenia, ale zauważa coś, czego nie widzi zwykły przechodzień lub słaby fotograf. Zdjęcia Niedenthala są też doskonale skomponowane, przemyślane – powiedziała Anna Brzezińska w rozmowie z Vogue.pl, współkuratorka wystawy świętującej 50-lecie pracy twórczej słynnego fotoreportera, autora ikonicznego zdjęcia „Czas Apokalipsy” i laureata nagrody World Press Photo.
Ekspozycja prezentuje ponad 200 jego zdjeć. Obok rozpoznawalnych prac można również oglądać te mniej znane, z Polski i Europy Zachodniej, powstałe na przestrzeni dekad oraz warsztat pracy – aparaty fotograficzne, publikacje w prasie i koperty pocztowe z zagranicznych redakcji.

Polin: Muzyka i nieznane zakamarki muzeum

Gdzie: Polin, Anielewicza 6, Warszawa
Kiedy: od 19.00

Fot. East News

Wystawę stałą wzbogacą specjalnie zaaranżowane koncerty z interpretacjami żydowskich utworów, muzycznymi nawiązaniami do literatury i historii. Muzeum zaprasza też na specjalną turę, podczas której pracownicy Polin przedstawią mało znane historie i ciekawostki związane z ekspozycjami, opowiedzą o swojej pracy i zaprowadzą odwiedzających do niedostępnych na co dzień zakamarków budynku.
Dzieci mogą liczyć na zabawę w sali Króla Maciusia.
Oprócz wyjątkowego programu dostępne będą wystawa czasowa „Wokół nas morze ognia” i Galeria Dziedzictwo.

Muzeum Narodowe: Znane nazwiska i klasyczny kanon

Gdzie: Al. Jerozolimskie 3, Warszawa
Kiedy: od 19.00

Noc w Muzeum Narodowym to spotkania z wielkimi nazwiskami. Można oglądać wystawy stałe z dziełami m.in. Botticellego, Wyspiańskiego czy Fangora, ale też czasowe – „Bez gorsetu. Camille Claudel i polskie rzeźbiarki XIX wieku” oraz prezentację nowych zakupów muzeum z lat 2017–2022. Na tej ostatniej ekspozycji pokazywane są prace Wyspiańskiego, Weissa, Goi i Chagalla.

Ambasada Islandii: Podróż do krainy trolli, czynnego wulkanu i błękitu

Gdzie: Ambasada Islandii, al. Armii Ludowej 26, Warszawa
Kiedy: od 17.00

Nowo otwarta ambasada zaprasza na zwiedzanie, lokalne słodycze i bogaty program atrakcji. Dla dzieci zorganizowano warsztaty plastyczne zero waste pod hasłem „Stwórz sobie trolla” (potrwają od 17.00; zapisy e-mailowe: emiliana.konopka@utn.is). Dla dorosłych odbędzie się oprowadzanie po wystawie „Islandia – zimowe lato”, prezentującej malarstwo duetu Canvas Bohomaz, inspirowane islandzkim krajobrazem (od 18.00), debaty „Björk. Kobieta idzie na wojnę”, „Ólafur Eliasson... – czy sztuka islandzka jest ekologiczna?”(od 19.00) i slajdowisko podróżnicze, które będzie też opowieścią o zrównoważonej turystyce (od 20.00).
Jak zapowiadają organizatorzy, wizyta w ambasadzie to również możliwość spotkania na żywo z ambasadorem, poznania jego pracy, zwiedzenia budynku i szansa na pamiątkowy paszport z islandzkim nazwiskiem.

Teatr Lalek Guliwer: Magiczny teatr dzieci i rodziców

Gdzie: Teatr Lalek Guliwer, Różana 16
Kiedy: od 19.00 do 23.00

Nocą teatr zmienia się w Warszawę ze snów. 30-minutowa wycieczka po zakamarkach gmachu będzie swoistym spektaklem. „Czy da się przybić piątkę z palmą na rondzie de Gaulle’a, uciąć sobie pogawędkę ze Stańczykiem?” – pytają twórcy.
Na wydarzenie nie obowiązują zapisy, każdy chętny, przy odrobinie cierpliwości, ma szansę wziąć w nim udział. Dla oczekujących w kolejce przygotowano plastyczne zajęcia animacyjne.

Muzeum Szklanych Domów: Urok Olimpii

Gdzie: Muzeum Szklanych Domów, ul. Obozowa 85
Kiedy: od 20.00

Historia bazaru Olimpia sięga czasów transformacji. Miejsce to dziś wciąż tętni życiem, przyciągając między innymi kolekcjonerów i kolekcjonerki szkła, ceramiki i mebli vintage, ale też fanów gier komputerowych czy chemii z Niemiec. Nostalgiczna atmosfera, jak z lat 90., inspiruje zarówno historyków, jak i amatorów mody retro. Właśnie ten klimat jest tematem przewodnim spaceru z przewodnikiem (zbiórka o 20.00 przy Domu Społecznym, ul. Obozowa 85), gry komputerowej (pokaz o 20.30) i gry miejskiej (od 20.30, WRKS Olimpia, bez zapisów).

Zodiak: Strefa odpoczynku

Gdzie: pasaż Stefana Wiecheckiego „Wiecha” 4
Kiedy: od 19.00

„Trudno się oprzeć urokowi wielkich witryn, gładkiego lastryka i kolorowej mozaiki. Zodiak Warszawski Pawilon Architektury to wbrew pozorom całkowicie nowy budynek, będący bardzo udaną wariacją na temat utraconego powojennego modernizmu” – pisał Grzegorz Piątek w Vogue.pl.
Do pawilonu warto zajrzeć również w Noc Muzeów w trakcie wieczornych spacerów po mieście, żeby jeszcze raz bardziej świadomie przyjrzeć się jego architekturze albo odpocząć w „strefie wyciszenia”. Nad regulacją hałasu będą czuwać warszawskie Stowarzyszenie Architektów Polskich SARP i Wydział Architektury (w ramach projektu „Hałas”). Organizatorzy będą dociekać, jakie dźwięki nam przeszkadzają, a jakie są przyjemnością. Przygotują też wygodne leżaki, gry planszowe, książki, albumy i małe przekąski.

 

Redakcja Vogue.pl
  1. Kultura
  2. Sztuka
  3. Noc Muzeów: 10 miejsc, które warto odwiedzić w Warszawie
Proszę czekać..
Zamknij