Znaleziono 0 artykułów
14.05.2021

Najciekawsze wystawy warszawskiej Nocy Muzeów

14.05.2021
(Fot. materiały prasowe)

W sobotę, 15 maja, rusza 17. edycja Nocy Muzeów. Tego wieczoru na odwiedzających czekają atrakcje w 180. instytucjach w całej Polsce. Od spotkań online przez spacery z kulturą po wystawy – przygotowaliśmy subiektywny przewodnik po 10 najciekawszych wydarzeniach warszawskich muzeów i galerii.

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN: Witamy w Pollywood

(Fot, materiały prasowe)

Tej nocy fasadę Muzeum POLIN rozświetlą plakaty filmowe oraz portrety gwiazd Pollywood, Żydów polskiego pochodzenia, którzy mieli ogromny wkład w budowanie potęgi amerykańskiego przemysłu filmowego. Widowisko wizualne jest częścią serii wydarzeń skoncentrowanych wokół kina żydowskiego i jego wpływu na rozwój światowej kinematografii. W trakcie wieczoru przewodnik muzeum przybliży sylwetki dawnych sław srebrnego ekranu. Będzie można wziąć udział w miejskim spacerze śladami kin na warszawskim Muranowie, a dla uczestników pozostających w domach Muzeum POLIN przygotowało oprowadzanie po filmowej Warszawie okresu przedwojnia, quiz oraz dyskusję o twórczości Pollywood prowadzoną przez Annę Tatarską.

Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki: Rhizopolis Rajkowskiej

(Fot, materiały prasowe)

Oprócz „Żywych magazynów”, czyli najnowszego pokazu z kolekcji galerii, który będzie można zobaczyć już w sobotę, w Zachęcie czeka także podziemne miasto „Rhizopolis”, stworzone przez Joannę Rajkowską. Artystka przedstawia nim własną wizję przyszłości, która według niej może stać się dla ludzi jedyną szansą na przeżycie.

Centrum Kultury Koreańskiej: Z epoki króla Sejonga

(Fot, materiały prasowe)

15 maja będziemy mogli zobaczyć drugą część filmu związanego z wystawą „The Graphic Language of Byoung-il Sun”. Ekspozycja złożona z 31 dzieł mistrza koreańskiego plakatu zabierze nas w podróż po kraju Joon-ho Bonga, przybliżając kulturę i alfabet mieszkańców półwyspu. Te dwa elementy kształtują bowiem twórczość Byoung-il Sun. Artysta inspiruje się tradycyjnymi symbolami graficznymi oraz indeksem Hangeul stworzonym przez króla Sejonga i używanym w Korei od XV wieku.

Królikarnia: Historia rzeźb

(Fot. materiały prasowe)

Królikarnia zaprasza na zwiedzanie Parku Rzeźby z Ritą Twardziak i Agatą Plater-Zyberk. Przewodniczki przybliżą historię rzeźb oraz nauczą, jak patrzeć na świat oczami artystów. Na wydarzenie obowiązują wcześniejsze zapisy.

Spectra Art Space: Kobieta z obrazu

(Fot. materiały prasowe)

Tego, co ja myślę o kobiecie, nie mogę opowiedzieć, ja to tylko mogę namalować. I ja to już zrobiłem i nie mam nic do dodania” – pisał Jerzy Nowosielski, malarz „pogranicza”, scenograf, filozof i jeden z najwybitniejszych pisarzy ikon XX wieku. W centrum rozważań stawiał kobietę – mistyczną, zmaterializowaną i zarazem uosabiającą sacrum. Dzieła artysty z najróżniejszych etapów twórczości będzie można zobaczyć w galerii Spectra Art Space.

Muzeum Sztuki Nowoczesnej (Plac Budowy): Galeria przyszłości

(Fot. materiały prasowe/ Marta Ejsmont)

Choć na otwarcie nowej siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie trzeba poczekać jeszcze dwa lata, w sobotni wieczór widzowie po raz pierwszy zostaną wirtualnie oprowadzeni po zakamarkach powstającego budynku. Spotkanie poprowadzą Jerzy Blomberg i Michał Ziętek. Projekcja na profilu Muzeum na Facebooku.

Wolskie Centrum Kultury: Oczami powojennej architektki

(Fot, materiały prasowe)

Dzień po 121. rocznicy urodzin architektki Heleny Syrkus, zaangażowanej w odbudowę Warszawy, Wolskie Centrum Kultury przygotowało spacer po Osiedlu Koło. Spotkanie zainauguruje wystawa w Muzeum Szklanych Domów, a zakończy plenerowa kolacja przy perełce modernizmu ochrzczonej „Uśmiechem Heleny”. Podczas niej uczestnicy wydarzenia porozmawiają o idei osiedla społecznego autorstwa Syrkus. Postać architektki przybliży historyczka sztuki oraz współredaktorka książki „Archipelag CIAM: Listy Heleny Syrkus” Aleksandra Kędziorek.

HOS Gallery: Spotkanie z artystą

Realnie i wirtualnie zaprezentowana zostanie wystawa „Ja chrząszcz” z pracami autorstwa Ryszarda Grzyba. Zaplanowane jest zarówno oprowadzanie kuratorskie, jak i spotkanie z artystą oraz wieczór poezji

Warszawski Pawilon Architektury ZODIAK: Miasto świateł

Nocą Warszawa ożywa za sprawą neonów – „Siatkarki” błyskającej nad głowami przechodniów placu Konstytucji czy wedlowskiej zebry. W tym duchu zaplanowano spacer po ścisłym centrum stolicy szlakiem najpiękniejszych reklam świetlnych. Wydarzenie rozpocznie się „spotkaniem” ze sportsmenką z MDM-u, a zakończy wizyta w Pawilonie Architektury ZODIAK, gdzie koordynatorzy projektu przybliżą zwiedzającym historię neonów.

Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego: Nocny spacer

(Fot, materiały prasowe)

Jedno z najpiękniejszych miejsc w Warszawie tym razem można zwiedzać po zmroku. Nocna wycieczka odbędzie się w towarzystwie przewodnika, który co pół godziny zaprosi piętnaście osób na tajemniczy spacer.

Pola Dąbrowska, Aleksandra Lewandowska
  1. Kultura
  2. Sztuka
  3. Najciekawsze wystawy warszawskiej Nocy Muzeów
Proszę czekać..
Zamknij