Zanim w nocy z 12 na 13 marca poznamy tegorocznych laureatów Oscarów, warto nadrobić filmowe zaległości. Podpowiadamy, gdzie zobaczyć nominowane produkcje, również te najbardziej kontrowersyjne.
W kinach
„IO”
Polski kandydat do Oscara opowiada historię cyrkowego osiołka, który wyrusza w podróż życia. Nie jest to jednak bajkowa przygoda, a raczej koszmarna przeprawa przez pełen przemocy świat. Mimo to „IO” Jerzego Skolimowskiego z Sandrą Drzymalską w roli głównej to pozycja obowiązkowa.
Nominacje: najlepszy film zagraniczny
„Duchy Inisherin”
Pádraic i Colm (Colin Farrell i Brendan Gleeson) znają się od zawsze i uchodzą za najlepszych przyjaciół. Do czasu. – Już cię nie lubię – oświadcza pewnego dnia Colm, a zaskoczony Pádraic postanawia za wszelką cenę dowiedzieć się, co się stało. „Duchy Inisherin” to poważny kandydat do statuetki za najlepszy film roku.
Nominacje: najlepszy film, najlepszy reżyser, najlepszy aktor, najlepszy aktor drugoplanowy, najlepsza aktorka drugoplanowa, najlepszy scenariusz oryginalny i inne
„Avatar: Istota wody”
Po ponad dekadzie powracamy na Pandorę, by poznać dalsze losy Jacka i Neytiri (Sam Worthington i Zoe Saldaña) oraz ich rozrastającej się rodziny. Naród Na’vi ponownie musi stawić czoła najeźdźcom. „Avatar: Istota wody” nie tylko powalczy o cztery statuetki, ale ma również szansę stać się najlepiej zarabiającym filmem w historii.
Nominacje: najlepszy film, najlepsza scenografia, najlepszy dźwięk i najlepsze efekty wizualne
„Fabelmanowie”
W autobiograficznym powrocie do dzieciństwa Steven Spielberg opowiada o miłości do kina, rodzicach, którzy wspierali jego pasję od najmłodszych lat, oraz sile marzeń, które pomagają przetrwać nawet najmroczniejsze czasy.
Nominacje: najlepszy film, najlepszy reżyser, najlepsza aktorka, najlepszy aktor drugoplanowy, najlepszy scenariusz oryginalny, najlepsza muzyka i najlepsza scenografia
„W trójkącie”
Gdy w wyniku sztormu luksusowy jacht rozbija się na bezludnej wyspie, para instagramowych modeli (Harris Dickinson i Charlbi Dean) walczy o przetrwanie. Kolejny społecznie zaangażowany film Rubena Östlunda, reżysera „The Square”, to jeden z najciekawszych (i najbardziej zaskakujących) tytułów wyróżnionych przez Amerykańską Akademię.
Nominacje: najlepszy film, najlepszy reżyser i najlepszy scenariusz oryginalny
„Babilon”
Nowy film Damiena Chazelle’a, twórcy oscarowego „La La Land”, przenosi nas do lat 20. XX wieku, czasów narodzin Hollywood. Naszą przewodniczką po gwałtownie zmieniającym się świecie kina jest Nellie LaRoy (Margot Robbie), aspirująca aktorka, która rzuca się w wir pracy i przyjęć. Trzygodzinna opowieść o amerykańskiej branży filmowej sprzed wykluczającego Kodeksu Haysa to propozycja tylko dla wytrwałych.
Nominacje: najlepsze kostiumy, najlepsza muzyka i najlepsza scenografia
„Aftersun” (od 3 lutego)
Reżyserski debiut Charlotte Wells to zapis wspólnych wakacji Caluma (Paul Mescal) i jego córki Sophie (Frankie Corio) w tureckim kurorcie. Dla zabawy duet dokumentuje wyjazd domową kamerą. Praca nad amatorskim filmem zbliża ich do siebie.
Nominacje: najlepszy aktor
„Wieloryb” (od 17 lutego)
Charlie (powracający na szczyt Brendan Fraser) od lat nie opuszcza mieszkania ze względu na chorobliwą otyłość. Gdy niespodziewanie odwiedza go córka Ellie (Sadie Sink), mężczyzna postanawia zawalczyć o odzyskanie dawnego życia.
Nominacje: najlepszy aktor, najlepsza aktorka drugoplanowa i najlepsza charakteryzacja
„Blisko” (od 17 lutego)
Léo i Rémi (Eden Dambrine i Gustav De Waele) przyjaźnią się od dziecka. Ich relacja zostaje wystawiona na próbę, gdy chłopcy wkraczają w okres dorastania. „Blisko” to nowy film Lukasa Dhonta, reżysera „Girl”.
Nominacje: najlepszy film zagraniczny
„Tár” (od 24 lutego)
Lydia Tár (Cate Blanchett), ceniona kompozytorka i dyrygentka, otrzymuje prestiżowe stanowisko dyrektorki Berlińskiej Filharmonii. To, co miało być ukoronowaniem jej kariery, okazuje się początkiem jej końca.
Nominacje: najlepszy film, najlepszy reżyser, najlepsza aktorka, najlepszy scenariusz oryginalny, najlepsze zdjęcia i najlepszy montaż
HBO Max
„Elvis”
Muzyczna biografia króla rock and rolla (Austin Butler) opowiada o początkach jego kariery, zwłaszcza relacji z zaborczym menedżerem (Tom Hanks). Show w reżyserii Baza Luhrmanna przypomina przejażdżkę rollercoasterem.
Nominacje: najlepszy film, najlepszy aktor, najlepsze zdjęcia, najlepsze kostiumy, najlepszy montaż, najlepsza charakteryzacja, najlepsza scenografia i inne
„Batman”
Mroczniejsza wersja początków historii superbohatera z Gotham City (tym razem z Robertem Pattinsonem w kostiumie człowieka-nietoperza). Batman musi powstrzymać Człowieka-Zagadkę (Paul Dano), który terroryzuje miasto. Pomogą mu w tym Kobieta-Kot (Zoë Kravitz) i porucznik Gordon (Jeffrey Wright).
Nominacje: najlepsza charakteryzacja, najlepszy dźwięk i najlepsze efekty wizualne
Netflix
„Na Zachodzie bez zmian”
Trzecia adaptacja powieści Ericha Marii Remarque’a o doświadczeniu wojny z perspektywy rekrutów wbrew woli wciągniętych w wir historii. Nieoczekiwane objawienie sezonu nagród.
Nominacje: najlepszy film, najlepszy scenariusz adaptowany, najlepszy film zagraniczny, najlepsze zdjęcia, najlepsza charakteryzacja, najlepsza muzyka i inne
„Blondynka”
Kontrowersyjna ekranizacja powieści Joyce Carol Oates o tym samym tytule to karnawał przemocy, której doświadcza na każdym etapie życia Marilyn Monroe (Ana de Armas). „Blondynka” otrzymała aż osiem nominacji do Złotych Malin i tylko jedną do Oscara – za tytułową rolę.
Nominacje: najlepsza aktorka
„Glass Onion: Film z serii na noże”
Benoit Blanc (Daniel Craig) powraca, by rozwiązać zagadkę morderstwa w imponującej posiadłości ekscentrycznego miliardera. „Glass Onion” to klasyczny kryminał w gwiazdorskiej obsadzie, z Kate Hudson, Janelle Monáe i Edwardem Nortonem na czele.
Nominacje: najlepszy scenariusz adaptowany
Apple TV+
„Top Gun: Maverick”
Blisko cztery dekady po premierze „Top Gun” komandor Pete „Maverick” Mitchell (Tom Cruise) wraca do akcji. Tym razem partneruje mu znacznie młodszy porucznik Bradley „Rooster” Bradshaw (Miles Teller).
Nominacje: najlepszy film, najlepszy scenariusz adaptowany, najlepszy montaż, najlepszy dźwięk, najlepsze efekty wizualne i najlepsza piosenka
„Most”
Zmagająca się zespołem stresu pourazowego żołnierka Lynsey (Jennifer Lawrence) próbuje ułożyć sobie życie na nowo po powrocie z frontu. Wsparciem w procesie okazuje się nowo poznany mechanik James (Brian Tyree Henry).
Nominacje: najlepszy aktor drugoplanowy
„Paryż pani Harris”
Londyn, lata 50. XX wieku. Ada Harris (Lesley Manville) niedawno straciła męża. Aby poradzić sobie z żałobą, postanawia spełnić dawne marzenie i kupić suknię Christiana Diora. Oczywiście nie będzie to tak proste, jak mogłoby się wydawać.
Nominacje: najlepsze kostiumy
Disney+
„Czarna Pantera: Wakanda w moim sercu” (od 1 lutego)
Po śmierci króla T’Challi (Chadwick Boseman) królowa Ramonda (Angela Bassett) i Shuri (Letitia Wright) muszą stawić czoła zagrożeniom, czyhającym na Wakandę. Aby zapewnić sobie bezpieczeństwo, będą musiały zawiązać nowe sojusze i kontynuować dziedzictwo Czarnej Pantery.
Nominacje: najlepsza aktorka drugoplanowa, najlepsze kostiumy, najlepsza charakteryzacja, najlepsze efekty wizualne i najlepsza piosenka
Amazon Prime Video
„Wszystko wszędzie naraz”
Nowy film reżyserskiego duetu The Daniels to bez wątpienia największy wygrany tego sezonu nagród. „Wszystko wszędzie naraz” śledzi losy Evelyn Wang (Michelle Yeoh) w szalonej podróży przez multiwersa, która staje się dla niej pretekstem do przewartościowania całego życia.
Nominacje: najlepszy film, najlepszy reżyser, najlepsza aktorka, najlepszy aktor drugoplanowy, najlepsza aktorka drugoplanowa, najlepszy scenariusz oryginalny, najlepsze kostiumy, najlepszy montaż i inne
„Argentyna, 1985”
Inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia prokuratorów Julio Césara Strassery i Luisa Moreno Ocampo (Ricardo Darín i Peter Lanzani), którzy odważyli się pociągnąć do odpowiedzialności najkrwawszą dyktaturę wojskową w Argentynie 1985 roku.
Nominacje: najlepszy film zagraniczny
Jeszcze niedostępne
„Women Talking”
Ona, Salome i Mariche (Rooney Mara, Claire Foy i Jessie Buckley) są oddanymi członkiniami odizolowanej społeczności. Gdy padają ofiarami przemocy seksualnej, zaczynają kwestionować swoją wiarę. Ekranizacja powieści Miriam Toews „Głosy kobiet”.
Nominacje: najlepszy scenariusz adaptowany
„Living”
Pan Williams (Bill Nighy) postanawia uwolnić się od przytłaczającej rutyny i przeżyć przygodę. Nic nie idzie po jego myśli do czasu, gdy poznaje ambitną Margaret (Aimee Lou Wood) i idealistycznego Petera (Alexa Sharpa).
Nominacje: najlepszy scenariusz adaptowany i najlepszy aktor
„To Leslie”
Bohaterką pełnometrażowego debiutu Michaela Morrisa jest Leslie Rowland, samodzielna matka (Andrea Riseborough), która niespodziewanie wygrywa loterię. Niestety szybko przepija pieniądze i wraca do punktu wyjścia. Szansą na uwolnienie się z pętli uzależnienia okazuje się oferta pracy w miejscowym motelu.
Nominacje: najlepsza aktorka
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.