Nowa definicja gwałtu przegłosowana przez Sejm. Dlaczego to tak ważna zmiana?
429 posłów i posłanek poparło projekt zmiany definicji gwałtu w polskim prawie karnym, Teraz w myśl prawa kobiety nie będą musiały udowadniać, że stawiały czynny opór w momencie napaści.
Żeby sąd uznał, że doszło do gwałtu, krzyk musiał być donośny, a obrażenia na ciele jednoznacznie wskazujące na walkę. Tymczasem praktyka pokazuje, że ofiary często rezygnują z walki, bo nie widzą w tym celu lub nie chcą ryzykować, że rozzłoszczą napastnika. Znajdują się przecież w sytuacji bezpośredniego zagrożenia zdrowia i życia, na którą wiele osób na reaguje „zamrożeniem ciała”. Często zdarza się też, że ofiara nie chce głośno wzywać pomocy z powodu upokorzenia lub z obawy, że z przemocową sytuacją skonfrontowane zostaną np. śpiące za ścianą dzieci.
Statystyki potwierdzają, większość zgłoszonych spraw kończy się umorzeniem. Co więcej, osoby poszkodowane często odpuszczają dochodzenie swoich praw, a policyjne statystyki nie oddają skali przestępstw. Fundacja Feminoteka przyjmuje, że nawet 92 proc. ofiar nie zgłasza gwałtu na policję.
Teraz sytuacja ma szansę się zmienić i zbliżyć do europejskich standardów. Odpowiedzialność karna za seks bez dobrowolnej zgody to również część podpisanej przez Polskę Konwencji Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet (tzw. konwencji stambulskiej).
Art. 197 w nowym zapisie ma brzmieć: „Kto doprowadza inną osobę do obcowania płciowego przemocą, groźbą bezprawną, podstępem lub w inny sposób mimo braku jej zgody, podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 15”. Nowelizacja ma wprowadzić też nowy rodzaj przestępstwa. Gwałtem będzie również doprowadzenie do obcowania płciowego w sytuacji, kiedy osoba poszkodowana nie rozumie znaczenia czynu.
Projekt zmiany definicji gwałtu został zaproponowany przez posłanki koalicji, a przeszedł dzięki głosom KO, Polski 2050, PSL i Lewicy, a także 94 posłów PiS. Przeciw opowiedziało się 73 osób z Konfederacji, ugrupowania Kukiz’15 i PiS. 47 osób wstrzymało się od głosu. Ustawa trafiła do Senatu.
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.