Znaleziono 0 artykułów
17.02.2021

Kultowe momenty nowojorskiego tygodnia mody

17.02.2021
Pokaz Helmuta Langa (Fot. Courtesy of hl-art)

Wielkie debiuty, głośne skandale, prawdziwe rewolucje – wspominamy najważniejsze momenty nowojorskiego tygodnia mody z udziałem Helmuta Langa, Marca Jacobsa i Johna Galliano.

Jean-Michel Basquiat na wybiegu: Tworzyć sztukę i być dziełem sztuki

Basquiat elementy garderoby od najznamienitszych projektantów łączył ze znalezionymi na pchlich targach. Garnitury od Armaniego, czy Versace traktował niczym kombinezony robocze. Pod koniec lat 80. nonszalancki styl artysty zwrócił uwagę Rei Kawakubo, założycielki Comme Des Garçons. Na krótko przed śmiercią w 1988 roku pojawił się na wybiegu japońskiego domu mody w butach Mary Jane, grafitowej marynarce i spodniach do kompletu.

Helmut Lang burzy porządek

Pokaz Helmuta Langa (Fot. Courtesy of hl-art)

W 1998 roku Helmut Lang zrezygnował z Paryża na rzecz Nowego Jorku, gdzie nie pytając nikogo o zdanie, zaprezentował najnowszą kolekcję na 6 tygodni przed planowanymi pokazami. Pierre Bergé, życiowy i biznesowy partner Yves Saint Laurenta, określił jego posunięcie „aktem anarchii”. Sprawa była o tyle poważna, że dotychczas Nowy Jork zajmował ostatnie miejsce w kalendarzu. Na głosy sprzeciwu było już za późno. W ślady Langa poszedł Calvin Klein, a wiosną 1999 roku na nowo ułożono harmonogram z amerykańskim miastem na czele.

Pokaz Marca Jacobsa dla Perry Ellis (Fot. Fot. Condé Nast Archive)

Grunge i Nirvana, czyli wyzwolenie Marca Jacobsa

Pokaz Marca Jacobsa dla Perry Ellis (Fot. Fot. Condé Nast Archive)

Na początku lat 90. w radiu królowali Sound Garden, Pearl Jam i Nirvana. Ulicami zawładną grunge. Niepokorny styl muzycznej sceny ze Seattle w 1992 roku zainspirował Marca Jacobsa, ówczesnego dyrektora kreatywnego Perry Ellis. Po wybiegu wiosenno-letniego pokazu niczym gwiazdy rocka, dumnie kroczyły Naomi Campbell, Christy Turlington oraz Kate Moss w martensach i ubrane w jedwabne sukienki przewiązane kraciastymi koszulami. Prezentacja wprawiła publiczność w osłupienie. – Grunge jest przekleństwem mody – ogłosiła krytyczka Cathy Horn. Jacobs stracił posadę, ale stał się legendą. 25 lat później enfante terrible branży odtworzył pokaz w ramach kapsułowej linii „Redux Grunge”.

Anna Sui i Calvin Klein na rok 1994: Maksymalizm i minimalizm

Naomi Campbell na pokazie Anny Sui (Fot. Nancy K/Images/Getty Images)

Latami 90. rządziła ekstrawagancja. Na sezon jesień-zima 1994 Anna Sui przygotowała sukienki z organzy o kroju babydoll, srebrzyste trzewiki w stylu rococo i fascynatory z pastelowych piór marabuta. Z głównego nurtu wyłamał się Calvin Klein kolekcją na wiosnę-lato 1994 – odszedł od głoszonego maksymalizmu ku oszczędności formy, eteryczności i zmysłowości.

Bokserki McQueena z motywem flagi USA

Alexander McQueen podczas finału pokazu "The Eye" (Fot. Condé Nast Archive)

Alexander McQueen był brutalistą, prowokatorem i romantykiem. Zainspirowany konfliktem na osi chrześcijaństwo-islam-judaizm, w 2000 roku stworzył pokaz „The Eye”. Modelki brodziły w wodzie, zalewającej wybieg i szybowały nad metalowymi kolcami. Podczas finału McQueen zdjął spodnie, odsłaniając bokserki w motyw amerykańskiej flagi.

Kim Kardashian na pokazie Heatherette na sezon wiosna-lato 200 (Fot. by JP Yim/WireImage)

Paris Hilton i Kim Kardashian na pokazach Heatherette

Paris Hilton na pokazie Heatherette na sezon wiosna-lato 2005 (Fot. Carlo Allegri/Getty Images)

Nie istniejąca już marka Heatherette została założona pod koniec lat 90. przez dwóch ekscentryków Nowego Jorku – Travera Rainsa i Richie’ego Richa. Podczas pokazów cukierkowego domu mody można było zobaczyć największe gwiazdy pierwszej dekady XX wieku, w tym Paris Hilton. Dziedziczka hotelowego imperium pojawiła się na wybiegu, m.in. na sezon wiosna-lato 2005 w falbaniastej sukience w kolorze landrynek. Przez lata z widowni oklaskiwała ją przyjaciółka, Kim Kardashian, a na wiosnę-lato 2008 sama wystąpiła w roli modelki.

Wielki powrót Johna Galliano

W 2011 roku upojony alkoholem John Galliano wykrzykiwał antysemickie hasła pod adresem gości jednej z paryskich kawiarni. Kika tygodni później w niesławie opuścił dom mody Dior. Po dwóch latach otrzymał szansę od Oscara de la Renty, który zaproponował mu, aby wspólnie dokończyli prace nad kolekcją na sezon jesień-zima 2013.

Prezentacja Yeezy Season 3

Prezentacja Yeezy Season 3 w 2016 roku (Fot. JP Yim/Getty Images for Yeezy Season 3)

Trzygodzinny pokaz Kanye’ego Westa z 2016 roku był prezentacją kolekcji, premierą płyty „The Life Of Pablo” i teatralnym performancem w jednym. Wydarzenie miało miejsce w Madison Square Garden, najsłynniejszej hali widowiskowo-sportowej w Stanach Zjednoczonych. Po wybiegu przeszła, m.in. Naomi Campbell. Relację z pokazu obejrzało 20 mln internautów.

Lady Gaga na pokazie Marca Jacobsa na sezon jesień-zima 2016 (Fot. Slaven Vlasic/Getty Images)

Lady Gaga i Miley Cyrus na pokazach Marca Jacobsa

Miley Cyrus na pokazie Marca Jacobsa na sezon jesień-zima 2020 (Fot. Peter White/FilmMagic)

Na pokazie Marca Jacobsa na sezon jesień-zima 2016 w roli modelki wystąpiła Lady Gaga. Piosenkarka przeszła po wybiegu ubrana w przeskalowany płaszcz i niebotycznie wysokie platformy (tydzień wcześniej uczestniczyła w rozdaniu nagród Grammy w kreacji spod igły mistrza). Cztery lata później jesienno-zimową kolekcję Jacobsa prezentowała, m.in. Miley Cyrus. Co ciekawe, podczas nowojorskiego tygodnia mody w 2015 roku gwiazda debiutowała także jako projektantka, tworząc serię akcesoriów dla Jeremy’ego Scotta.

Ashley Graham pierwszą modelką plus size na pokazie Michaela Korsa

Ashley Graham na pokazie Michaela Korsa (Fot. JP Yim/Getty Images for Michael Kors)

Na wybiegu Michaela Korsa na sezon jesień-zima 2017, u boku Kendall Jenner i Belli Hadid, pojawiła się pierwsza w historii marki modelka plus size – Ashley Graham. – Mieliśmy erę Cindy Crawford, Kate Moss… Teraz nastała era ciała – mówiła po pokazie, po czym za pośrednictwem Instagrama dodała: „Dziękuję za szansę pokazania tego, że piękno może przybierać różne rozmiary”. Tym samym Kors rozpoczął dyskusję na temat inkluzywności branży.

Debiut Rafa Simonsa u Calvina Kleina

Od lewej: Raf Simons i Pieter Mulier na pokazie Calvina Kleina (Fot. Fernanda Calfat/Getty Images For New York Fashion Week)

W 2017 roku krytycy z entuzjazmem przyjęli kolekcję obwołaną „Odą do Ameryki”. Pasmo sukcesów przerwały problemy finansowe marki spowodowane spadkiem sprzedaży. W 2018 roku, osiem miesięcy przed oficjalnym wygaśnięciem kontraktu, zakończono współpracę.

Aaron Philip: pierwsza transpłciowa modelka z porażeniem mózgowym

Pokaz Williego Norrisa, debiutanta na nowojorskim tygodniu mody w 2019 roku, zamknęła pierwsza w historii ciemnoskóra, transpłciowa modelka z porażeniem mózgowym. „To mój pierwszych pokaz. Skończcie z wymówkami, bo fakt, że pojawiłam się dzisiaj na wybiegu, jest najlepszym dowodem na to, że każdemu może się to udać. Kiedy zgasły światła, płakałam jak dziecko” – pisała na Instagramie.

Pola Dąbrowska
  1. Moda
  2. Historia
  3. Kultowe momenty nowojorskiego tygodnia mody
Proszę czekać..
Zamknij