Znaleziono 0 artykułów
24.07.2024
Artykuł partnerski

Future Frombork Festival Art&Science: nauka i sztuka na Warmii

24.07.2024
Dawid Adamski i Piotr Kaliński / Hatti Vatti (Fot. Olo Kostko)

Wyjątkowa przestrzeń do dyskusji o nauce, sztuce, modzie i stylu życia. O miejscu człowieka we wszechświecie, ale przede wszystkim – o przyszłości. 20 września 2024 roku, we Fromborku – miejscu, gdzie swoich największych odkryć dokonywał Mikołaj Kopernik – odbędzie się Future Frombork Festival Art&Science. O tym, jak zrodził się pomysł na to wydarzenie, opowiadają nam Dawid Adamski, jego pomysłodawca, oraz Hatti Vatti, jeden z artystów, których zobaczymy na FFF.

Rozmowy o przyszłości ludzkości i technologii w kontekście rozwoju szeroko pojętej branży kosmicznej. Wyjątkowa przestrzeń do premierowych pokazów dzieł zainspirowanych kosmosem. Koncerty i pokaz mody duetu MMC. Wszystko to i jeszcze więcej wydarzy się już we wrześniu we Fromborku – wyjątkowym, choć dość słabo znanym miejscu na mapie Polski. Dlaczego więc właśnie Warmia i co wspólnego mają z Fromborkiem Mikołaj Kopernik i Immanuel Kant? I skąd pomysł, aby odkrycia kosmiczne oraz naukowo-filozoficzne rozważania połączyć z muzyką i sztuką? Dawid Adamski, pomysłodawca Future Frombork Festival, tłumaczy, że w tym szaleństwie jest metoda. – Od początku wiedziałem, że chcę połączyć naukę i sztukę. Intuicyjnie czułem, że te dwa światy się przyciągają, że są siebie ciekawe. Chcemy, aby Frombork stał się miejscem ważnej dyskusji naukowo-biznesowej, któremu towarzyszyć będą wydarzenia artystyczne. A to wszystko w historycznych przestrzeniach, jak Pałac Biskupi, który  według zgodnej opinii konserwatorów sztuki jest jednym z najlepiej zrewitalizowanych zabytków niesakralnych w Polsce – wyjaśnia.

Dawid Adamski i Piotr Kaliński / Hatti Vatti (Fot. Olo Kostko)

Future Frombork Festival: jak zrodził się pomysł na wydarzenie?

Dawid Adamski z Warmią związany jest od zawsze: urodził się w położonym o kilka kilometrów od Fromborka Braniewie. I choć dziś pracuje w trójmiejskiej agencji reklamowej, mała ojczyzna nie dawała o sobie zapomnieć. – Firma reklamowa, w której pracuję, otwiera przestrzeń poznawania interesujących ludzi z różnych światów i środowisk, od artystycznych przez biznesowe po naukowe. Tak poznałem Michała Szwajewskiego związanego ze Space Entrepreneurship Institute, który stał się szefem merytorycznym wydarzenia i zaprosił do Fromborka przedstawicieli Europejskiej i Polskiej Agencji Kosmicznych i innych znakomitych instytucji. (…) Ta ziemia, gdzie dwaj wybitni myśliciele patrzyli w to samo niebo, jest najlepszym miejscem, by mówić o przyszłości w wielowymiarowym kontekście. Od wpływu technologii kosmicznej na gospodarkę i medycynę, po fascynację kosmosem w szeroko pojętej twórczości – przekonuje pomysłodawca Future Frombork Festival. 

Dwaj myśliciele, o których wspomina Adamski, to Immanuel Kant i Mikołaj Kopernik. Pierwszy z nich patrzył w „niebo gwiaździste” w Królewcu, ale opuścił go tylko raz udajac się do Gołdapi, a rok 2024 został ogłoszony na Warmii i Mazurach rokiem Immanuela Kanta – właśnie teraz przypada 300. rocznica urodzin filozofa. Z kolei Mikołaj Kopernik nie tylko dokonywał tu swoich największych odkryć, lecz także właśnie we Fromborku został pochowany. O związku z tą ziemią mówi też Piotr Kaliński – artysta znany w świecie muzycznym jako Hatti Vatti. – Od dzieciństwa spędzam bardzo dużo czasu na Warmii (…). Przyroda, nieco tajemnicze dziedzictwo tego regionu, jest dla mnie jako muzyka sporą inspiracją, szczególnie dla Nanook of the North. Nasze obie płyty dla słynnego niemieckiego wydawcy Denovali Records nagraliśmy poza typowym studiem, na odludziu – nad wodą lub w lesie. Nie bez powodu zespół ma słowo „północ” w nazwie. Gdy usłyszałem, że nasza muzyka może wybrzmieć w monumentalnych przestrzeniach katedry we Fromborku, byliśmy tak podekscytowani, że od razu pojechaliśmy zobaczyć to miejsce – opowiada Piotr Kaliński. 

Zespół Nanook of the North z okazji Future Frombork Festival tworzy nowy materiał. – Album nagrywamy w domu na Warmii, na plebani zbombardowanego kościoła – po 1945 roku zostały z niego tylko stosy cegieł, ale budynek obok przetrwał zawieruchę wojenną. (…) To świetne miejsce do komponowania muzyki, która ma oddać warmińskiego ducha. Materiał powstaje na syntezatory analogowe, skrzypce oraz nagrania terenowe, które realizuję w tamtejszych lasach i na brzegach przepływającej nieopodal dzikiej rzeki Pasłęki. To będzie mocno ambientowy materiał, ma pewne cechu soundtracku, ale uciekamy, jak tylko się da, od ckliwości i banału – podkreśla Kaliński. Artysta dodaje, że w nowym materiale nie zabraknie też nawiązań do kosmosu. – Tytuł koncertu i powstającej płyty będzie nawiązywał do piękna, grozy i mistycyzmu kosmosu, euforii jego poznawania. Będzie nosił echa zmagania się z codziennością, by dotrzeć tam, gdzie nie był nikt. Materiał jest inspirowany również filozofią Immanuela Kanta, bardzo bliskiego nam myśliciela, również działającego na Warmii. Od zawsze inspirowali nas odważni ludzie, w nauce, sztuce i oczywiście w muzyce. Sami staramy się tworzyć nowe dzieła w taki sposób, by nie powtarzać utartych schematów, a raczej eksperymentować, dążyć ku nieznanemu i przez to dziewiczo pięknemu – tłumaczy Hatti Vatti.

Nauka i sztuka, muzyka i moda, kosmos i Ziemia

Obok Fromborka drugim „miejscem mocy” zarówno dla Dawida Adamskiego, jak i dla Piotra Kalińskiego jest Gdańsk, a konkretnie mieszczący się we Wrzeszczu sklep Sonar Records Store – jak przekonuje pomysłodawca Festivalu, miejsce ze wszech miar wyjątkowe. – To zasługa właściciela Przemka Dremo, świetnego animatora trójmiejskiej sceny. Takie miejsce z powodzeniem mogłoby działać w Nowym Jorku czy Berlinie. Można tam nie tylko posłuchać muzyki, ale godzinami rozmawiać przy kawie o twórcach, ich ewolucji, kupić unikalne, także w skali światowej, winyle, a przy tym także uczestniczyć w wykładach i fantastycznych koncertach. To właśnie tam spotkałem artystów z Nanook of the North, a Hatti Vatti i Stefan zapalili się do pomysłu festiwalu. Ich też zabrałem do Fromborka… – wspomina Dawid Adamski.

Future Frombork Festival odważnie patrzy też w przyszłość – tę zapisaną w gwiazdach, ale nie tylko. – Tak się składa, że na ten rok zaplanowano lot w kosmos drugiego w historii Polaka – Sławosza Uznańskiego. Trudno wyobrazić sobie lepszy moment niż ten, by o tym przypominać i wokół tych faktów tworzyć przestrzeń spotkania i rozmowy o tym, co nas czeka – przekonuje Dawid Adamski. I dodaje, że zaproszeni do udziału w festiwalu artyści bardzo entuzjastycznie zareagowali na jego ideę. – Okazało się, że na pozór odległe światy mogą się wzajemnie napędzać. Duet MMC, jedna z najjaśniej świecących gwiazd na naszym rynku mody i designu, doceniany także poza Polską, już w przeszłości czerpał w swoich projektach z inspiracji kosmosem. Zaproszenie do stworzenia kolekcji specjalnie na festiwal spotkało się z ich ogromną życzliwością i już nawet wspólnie wybraliśmy miejsce wrześniowego pokazu kolekcji. Z kolei wspomniani wcześniej panowie z Nanook of the North tworzą dzieło inspirowane Warmią i dokonaniami Kopernika, wykorzystując między innymi dźwięki z biblioteki NASA. I ta interdyscyplinarność jest ogromną, unikalną wartością Future Frombork Festivalu – mówi Dawid Adamski.

Więcej informacji na temat wydarzenia i jego program można znaleźć na stronie futurefestival.pl.

Natalia Jeziorek
  1. Kultura
  2. Sztuka
  3. Future Frombork Festival Art&Science: nauka i sztuka na Warmii
Proszę czekać..
Zamknij