Znaleziono 0 artykułów
12.06.2019

Nowy numer „Vogue Polska”: Nicole Kidman, Joanna Rajkowska, Valentino

12.06.2019
"Vogue Polska", lipiec-sierpień 2019 (Fot. Chris Colls)

Śródziemnomorskie słońce, przejrzysta woda, wakacyjny luz. Sesja okładkowa podwójnego wydania „Vogue Polska” powstała na Ibizie. Przed obiektywem Chrisa Collsa stanęła litewska modelka Edita Vilkevičiūtė, którą odwiedziliśmy w jej hiszpańskim domu, gdzie odpoczywa w przerwie między kampaniami i pokazami mody.

Zanim została modelką, z osobowości branży słyszała tylko o Naomi Campbell i Claudii Schiffer. Dzisiaj elitarny portal Models.com zalicza Litwinkę do ikon branży, a ona sama ma na koncie kampanie dla największych światowych marek i sesje okładkowe dla najważniejszych magazynów mody. W 2006 roku wzięła udział w konkursie dla modelek, który zorganizowano w nadmorskiej miejscowości, gdzie spędzała wakacje z rodzicami. Błyskawicznie zadebiutowała na wybiegu Just Cavalli, by chwilę później pojawić się na łamach francuskiego „Vogue’a”. Prywatnie 30-letnia Edita dwa lata temu poślubiła Björna Frederica Gerlinga. Ceremonia odbyła się w miejscowości Montalcino w Toskanii, a panna młoda miała na sobie zwiewną kreację gruzińskiej projektantki. W wakacyjnym wydaniu „Vogue Polska” top modelka pozuje m.in. w projektach Gucciego, Saint Laurenta, Maisona Margieli czy Max Mary.

Sesja okładkowa lipcowo-sierpniowego numeru "Vogue Polska", 2019 (Fot. Chris Colls)

Australijska aktorka i zdobywczyni Oscara za rolę w filmie „Godziny” to kolejna bohaterka naszego wakacyjnego numeru. Nicole Kidman, która gra w kilku filmach rocznie, aktualnie możemy podziwiać na małym ekranie w hitowej produkcji HBO „Wielkie kłamstewka”. Serial, który doczekał się drugiego sezonu, to opowieść o pięciu kobietach z małego kalifornijskiego miasteczka, które skrywają mroczną tajemnicę. Kidman w serialu wciela się w postać Celeste White, która wiedzie z pozoru perfekcyjne życie. Piękna willa z widokiem na ocean, dwoje dzieci i przystojny mąż, który za zamkniętymi drzwiami zmienia się w oprawcę. Kwestie przemocy wobec kobiet są zresztą bliskie aktorce, która od 2006 roku jest Ambasadorką Dobrej Woli ONZ. Produkcja i praca przy serialu zbliżyły do siebie Kidman i jej koleżanki z planu: Reese Witherspoon, Zoe Kravitz i Shailene Woodley. Kobiety zaprzyjaźniły się, a sam serial stał się nie tylko hołdem dla silnych kobiet, ale także produkcją poruszającą problemy macierzyństwa.

Sesja okładkowa lipcowo-sierpniowego numeru "Vogue Polska", 2019 (Fot. Chris Colls)
Sesja okładkowa lipcowo-sierpniowego numeru "Vogue Polska", 2019 (Fot. Chris Colls)

Joanna Rajkowska to kolejna fascynująca kobieta, której sylwetkę przybliżamy w lipcowo-sierpniowym numerze „Vogue Polska”. Artystka nieustannie wytrwale pracuje. Palma jej autorstwa na rondzie de Gaulle’a z 2002 roku stała się już niekwestionowanym symbolem Warszawy. – Palma jest jednym z tych dzieł, które wciąż nabierają kolejnych znaczeń – mówi autorka. I tak w 2007 roku „nosiła” czepek protestujących pielęgniarek, a dzisiaj ma uschnięte liście. To przestroga dla polityków i osób rządzących, mówiąca o tym, że nasz świat stoi na skraju katastrofy klimatycznej. W zaadaptowanym strychu w ścisłych centrum Warszawy, który służy za jej pracownię, artystka opowiedziała nam o legendarnej rzeźbiarce Louise Bourgeois, córce Róży, i o tym, dlaczego postanowiła żyć po jasnej stronie mocy. I to za wszelką cenę.

Nicole Kidman (Fot. Collier Schorr)

Polak laureatem najważniejszej nagrody dziennikarskiej świata? Antoni Słodkowski tuż po maturze wyjechał z rodzinnej Łodzi. Najpierw studiował japonistykę w Londynie, by następnie przeprowadzić się do Tokio na staż w tamtejszej agencji Reuters. W tym roku on i jego zespół dziennikarzy w Mjanmie otrzymali Pulitzera. Nagroda dotyczyła serii poruszających tekstów o czystkach etnicznych w tej części Azji dokonywanych przez wojsko i lokalnych buddystów. Z 32-letnim reporterem, który opowiedział „Vogue Polska”, skąd się wzięła jego fascynacja Azją, i o tym, dlaczego odgraża się, że za kilka lat będzie go trzeba szukać w Ameryce Południowej, rozmawiała Anna Sańczuk.

W dwugłosie Dorota Kolak, aktorka filmowa i teatralna od 40 lat związana z Teatrem Wybrzeże, rozmawia z Eweliną Marciniak, reżyserką teatralną, która w swojej pracy nie boi się walczyć ze stereotypami, także tymi związanymi z ciałem i nagością. Artystki dzielą się swoimi doświadczeniami i we wspólnej rozmowie poruszają temat cielesności, który dla każdej z nich wykracza daleko poza sfery zawodowe. Obie podkreślają, że swoboda związania z cielesnością może być nieskończonym źródłem siły i odwagi. 

Dorota Kolak i Ewelina Marciniak (Fot. Małgorzata Juchnik)

Bożena Kowalkowska kiedyś chciała być psycholożką. Jak sama mówi, pochodzi z dobrego domu z Lubawy, w okolicach Ostródy. W szkole nie goniła za piątkami, bo wolała czytać książki. Dostała się na polonistykę w Warszawie. W międzyczasie była odźwierną, korektorką i redaktorką. Do zmiany stylu życia skłoniło ją urodzenie drugiego dziecka. Książka Marie Kondo „Magia sprzątania” była dla niej niczym objawienie. Dziś Bożena sama uczy innych, jak planować czas, organizować przestrzeń i wprowadzać w codzienne życie ład.

Nie rezygnujemy z japońskiego wątku i ponownie przenosimy się do Tokio, aby spotkać się z Yoshiko Kris-Webb. Niegdyś pracowała jako modelka i kupiec, obecnie prowadzi audycje muzyczne, bloga oraz pisze do prasy. Pomimo wypadku, który zakończył jej karierę w modelingu, nie poddała się. W niedawnej rozmowie z Eweliną Dziewielą, redaktorką „Vogue Polska”, wytłumaczyła, jak wygląda życie wbrew japońskim zasadom.

Yoshiko Kris-Webb (Fot. Fabian Parkes)

– W modzie takie chwile, kiedy wszystko – ubrania, muzyka, sceneria, obsada – składa się na niezapomniane przeżycie, zdarzają się rzadko, według mnie coraz rzadziej – pisze we wstępniaku do wakacyjnego wydania redaktor naczelny „Vogue Polska”. Filip Niedenthal wspomina styczniowy pokaz haute couture Valentino, który wywołał wzruszenie wśród zaproszonych gości. Dlatego redaktor naczelny postanowił do lipcowo-sierpniowego wydania magazynu przetłumaczyć artykuł Hamisha Bowlesa, który ukazał się w amerykańskim „Vogue’u”. Redaktor przyglądał się w nim Picciolemu podczas pracy nad tą właśnie kolekcją.

Ale to tylko przedsmak tego, co znajdziecie w wakacyjnym wydaniu „Vogue Polska”. W dziale kultury rozmawiamy z Jaśminą Polak i Sebastianem Fabijańskim, odtwórcami głównych ról w filmie „Mowa ptaków”. Ona – aktorka teatralna, okrzyknięta twarzą nowego pokolenia, on rozchwytywany aktor filmowy i telewizyjny, który nie stroni od kasowych produkcji. Spotkali się na planie filmu Xawerego Żuławskiego na podstawie scenariusza Andrzeja Żuławskiego. – Duch Andrzeja unosił się nad tym przedsięwzięciem. Mieliśmy istne wakacje z duchami – wyznała Jaśmina w rozmowie z Agatą Michalak. Artystyczny eksperyment, przy którym trudno mówić o klasycznej fabule, przypomina wycieczkę po osobistym świecie Andrzeja Żuławskiego. Przyglądamy się również wystawie „Balenciaga y la pintura española”, która już od 18 czerwca będzie dostępna dla zwiedzających w Muzeum Thyssen-Bornemisza w Madrycie, a także wystawie „Niebezpieczne ujęcia”, która pozwoli prześledzić fotografię polskiej mody od dwudziestolecia międzywojennego, przez PRL, do dziś. Rozmawiamy ponadto z brytyjską artystką Quentin Jones, która specjalnie dla „Vogue Polska” sfotografowała najmodniejsze dodatki sezonu i – zainspirowana polską szkołą plakatu – wykonała ze zdjęć kolaże. Dyrektor kreatywna „Vogue Polska” w Migawkach opowiada z kolei o swoich podróżach do Meksyku, kraju pełnego kontrastów. Nie zapominamy o dziale urody, gdzie w wakacyjnym wydaniu przestrzegamy, jak chronić naszą skórę przed różnymi rodzajami światła słonecznego, także przed podczerwienią i tzw. światłem widzialnym, oraz przybliżamy japoński masaż kobido.

Finał pokazu kolekcji Valentino haute couture wiosna-lato 2019
Kolaż: Quentin Jones

Co jeszcze znajdziecie w najnowszym wydaniu magazynu? Wspominamy 72. Festiwal Filmowy w Cannes z udziałem Pawła Pawlikowskiego jako jurora oraz przenosimy się do Włoch, gdzie w połowie maja odbyła się kolejna edycja legendarnego wyścigu samochodów Mille Miglia. Ponadto zaglądamy na wernisaż polskiego pawilonu podczas tegorocznego Biennale Sztuki w Wenecji, w Nowym Jorku podziwiamy prestiżowe zawody jeździeckie Longines Masters, a na Florydzie razem z marką Omega świętujemy 50. rocznicę pierwszego lądowania człowieka na Księżycu. 

„Vogue Polska” w kioskach od 13.06.

Katarzyna Pietrewicz
  1. Moda
  2. Premiery
  3. Nowy numer „Vogue Polska”: Nicole Kidman, Joanna Rajkowska, Valentino
Proszę czekać..
Zamknij