W środku lasu, niedaleko Warszawy, znajduje się Dzielnik Bez Reszty. To wymarzony dom Moniki i Maćka, w którym nic nie jest przypadkowe. Każdy element współgra z otoczeniem, a okna dachowe Velux tworzą poddasze pełne światła.
W schowanym w lesie domu z lat 60., Maciek, architekt, od razu dostrzegł ogromny potencjał. Razem z Moniką przeobrazili go w swój wymarzony Dzielnik, dbając o to, aby zostawić jak najwięcej pierwotnej tkanki budynku. Zdecydowali się jednak na zmianę układu okien oraz dodanie okien dachowych.
– Wybraliśmy siedem okien dachowych Velux, bo chcieliśmy wpuścić zarówno dużo światła, jak i piękny widok na drzewa, które są nad domkiem. Sypialnie i korytarz zostały dobrze doświetlone, z czego jesteśmy bardzo zadowoleni. W łazience dokładnie wybraliśmy takie miejsce w połaci dachowej, aby biorąc prysznic, można było spojrzeć w niebo – tłumaczy Monika Cudnik, właścicielka Dzielnika.
Dom oryginalnie był drewniany i taki też pozostał. Unowocześnionych zostało jednak kilka elementów. Elewację wykonano z podpalanego drewna, dzięki czemu wtapia się w otoczenie. Wzniesiono także taras, wybudowany z naturalnego kamienia i drewna. Na parterze powstała duża przestrzeń wspólna, na którą składają się kuchnia, jadalnia i salon. W pomieszczeniach przeważają jasne, naturalne kolory: biel, beż i brąz. Dodatki w postaci czarnych schodów czy sufitowych belek dodają miejscu charakteru. Poza przestrzenią wspólną znajdują się tu również przytulne sypialnie, w których mieści się do 10 osób. Umiejscowiony na skarpie dom wygląda, jakby był integralną częścią lasu.
Jak stworzyć poddasze pełne naturalnego światła?
Okna dachowe dostarczają dwa razy więcej światła niż okna wertykalne. Gwarantują piękny widok, dodają przestrzeni, a przy tym dbają o prywatność. Projektując doświetlony dom, należy zwrócić uwagę na takie aspekty, jak położenie działki względem stron świata, kąt nachylenia dachu, wysokość ścianki kolankowej, liczbę okien i ich rozmieszczenie oraz przeznaczenie pomieszczenia.
– Rozpoczynając budowę domu, należy dokładnie przemyśleć projekt domu, biorąc pod uwagę położenie działki (strony świata). Pamiętajmy, że najwięcej światła dostarczają okna od strony południowej, od strony północnej zaś doświetlają pomieszczenia rozproszonym i delikatnym światłem. Od północy straty ciepła są większe, ponieważ dociera tam mniejsza ilość promieni słonecznych. Dlatego w tym przypadku najlepszym rozwiązaniem będą okna energooszczędne – radzi Monika Kupska-Kupis, główna architektka Velux Polska.
Eksperci Velux rekomendują, aby stosunek powierzchni okien do podłogi pomieszczenia stanowił nawet 20 proc. Okna dachowe można montować w dachach o kącie nachylania od 15 do 90 stopni, ale im mniejszy jest spadek dachu, tym dłuższe powinno być okno. Aby zwiększyć powierzchnię przeszkleń w pomieszczeniu, okna dachowe warto montować obok siebie w pionie lub poziomie, a także łączyć z oknami kolankowymi. Jeśli poddasze nie ma ścianki kolankowej, dobrym pomysłem są przedłużające elementy doświetlające, montowane w połączeniu pod oknami dachowymi. Szukając rozwiązań do łazienki, najlepiej wybrać okna drewniano-poliuretanowe, które łączą zalety drewna z wyjątkową odpornością na wodę poliuretanu w kolorze białym. W przypadku okien do sypialni, salonu czy pokoju dziecięcego, warto zastosować okna drewniane, wpisujące się w styl skandynawski.
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.