Znaleziono 0 artykułów
08.04.2025

6 słowiańskich figurek i pomysł na nową ludowość w projekcie Ludism

08.04.2025
Fot. Materiały praasowe

Sześć słowiańskich figurek i pomysł na nową ludowość. W trakcie mediolańskiego design weeku Ola Niepsuj wraz z pracownią architektoniczną Noke zaprezentowała markę Ludism.

– W gruncie rzeczy funkcja sztuki ludowej pokrywa się z definicją designu – jedno i drugie ma porządkować, upiększać i nadać sens codzienności. Sztuka ludowa, choć prosta i powtarzalna, zapada w pamięć – mówi Ola Niepsuj, ilustratorka i graficzka, która razem z zespołem Noke Architects współpracuje od dawna. Po imponującej serii mozaik i detali wnętrz rusza z nowym projektem – marką Ludism. Na premierze, która odbyła się w trakcie mediolańskiego design weeku, pokazała serię neoludowych figurek „Polish Legends”, które okazują się wielofunkcyjne. Mogą służyć jako świeczniki, kadzielnice, stemple do książek.

Syrena, Wodnik, Boruta, Lel i Polel, Marzanna i Chochoł to sześć postaci z mitologii słowiańskiej – ludowe archetypy i bohaterowie serii figurek. Marka Ludism reinterpretuje ich symboliczną opowieść. Do drewnianej formy malowanej ręcznie dodaje charakterystykę: „Boruta: Nie pytaj go o drogę, jeśli nie masz ochoty na przygodę”. „Marzanna: Spójrz w jej oblicze i zastanów się: czy to koniec, czy może nowy początek?”.

Fot. Materiały praasowe

Ludowe inspiracje w 2025 roku to dawne wycinanki, ale też elementy przydrożnego krajobrazu

–  Sięganie po ludowe tradycje często kończy się kiczem, łatwo wpaść w tę pułapkę – mówi Karol Pasternak z pracowni Noke. I przyznaje, że pracę nad kolekcją zaczęli od odrzucenia ludowej stylistyki, żeby powrócić do źródeł, np. tradycyjnych wycinek ludowych i kodr (romska wycinanka), które od lat kolekcjonuje Ola Niepsuj. Podobnie jak do vintage’owych wzorów haftów, zeszytu z wykrojami ubrań a nawet katalogu z wzorami firan sprzed dekad. – Zawsze chciałam uwzględnić te motywy w swoich realizacjach i tak np. osią wszystkich projektów świeczników była właśnie symetria i prostota przedstawień postaci w sztuce ludowej – mówi Niepsuj i przywołuje współczesne przejawy ludowości, jak gigantyczne konstrukcje z beli siana w kształcie przeróżnych postaci ustawiane przed przydrożnymi zajazdami. – Uwielbiam tego typu sztukę wernakularną, wolną od akademickich przemyśleń – jej prostota, oszczędność i szczerość są dla mnie niewyczerpanym źródłem inspiracji – tłumaczy.

Nie tylko figurki. Ludism dostarcza nietypowycch rozwiązań wnętrzarskich dla architektów

–  Mamy też specjalne kolekcje realizowane z różnymi producentami, które będą się materializowały w kolekcjach mebli i przedmiotów artystycznych jak np. regały „Bratki”, które powstały we współpracy z firmą Woodeco, czy ogromne, prawie trzymetrowe totemy z firmą CreoConcept. Do tego kolekcja kamiennych mebli z marką Metamar. Wszystkie inspirowane są legendami, mitami i sztuką ludową – mówi Karol Pasternak pokazując reliefy z grafikami Niepsuj, które zostały wykonane z łatwego w recyklingu tworzywa PET.

Basia Czyżewska
  1. Kultura
  2. Design
  3. 6 słowiańskich figurek i pomysł na nową ludowość w projekcie Ludism
Proszę czekać..
Zamknij