Noblistka jako jedyna kobieta została wyróżniona nagrodą Miasta Stołecznego Warszawy.
Honorowi Obywatele Warszawy
Honorowe obywatelstwo stolicy przyznaje się w wyrazie uznania dla zasług i osiągnięć obywateli polskich, ale też cudzoziemców. Radni miasta przegłosowali uchwałę w sprawie nadania tytułu kolejnym osobom, których kandydaturę nadesłano wraz z określeniem ich wybitnych zasług. Wśród sześciu osób znalazła się tylko jednak kobieta – polska Noblistka Olga Tokarczuk.
Kim są laureaci?
Olga Tokarczuk otrzymała literacką Nagrodę Nobla za rok 2018. Do jej twórczości należą powieści takie jak „Prawiek i inne czasy”, „Dom dzienny, dom nocny”, „Bieguni”, „Prowadź swój pług przez kości umarłych”, czy też „Księgi Jakubowe”. Jest także autorką opowiadań i felietonów. Książki Tokarczuk przetłumaczono na ponad trzydzieści języków, a niektóre z nich doczekały się adaptacji filmowych i teatralnych. Władysław Findeisen to z kolei polski inżynier i profesor nauk technicznych, a także rektor Politechniki Warszawskiej. W 2012 roku został nagrodzony Orderem Orła Białego za zasługi dla Rzeczypospolitej Polskiej, wybitne osiągnięcia w pracy naukowej i dydaktycznej, oraz za działalność na rzecz przemian demokratycznych i wolnej Polski. Kolejnymi laureatami zostali: Wojciech Noszczyk, profesor nauk medycznych i chirurg; Andrzej Rottermund, historyk sztuki i były dyrektor warszawskiego Zamku Królewskiego; oraz Wiesław Jan Wysocki, historyk i profesor nauk humanistycznych.
Uroczyste rozdanie nagród
Tytuły Honorowego Obywatela Miasta Stołecznego Warszawa były dotychczas przyznawane podczas uroczystego rozdania nagród w Zamku Królewskim pod koniec lipca. Laureaci otrzymywali specjalny medal, dyplom i legitymację. Według informacji warszawskiego ratusza, ze względu na pandemię, uroczystość nie odbędzie się w terminie.
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.