Znaleziono 0 artykułów
02.03.2019

O!Lśnienia 2018 przyznane

02.03.2019
Laureaci konkursu O!Lśnienia 2018 (Fot. Wojciech Wandzel)

– To chyba najbardziej demokratyczne nagrody w Polsce – tak o przyznanych wczoraj w Krakowie O!Lśnieniach – Nagrodach Kulturalnych Onetu i Miasta Kraków mówi redaktor naczelna Onet Kultura, Katarzyna Janowska. O wygranej decydowały bowiem głosy internautów.

W plebiscycie O!Lśnienia nominowani są polscy artyści, których dzieła zostały wydane lub wyprodukowane w ubiegłym roku w Polsce lub ci, którzy odnieśli spektakularny międzynarodowy sukces. Nominacje mogli otrzymać też twórcy zagraniczni, pracujący z polskimi artystami. Listę nominowanych, na podstawie rekomendacji krytyków, przygotowuje wraz z Katarzyną Janowską redakcja Onet Kultura. Ale o ostatecznym wyniku plebiscytu decydują internauci. O!Lśnienia przyznawane są w siedmiu kategoriach konkursowych: Film, Literatura, Sztuki wizualne, Muzyka popularna, Muzyka klasyczna i jazz, Teatr oraz Serial. Ta ostatnia pojawia się w plebiscycie po raz pierwszy. Obok głównych kategorii, przyznawana jest także nagroda za O!Lśnienie roku oraz Nagroda Specjalna dla Ambasadora Kultury. W tym roku otrzymała ją Grażyna Kulczyk.

Grażyna Kulczyk, O!Lśnienia 2018 (Fot. Wojciech Wandzel)

W kategorii Film wielkiego zaskoczenia nie było. Wojciech Smarzowski odebrał statuetkę za „Kler”, który przyciągnął do kin rekordowe pięć milionów widzów. Wybitny reżyser został również wybrany O!Lśnieniem roku 2018. Z krakowskiego centrum kongresowego ICE, w którym odbywała się gala, wyjechał nową Mazdą3. – Cieszę się, że autorskie kino może również odnieść sukces frekwencyjny – powiedział Wojciech Smarzowski, odbierając wyróżnienie. I dodał, że każdy naród ma taki Kościół i takich księży, na jakich sobie zasłużył.

Katarzyna Nosowska, O!Lśnienia 2018 (Fot. Wojciech Wandzel)

Nominowani w kategorii Muzyka Popularna – Katarzyna Nosowska, zespół Behemoth i Rosalie reprezentują style tak odmienne, że trudno ich porównywać. Ale zwycięzca mógł być tylko jeden. Świetna płyta „Basta”, będąca kobiecym manifestem przeciw przemocy, przyniosła Katarzynie Nosowskiej statuetkę O!Lśnienia. Utrzymany w stylistyce muzyki elektronicznej krążek, odniósł w ubiegłym roku wielki sukces, debiutując na szczycie najlepiej sprzedających się płyt w Polsce. Z kolei w kategorii Muzyka Klasyczna i Jazz zwyciężył ulubieniec zarówno publiczności filharmonii, jak i odbiorców YouTube’a, Józef Orliński. Szczepan Twardoch, jeden z najpopularniejszych polskich pisarzy, zdobył statuetkę w kategorii Literatura za powieść „Królestwo”, kontynuację bestsellerowego „Króla”, za którego pisarz został wyróżniony O!Lśnieniem 2016. – Jedyne, co potrafię robić, jedyne, co chcę robić i jedyne, co mnie tak naprawdę interesuje, to opowiadanie historii. Niezwykłość tej koniunkcji polega na tym, że państwo chcą nadal moich historii słuchać – powiedział Twardoch na scenie.

Szczepan Twardoch, O!Lśnienia 2018 (Fot. Wojciech Wandzel)

Nie obyło się bez akcentów politycznych. W kategorii Sztuki wizualne zwyciężył Dariusz Stola, odwołany niedawno dyrektor Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.  Wystawa „Obcy w domu”, za którą Stola i jego zespół zdobyli statuetkę O!Lśnienia w kategorii Sztuki Wizualne, spotkała się z krytyką środowisk prawicowych. Dyrektorowi podziękowała w swoim wystąpieniu Krystyna Janda, która odebrała statuetkę O!Lśnienia za spektakl „Zapiski z wygnania”.

Sporą dawkę luzu zapewnili podczas gali zwycięzcy w debiutującej w tym roku kategorii Serial – Jakub Żulczyk i Krzysztof Skonieczny. Pisarz i współautor sukcesu serialu „Ślepnąc od świateł” odebrał statuetkę w serialowej bluzie z napisem „Sztywniutko”. – Historia serialu „Ślepnąc od świateł” to przede wszystkim historia o zaufaniu, którym obdarzyła nas, dwóch wariatów, stacja HBO – powiedział Żulczyk.

Jakub Żulczyk i Krzysztof Skonieczny, O!Lśnienia 2018 (Fot. Wojciech Wandzel)

Podczas gali odbył się także krótki panel dyskusyjny o kulturze. Uczestniczyli w nim Aga Zaryan, Szczepan Twardoch, Krzysztof Skonieczny, Olga Chajdas i Grzegorz Damięcki. Paneliści próbowali odpowiedzieć na pytanie o przyszłość kultury.  – Kultura to nie rozrywka. To przede wszystkim myśl – powiedziała Katarzyna Janowska. Wieczór zakończył koncert Natalii Przybysz, która wykonała na scenie takie przeboje jak „Nazywam się niebo”, „Miód”, czy „Dzieci malarzy”.

Szczepan Twardoch, Olga Chajdas, Katarzyna Jonowska, Krzysztof Skonieczny, Aga Zaryan i Grzegorz Damięcki, O!Lśnienia 2018 (Fot. Wojciech Wandzel)

 

Natalia Jeziorek
  1. Kultura
  2. O!Lśnienia 2018 przyznane
Proszę czekać..
Zamknij