Znaleziono 0 artykułów
07.10.2022
Artykuł partnerski

Najbardziej optymistyczne wydarzenia ostatniej dekady

07.10.2022
Fot. Getty Images

Moc uśmiechu pomaga przezwyciężać trudności losu. Ale aby nasz uśmiech zawsze był piękny i zdrowy, należy o niego dbać już od najmłodszych lat. Przypominają o tym akcje, takie jak program edukacyjny Orbit „Dziel się Uśmiechem”. Z początkiem września wystartowała jubileuszowa 10. edycja tej inicjatywy.

Dziś, w pierwszy piątek października, obchodzimy Światowy Dzień Uśmiechu. To niezwykle pozytywne święto zapoczątkował w 1999 r. Harvey Ball, który jest również autorem znanego na całym świecie symbolu żółtej uśmiechniętej buźki smiley face.

Nie ulega wątpliwości, że najpiękniejszy uśmiech to ten zdrowy. Dlatego od 2013 r. w Polsce odbywa się akcja „Dziel się Uśmiechem”, organizowana przez Polski Czerwony Krzyż oraz firmę Mars Polska wraz z partnerami merytorycznymi, Polskim Towarzystwem Stomatologicznym oraz Polskim Towarzystwem Stomatologii Dziecięcej. Podczas każdej edycji uczniowie z całej Polski poznają zasady prawidłowej higieny jamy ustnej, a także dowiadują się, jak w czterech prostych krokach zapobiegać próchnicy zębów. Wszystko po to, aby zdrowym uśmiechem cieszyć się przez całe życie. Z okazji jubileuszu świętującego w tym roku blisko 10 lat programu „Dziel się Uśmiechem” przypominamy wydarzenia, które przez ostatnią dekadę wywoływały uśmiech na naszych twarzach.

2012: Urocze odkrycie

Choć każdego roku jesteśmy bombardowani smutnymi wiadomościami o wymierających gatunkach, 10 lat temu nie zabrakło na szczęście też pozytywnych newsów. W 2012 r. naukowcy po raz pierwszy od 35 lat odkryli nowy gatunek drapieżnika. Olinguito jest najmniejszym przedstawicielem rodziny szopowatych i wygląda jak skrzyżowanie kota z misiem. Waży niespełna kilogram, ma charakterystyczne duże oczy i rudo-brunatne futro. Przez ponad 100 lat był mylony ze swoim większym kuzynem. Mieszkańcy Ameryki Południowej nazywają go „neblina", co po hiszpańsku oznacza mgłę.

Fot. Getty Images

2013: Wyzwanie z misją

Kubeł lodowatej wody wylanej nagle na głowę, a wszystko sfilmowane i udostępnione w mediach społecznościowych. Kolejna moda na śmieszne filmiki? Tak, ale też coś znacznie więcej. Bo wyzwanie, które przeszło do historii jako Ice Bucket Challenge, miało ważną misję. Podniosło świadomość na temat groźnej choroby – stwardnienia zanikowego bocznego – i pomogło zebrać fundusze na badania kliniczne nad lekiem. W wyzwaniu wzięły udział gwiazdy i ludzie z pierwszych stron gazet, takie jak Justin Bieber, Mark Zuckerberg czy Jennifer Lopez i wielu innych. Dzięki zabawnym filmikom zebrano ponad 220 milionów dolarów, które wywarły ogromny wpływ na postęp badań nad chorobą.

Fot. Getty Images

2014: Najmłodsza noblistka

Historia pakistańskiej aktywistki Malali Yousafzai to gotowy materiał na film. Mając zaledwie 11 lat, Malala założyła bloga, na którym relacjonowała życie w okupowanym przez talibów dystrykcie Swat. Jej obserwacje, w tym otwarty sprzeciw wobec polityki okupantów, szczególnie względem zamykanych w domach dziewczynek, rozwścieczyły talibów. Na nastolatkę wydano wyrok śmierci. Po nieudanym zamachu na jej życie, postrzelona w głowę Malala trafiła do Wielkiej Brytanii. Tam, po długiej rekonwalescencji, założyła Malala Fund i kontynuowała walkę o prawo do edukacji dla wszystkich dzieci. Jej wysiłki doceniono Pokojową Nagrodą Nobla. W 2014 r. Malala została najmłodszą laureatką tego prestiżowego wyróżnienia.  Historia nastolatki jest dowodem na to, że nigdy nie należy się poddawać, a dobro zawsze 

Fot. Getty Images

2015: Niezwykły spektakl

Nawet ci, którzy na co dzień twardo stąpają po ziemi, powinni czasem spojrzeć w niebo. Bo właśnie tam często dzieją się rzeczy, które swoim pięknem zdołają wywołać uśmiech na każdej twarzy. Tak właśnie jest w przypadku zaćmienia słońca – niezwykłego spektaklu, który dane jest nam oglądać niezwykle rzadko. Ostatnio taką okazję mieliśmy w 2015 roku. 20 marca Księżyc znalazł się pomiędzy Słońcem a Ziemią i tym samym przysłonił światło słoneczne, docierające do naszej planety. Całkowite zaćmienie Słońca widoczne było nad północną częścią Oceanu Atlantyckiego, na Morzu Norweskim oraz Arktycznym, a w Polsce było widziane częściowo, ale i tak ten trwający kilkadziesiąt minut niezwykły spektakl na niebie był niesamowitym doświadczeniem. Następna okazja, by zobaczyć na niebie podobne zjawisko, pojawi się dopiero w 2026 roku.

Fot. Getty Images

2016: Wyczekany Oscar

Choć popularne powiedzenie mówi, że do trzech razy sztuka, czasem na sukces trzeba poczekać trochę dłużej. Tak właśnie było w przypadku Leonardo DiCaprio, który wymarzoną statuetkę Oscara otrzymał dopiero za piątym razem i aż 22 lata po tym, kiedy Akademia po raz pierwszy nominowała go do prestiżowej nagrody. W 2015 r. doceniono tytaniczny wręcz wysiłek. Odgrywając swoją rolę  spadał w przepaść i chował się w zwłokach konia, walczył z niedźwiedzicą, mówił w języku rdzennych mieszkańców Ameryki, wyławiał z rwącego strumienia rybę i jadł ją na surowo, a przede wszystkim czołgał się przez niemal cały film. Jeśli to nie zapewniłoby mu Oscara, co jeszcze musiałby zrobić? Leo w oscarowej walce kibicował niemal cały świat, więc kiedy aktor otrzymał wreszcie wyczekaną statuetkę, wszyscy cieszyliśmy się razem z nim.

Fot. Getty Images

2017-2018: Kosmiczne odkrycia

Lata 2017-2018 były niezwykle ciekawe dla tych, którzy patrzą w gwiazdy. I to nie tylko dla niepoprawnych romantyków, ale i dla tych, zajmujących się kosmosem na poważnie. W styczniu sonda zwiadowcza badająca Marsa odkryła na Czerwonej Planecie lodowce. Z kolei w kwietniu 2018 za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble’a i tzw. soczewkowania grawitacyjnego zaobserwowano najbardziej oddaloną od Ziemi gwiazdę. Zdaniem astronomów, gwiazda ta znajduje się co najmniej sto razy dalej niż następna, pojedyncza gwiazda, którą możemy zbadać. Takie odkrycia fascynują i pokazują, że świat – ten bliski i daleki – oferuje nam jeszcze wiele do poznania. A to z pewnością dobry powód do uśmiechu!

Fot. Getty Images

2019: Ekologia i dobra muzyka

Wielu z nas się obudziło i zdało sobie sprawę, że nie ma planety B. Zaowocowało to wieloma dedykowanymi ekologii akcjami, w tym takimi, podczas których mogliśmy się też świetnie bawić – jak koncerty gwiazd uwielbianych przez miliony osób.

Fot. Getty Images

2020: Siła muzyki

Nie od dziś wiadomo, że muzyka łagodzi obyczaje. Ale w 2020 r., kiedy cały świat walczył z pandemią COVID-19, przekonaliśmy się też, że muzyka daje siłę i pozwala przetrwać nawet najtrudniejsze chwile. Wszystko za sprawą Włochów, którzy podczas lockdownu wymyślili sposób, by być razem i wspierać się nawzajem, przy jednoczesnym zachowaniu dystansu społecznego. Świat obiegły filmiki, na których sąsiedzi o umówionej godzinie wspólnie śpiewali z balkonów i okien swoich domów. W tych niezwykle trudnych czasach ta inicjatywa była nieocenionym wsparciem. 

Fot. Getty Images

2021: Sięgnąć szczytu

Góry zachwycają, a jednocześnie budzą respekt, a nawet obawę. Tym bardziej imponują sukcesy himalaistów. Grupa nepalskich wspinaczy po raz pierwszy w historii zimą, przy najtrudniejszych warunkach, zdobyła K2. „Dokonaliśmy tego, uwierzcie nam, dokonaliśmy! Zakończyliśmy wyprawę, której nie zakończył nikt", napisano wówczas na stronie organizatora wyprawy. „To pierwsze zimowe wejście na drugą najwyższą górę świata i jedyny ośmiotysięcznik, który nie został zdobyty zimą. To największe osiągnięcie w historii himalaizmu i dobry przykład pracy zespołowej”, dodano.

Fot. Getty Images

2022: Dziewczynki w kosmosie

Według powszechnego przekonania, dziewczynki lubią bawić się lalkami. I choć często jest to prawdą, to mają też masę innych zainteresowań. I to również dotyczących dziedzin ścisłych. Warto więc, by je rozwijały, by w przyszłości móc podbić nie tylko świat, ale i kosmos. Właśnie do tego chce dziewczynki zachęcić włoska astronautka Samantha Cristoforetti, która w tym roku objęła stanowisko dowódcy Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. W wideorozmowie z kosmicznej orbity, w towarzystwie ubranej w skafander lalki, Samantha zachęcała młode dziewczęta do wybierania kariery w naukach ścisłych. Pozostaje tyko czekać na nowe pokolenie astronautek!

Fot. Getty Images

Podzielmy się uśmiechem!

Warto się uśmiechać, a przede wszystkim, warto dbać o zdrowy uśmiech. Jak robić to skutecznie i zachęcić do tego najmłodszych? Dzięki programowi „Dziel się uśmiechem” w ciągu dziewięciu edycji blisko 800 tys. dzieci z całej Polski wzięło udział w zajęciach edukacyjnych. Na realizację programu firma Mars Polska przeznaczyła blisko 7 mln zł, pochodzących ze sprzedaży gum Orbit. W tym roku akcję może wesprzeć każdy z nas. Wystarczy kupić opakowanie ulubionego smaku bezcukrowej gumy Orbit. Jeden procent ze sprzedaży gum w sklepach stacjonarnych w okresie od 01.09 do 31.10 2022 r. zostanie przekazany na realizację programu „Dziel się Uśmiechem”, w tym na materiały edukacyjne i lekcje dla 100 tys. dzieci.

Natalia Jeziorek
  1. Styl życia
  2. Społeczeństwo
  3. Najbardziej optymistyczne wydarzenia ostatniej dekady
Proszę czekać..
Zamknij