Laureatów nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej poznaliśmy 9 lutego. Najwyższy czas nadrobić zaległości, zwłaszcza, że niektóre nominowane produkcje można znaleźć na Netfliksie.
„Historia małżeńska”, reż. Noah Baumbach (Netflix)
Po 10 latach małżeństwa Charlie (Adam Driver) i Nicole (Scarlett Johansson) – reżyser teatralny i największa gwiazda jego spektakli – postanawiają się rozwieść, nie raniąc przy tym kilkuletniego syna, Henry’ego. Film Noah Baumbacha ma szansę na sześć statuetek, w tym w najważniejszych kategoriach – najlepszy film, najlepszy scenariusz, najlepszy aktor i aktorka.
„Irlandczyk”, reż. Martin Scorsese (Netflix)
Frank Sheeran (Robert DeNiro) po powrocie z frontu II wojny światowej zostaje płatnym mordercą pracującym dla największych przestępców Ameryki. Pierwsza produkcja Martina Scorsese dla Netfliksa znalazła się w czołówce tegorocznych faworytów, zdobywając aż 10 nominacji do Oscarów. „Irlandczyk” powalczy o nagrodę m.in. w kategoriach najlepszy film, najlepsza reżyseria, najlepszy aktor drugoplanowy (aż dwie nominacje) i najlepsze efekty wizualne.
„Dwóch papieży”, reż. Fernando Meirelles (Netflix)
W 2012 roku Benedykt XVI (Anthony Hopkins) wezwał swojego najsurowszego krytyka i, jak się później okazało, następcę, argentyńskiego kardynała Jorgego Bergoglio (Jonathan Pryce) do Watykanu. Wyjawił mu wtedy tajemnicę, która wstrząsnęła podstawami Kościoła. Historia niezwykłego spotkania zdobyła trzy nominacje w kategoriach najlepszy aktor dla Jonathana Pryce’a, najlepszy aktor drugoplanowy dla Anthony’ego Hopkinsa i najlepszy scenariusz adaptowany.
„Zgubiłam swoje ciało”, reż. Jérémy Clapin (Netflix)
Animowana historia o odciętej dłoni, która ucieka z laboratorium. Przemierza potem Paryż w poszukiwaniu utraconego ciała – dostawcy pizzy o imieniu Naoufel. Podczas pełnej niebezpieczeństw podróży poznajemy historię chłopaka i jego ukochanej, bibliotekarki Gabrielle. Animacja Jérémy’ego Clapina powalczy o statuetkę w kategorii najlepszy film animowany z takimi tytułami jak „Klaus” (netfliksowa produkcja na święta), „Praziomek” i „Toy Story 4”.
„Krawędź demokracji”, reż. Petra Costa (Netflix)
Polityczny dokument Petry Costy doceniono już na Festiwalu Sundance, gdzie film otrzymał nagrodę główną jury. W „Krawędzi demokracji” elementy reportażu mieszają się z osobistymi wspomnieniami reżyserki. Costa zestawia ze sobą dwie brazylijskie prezydentury – Dilmy Rousseff i Luli da Silvy. Obraz ma szansę na nagrodę Akademii w kategorii najlepszy film dokumentalny.
„Amerykańska fabryka”, reż. Steven Bognar i Julia Reichert (Netflix)
Podobne artykułyPodsumowanie 2019 roku: Najważniejsze filmyJulia WłaszczukJeszcze jeden netfliksowy kandydat do Oscara w kategorii najlepszy film dokumentalny. Twórcy zabierają widzów do amerykańskiego stanu Ohio, gdzie chiński miliarder otwiera podupadłą fabrykę, dając mieszkańcom szansę na lepsze życie. Szybko jednak dochodzi do konfliktu kulturowego między właścicielem a pracownikami. Amerykański sen zostaje brutalnie przerwany.
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.