Tegoroczna gala wręczenie Oscarów odbędzie się w nocy z 12 na 13 marca. Zanim poznamy tegorocznych laureatów, przypominamy oscarowych rekordzistów.
Najczęściej nagradzane filmy
Podium od niemal dwóch dekad okupują ex aequo trzy filmy – „Ben-Hur” Williama Wylera, „Titanic” Jamesa Camerona i „Władca Pierścieni: Powrót króla” Petera Jacksona. Każdy z nich nagrodzono aż 11 statuetkami. Szansę na dołączenie do grona rekordzistów ma w tym roku film „Wszystko wszędzie naraz”, który otrzymał 11 nominacji.
Filmy z największą liczbą nominacji
Liczba oscarowych kategorii zmieniła się na przestrzeni lat – z 12 w 1927 roku do 24 dziś. Rekordzistami wśród nominowanych pozostają „Wszystko o Ewie” Josepha L. Mankiewiecza, raz jeszcze „Titanic” Camerona i „La La Land” Damiena Chazella. Wszystkie filmy miały szansę na 14 statuetek.
Wielka piątka
Mianem „Big Five” określa się pięć najważniejszych nagród przyznawanych przez Amerykańską Akademię Filmową, czyli „Najlepszy film”, „Najlepszy reżyser”, „Najlepszy aktor pierwszoplanowy”, „Najlepsza aktorka pierwszoplanowa” i „Najlepszy scenariusz” (oryginalny lub adaptowany). Na przestrzeni prawie stuletniej historii gali tylko trzem filmom udało się zdobyć statuetki w tych kategoriach: „Ich nocom” Franka Capry, „Lotowi nad kukułczym gniazdem” Miloša Formana i „Milczeniu owiec” Jonathana Demme’a.
Najczęściej nagradzany twórca
Niedościgniony w tej kategorii do dziś pozostaje Walt Disney, którego animacje doceniono aż 22 Oscarami. Daleko za nim, choć z równie imponującym wynikiem 11 Oscarów, znalazł się Cedric Gibbons, ceniony dyrektor artystyczny i autor projektu legendarnych statuetek.
Walt Disney zapisał się w historii wydarzenia również jako jedyny twórca, któremu w 1954 roku udało się zdobyć aż cztery statuetki jednego wieczoru. Szansę na powtórzenie jego sukcesu niemal siedem dekad później miała Chloé Zhao. Ostatecznie reżyserka otrzymała dwie statuetki.
Najczęściej nagradzani aktor i aktorka
Rekordzistką w kategoriach aktorskich pozostaje Katharine Hepburn. Gwiazda zdobyła aż cztery Oscary za występy w filmach „Poranna chwała”, „Zgadnij, kto przyjdzie na obiad”, „Lew w zimie” i „Nad złotym stawem”. Wśród potrójnych laureatów znaleźli się m.in. Meryl Streep, Daniel Day-Lewis, Jack Nicholson i Frances McDormand, która dołączyła do elitarnego grona w 2021 roku.
Najczęściej nagradzany reżyser
Od ponad pół wieku reżyserskie podium wygląda tak samo. Pierwsze miejsce należy do Johna Forda i jego czterech statuetek (za „Potępieńca”, „Grona gniewu”, „Zieloną dolinę” i „Spokojnego człowieka), a za nim ex aequo plasują się potrójni laureaci nagród Amerykańskiej Akademii – Frank Capra i William Wyler. Spośród współczesnych reżyserów szansę na zdobycie trzeciej statuetki mają m.in. Alejandro G. Iñárritu, Steven Spielberg i Ang Lee. Tymczasem Jane Campion jest jedyną dotychczas reżyserką, która miała szansę na drugą statuetkę.
Najstarszy laureat
Scenarzysta James Ivory odebrał statuetkę za „Tamte dni, tamte noce” niedługo przed 90. urodzinami. Dzięki występowi w filmie „Ojciec” 83-letni Anthony Hopkins stał się najstarszym laureatem w kategoriach aktorskich. Wcześniej rekord ten należał do Christophera Plummera (82 lata) i Jessiki Tandy (80 lat), która do dziś pozostaje najstarszą aktorką z tym wyróżnieniem.
Najmłodsza laureatka
Od prawie pół wieku rekord ten należy do Tatum O'Neil, która została doceniona za występ w filmie „Papierowy księżyc” w kategorii „Najlepsza aktorka drugoplanowa”. Miała wtedy zaledwie 10 lat. Na scenę wkroczyła pewnym krokiem, ubrana w skrojony na miarę smoking i z zadziornym uśmiechem wygłosiła jedną z najkrótszych przemów w historii gali.
Najczęściej nagradzana kostiumografka
Z ośmioma Oscarami na koncie Edith Head jest nie tylko najczęściej nagradzaną kostiumografką w historii Oscarów, lecz także jedyną kobietą z tyloma wyróżnieniami. Head doceniono m.in. za kreacje do filmów „Wszystko o Ewie”, „Rzymskie wakacje” i „Sabrina”. Kostiumografka uwielbiała fotografować się na tle swojej oscarowej kolekcji. Nikt oprócz niej nie miał prawa dotykać pozłacanych statuetek.
Najczęściej nagradzany makijażysta
Choć w 2015 roku Rick Baker ogłosił, że przechodzi na emeryturę, nadal pozostaje niedoścignionym rekordzistą w kategorii „Najlepszy makijaż i fryzury”. Oscarowe jury doceniło jego pracę aż siedem razy. Specjalista od charakteryzacji pojawiał się na scenie średnio co 5 lat na przestrzeni trzech dekad. Odbierając ostatnią, żartował, że spośród tylu zdolnych twórców Akademia uparła się właśnie na niego.
Kraj z największą liczbą statuetek
Choć Oscary zostały stworze z myślą o amerykańskiej kinematografii, od 1947 roku jury przyznaje również statuetkę najlepszym filmom zagranicznym. Od tego czasu Włosi zdobyli aż 14 statuetek, w tym za „La Stradę” Felliniego, „Cinema Paradiso” Tornatorego i „Wielkie piękno” Paolo Sorrentino. Po piętach depczą Włochom Francuzi z 12 Oscarami na koncie.
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.