Już po raz 92. w Dolby Theatre w Hollywood zostaną wręczone najważniejsze nagrody filmowe. Razem z dziennikarką i krytyczką filmową związaną z „Vogue Polska”, Anną Tatarską na bieżąco relacjonujemy galę. Poznajcie zwycięzców i kluczowe momenty oscarowej nocy.
LISTA ZWYCIĘZCÓW:
Najlepszy film: „Parasite”
Najlepszy reżyser: Bong Joon Ho
Najlepszy scenariusz oryginalny: Bong Joon Ho i Han Jin Won „Parasite”
Najlepszy scenariusz adaptowany: Taika Waititi „Jojo Rabbit”
Najlepszy aktor pierwszoplanowy: Joaquin Phoenix – „Joker”
Najlepsza aktorka pierwszoplanowa: Renée Zellweger – „Judy”
Najlepszy aktor drugoplanowy: Brad Pitt – „Pewnego razu... w Hollywood”
Najlepsza aktorka drugoplanowa: Laura Dern – „Historia małżeńska”
Najlepszy film międzynarodowy: „Parasite”
Najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny: „Amerykańska fabryka”
Najlepsza pełnometrażowy film animowany: „Toy Story 4”
Najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny: „Learning to Skateboard in the Warzone"
Najlepsza krótkometrażowy film animowany: „Hair Love”
Najlepszy krótkometrażowy film: „The Neighbors' Window”
Najlepsze zdjęcia: „1917”
Najlepsza scenografia: „Pewnego razu... w Hollywood”
Najlepszy montaż: „Le Mans ’66”
Najlepsze efekty specjalne: „1917”
Najlepsze kostiumy: „Małe Kobietki”
Najlepsza charakteryzacja: „Gorący temat”
Najlepsza muzyka: „Joker”
Najlepsza piosenka: „I'm Gonna Love Me Again” – „Rocketman”
Najlepszy montaż dźwięku: „Le Mans ’66”
Najlepszy dźwięk: „1917”
05:25
Na scenie pojawia się Jane Fonda. Legenda kina i aktywistka wręczy nagrodę dla Najlepszego Filmu. Statuetka wędruje do obrazu "Parasite". Pierwszy raz w historii gali nieanglojęzyczny film zwyciężył w tej najważniejszej kategorii: – Nie spodziewaliśmy się, że do tego dojdzie – mówi Kwak Sin-ae, producenta koreańskiego filmu. – To bardzo ważna chwila w historii. Jestem bardzo wdzięczna członkom Akademii, którzy podjęli tę decyzję.
– Już sześć oscarowych nominacji dla filmu było ewenementem. Jego zwycięstwo w najważniejszych kategoriach to istna rewolucja. Uznaniem go za najlepszy film Akademia otwiera sobie drzwi w nowym i jeszcze nieznanym kierunku. Myślę, że przyszłość Oscarów będzie po tym wydarzeniu ciekawsza – komentuje Anna Tatarska. – Jak dotąd wszystko, szczególnie wyniki innych ceremonii, wskazywały na to, że tegoroczna gala będzie jedną z bardziej przewidywalnych od lat. "Parasite" to zmienił.
05:11
Rami Malek wręczy nagrodę w kategorii Najlepsza Aktorka Pierwszoplanowa. Zgodnie z przewidywaniami Oscara otrzymuje Renée Zellweger za rolę w filmie „Judy”. – To było jedno z najważniejszych doświadczeń mojego życia – mówi aktorka o tej roli. Ze sceny podziękowała rodzinie, twórcom i agentowi. – Widać było, że Zellweger bardzo stara się dorównać Phoenixowi i znaleźć w swojej przemowie jakikolwiek sensowny punkt ciężkości – mówi Anna Tatarska. – Jednak wyszła z tego bardziej wyliczanka w stylu Bridget Jones niż spójna przemowa z przesłaniem.
05:05
Na scenie pojawia się Olivia Colman, która w 2019 roku zdobyła Oscara w kategorii Najlepsza Aktorka Pierwszoplanowa. W tym roku statuetka w kategorii Najlepszy Aktor Pierwszoplanowy wędruje do Joaquina Phoenixa za rolę w filmie "Joker". To pierwszy Oscar i czwarta nominacja Amerykanina. – Jestem pełen wdzięczności i wcale nie czuję, żebym stał wyżej niż pozostali nominowani w tej i innych kategoriach. Wszystkich nas łączy miłość do kina – mówi wzruszony aktor. – Aktorstwo daje mi szansę stać się głosem tych, których na co dzień nie słychać. Społęczności LGBT, prawa zwierząt, nierówność płci, nierówności etniczne – jesteśmy jednym. Żadna grupa nie ma prawa dominować pozostałych. Wierzymy często, że jesteśmy centrum wszechświata, myślimy, że wszystko się nam należy. Plądrujemy, kradniemy, boimy się zmian. Jeśli oprzemy się o miłość i współczucie, uda nam się stworzyć nowe rozwiązania korzystne dla wszystkich. Ludzie są najlepsi, gdy wspierają się nawzajem – podsumował aktor.
– Zgodnie z przewidywaniami w przemowie Phoenixa dominowały wątki społeczne i polityczne – komentuje Anna Tatarska. – Wyraźnie przejęty i wzruszony, zdawał się mówić z serca, bez wcześniej przygotowanej przemowy. Można było przypuszczać, że w dobie kryzysu klimatycznego, tak krótko po zakończeniu procesu impeachmentu Donalda Trumpa, można spodziewać się komentarzy do aktualnej sytuacji. Wcześniej ich zabrakło. Ten był jedyny i najmocniejszy.
04:56
Steven Spielberg zapowiada występ Billie Eilish, która na cześć zmarłych legend kina wykona utwór "Yesterday".
04:51
Spike Lee zapowiada kategorię Najlepszy Reżyser. Wielka niespodzianka! Oscara otrzymuje Bong Joon Ho za obraz "Parasite". – Kiedy byłem mały, za motto wziąłem sobie wypowiedź Martina Scorsese: "To co najbardziej osobiste, jest najbardziej twórcze" – powiedział ze sceny reżyser dziękując mistrzowi. Te słowa wywołały owację na stojąco. Autentycznie zaskoczony Koreańczyk po kolei dziękował wszystkim innym nominowanym. Scenę opuścił głęboko wzruszony i zapowiedział, że "będzie pił do rana".
04:36
Na scenie ponownie pojawił się Taika Waititi, tym razem w roli prezenterki. Swoją zapowiedź zaczyna od uhonorowania indiańskich plemion, które w przeszłości zamieszkiwały Kalifornię i wita laureatów honorowych Oscarów za działalność humanitarną: Geenę Davis i Wesa Studiego. Aktor i reżyser zapowiada pojawienie się na scenie Gal Gadot, Brie Larson i Sigourney Weaver, które wręczą nagrodę w kategorii Najlepsza Muzyka. Aktorki zaznaczyły, że po raz pierwszy w historii Oscarów orkiestrą dyryguje kobieta. Statuetkę otrzymuje Hildur Guðnadóttir za ścieżkę dźwiękową do filmu "Joker". Islandka zadydykowała nagrodę kobietom, matkom, córkom, które czują muzykę w sobie: – Podnieście głos, usłyszcie go w sobie – mówiła wzruszona ze sceny.
Aktorki wręczą również nagrodę dla Najlepszej Piosenki. Statuetkę zgarnia Elton John za „I'm Gonna Love Me Again” z filmu „Rocketman”. To pierwsza nominacja i pierwszy Oscar artysty. – To zwieńczenie 53 lat ciężkiej pracy – mówił ze sceny Bernie Taupin. – To było nasze marzenie – wtórował mu Elton John.
04:28
W Dolby Theater na scenie pojawił się Elton John, który wykonuje utwór z filmu "Rocketman". – Wiele o guście Akademii mówi fakt, że dość konserwatywna, filmowa biografia Freddy'ego Mercury'ego w zeszłym roku skradła ich serca zdobywając statuetki w najważniejszych kategoriach – komentuje Anna Tatarska. – Natomiast ekranizacja życia Eltona Johna musiała zadowolić się tylko jedną, w dodatku muzyczną nominacją. Czyżby była zbyt postępowa i otwarta, jak na amerykański gust?
04:23
Krótki montaż scen z kultowych, międzynarodowych produkcji zapowiada następną kategorię. Statuetkę dla Najlepszego Filmu Międzynarodowego wręczy Penelope Cruz. Brak niespodzianek: Oscar wędruje do „Parasite”, bezpośredniego konkurenta "Bożego Ciała" Jana Komasy. – Wspieram kierunek, w którym zmierza Akademia – mówił ze sceny Bong Joon Ho, dziękując jednocześnie całej ekipie i wszystkim artystom na sali. Ta nagroda oznacza najprawdopodobniej, że pozostałe nominacje dla południowokoreańskiego filmu nie zamienią się w statuetki.
– Mimo że Polacy wyjeżdżają z Hollywood bez statuetki, fantastyczna droga "Bożego Ciała" od czasu premiery w Wenecji to prawdziwy amerykański sen w polskim wydaniu – komentuje Anna Tatarska. – Jego twórcy reprezentują nowe pokolenie polskich filmowców, które świetnie radzi sobie na scenie międzynarodowej i rozumie uniwersalny język kina. To dopiero początek ich drogi.
04:16
Sandra Oh i Ray Romano prezentują nominowanych w kategorii Najlepsza Charakteryzacja. Oscara otrzymują Anne Morgan, Vivian Baker i Kazu Hiro za film „Gorący temat”. To im udało się nie do poznania zmienić Charlize Theron – która także wyprodukowała ten film – poprzez założenie jej implantów policzków i łuków brwiowych.
04:12
W przebraniu kotów na scenie pojawili się James Corden i Rebel Wilson, gwiazdy wyjątkowej adaptacji słynnego musicalu "Koty". Po autoironicznym wstępie aktorzy i komicy wręczyli statuetkę w kategorii Najlepsze Efekty Specjalne, która powędrowała do obrazu "1917”. To już trzeci Oscar tego wieczoru dla filmu Sama Mendesa.
04:05
Cynthia Erivo wykonuje piosenkę "Stand Up" z filmu "Harriet", za który otrzymała także nominację aktorską. Obraz opowiada o życiu XIX-wiecznej abolicjonistki Harriet Tubman, która uratowała życie setek ludzi w czasach niewolnictwa w Stanach Zjednoczonych.
03:50
Kolejna para pojawia się na scenie. Tym razem Will Ferrell i Julia Louis-Dreyfuss wręczą statuetkę w kategorii Najlepsze Zdjęcia. Po raz kolejny tego wieczoru triumfuje film Sama Mendesa "1917". To już drugi Oscar Rogera Deakinsa w karierze, wśród 13. nominacji. – Deakins długie lata czekał na statuetkę. W filmie "1917" stworzył angażującą i dramatyczną wizję, która dzięki sprytnemu montażowi sprawia wrażenie, jakby był nakręcony w jednym ujęciu – mówi Anna Tatarska.
Oscara za montaż otrzymują Muchael McCusker i Andrew Buckland za film "Le Mans ’66". – Ta nagroda to pewne zaskoczenie w bardzo mocnej stawce, m.in. obok utytułowanej Thelmy Schoonmmaker ("Irlandczyk") – komentuje krytyczka filmowa.
03:36
Salma Hayek i Oscar Isaac wręczą nagrodę w kategorii Najlepszy Montaż Dźwięku. Nagroda wędruje do Donalda Sylvestra za film „Le Mans ’66". – To najprawdopodobniej jedyna statuetka dla tego stosunkowo niedocenionego w Polsce filmu, który jest czymś więcej niż tylko prostą opowieścią o wyścigach. A dźwięk bez wątpienia był w nim osobnym bohaterem – tłumaczy Anna Tatarska.
Para aktorów prezentuje także nominowanych w kategorii Najlepszy Dźwięk. Tym razem Mark Taylor i Stewart Wilson za film "1917", jeden z faworytów tegorocznej gali.
03:26
Na scenie pojawił się Lin Manuel Miranda, który zapowiedział klimatyczny montaż najbardziej kultowych muzycznych filmowych hitów. W Dolby Theater niespodziewanie pojawił się też Eminem, który wykonał piosenkę z filmu "8 mila". Kamera wyłapująca reakcje publiczności potwierdza, że słowa utworu "Loose yourself" znają nawet Wonderwoman Gal Gadot oraz Idina Menzel, czyli głos Elzy z "Krainy Lodu".
03:16
Mahershala Ali, zdobywca Oscara za rolę w filmie "Green Book", wręczy nagrodę dla Najlepszej Aktorki Drugoplanowej. Bez niespodzianek. Statuetka wędruje do Laury Dern za „Historię małżeńską”. – Jej rola wielu kojarzyła się z postacią z serialu "Małe kłamstewka". Słusznie. Obie bohaterki pod maską bezkompromisowości skrywają osobisty dramat i wrażliwe wnętrze – mówi Anna Tatarska. Dern podziękowała bliskim, Netfliksowi, wszystkim osobom, które ją wspierały, reżyserowi. Co istotne, zwróciła się także do jego żony, Grety Gerwig, która została pominięta w kategorii Najlepsza Reżyseria. W "Małych kobietkach" Dern zagrała mamę czterech sióstr March. – Noah napisał film o miłości i o tym, aby w imię rodziny zapominać o tym, co nas dzieli – mówi wzruszona aktorka, która nagrodę dedykuje swoim legendarnym rodzicom-aktorom: Diane Ladd i Bruce'owi Dernowi. Aktorka sprawiła sobie prezent, odbierając nagrodę w dzień 53. urodzin i 28 lat po pierwszej nominacji.
03:07
Krótki montaż archiwalnych fragmentów z najważniejszych wydarzeń w historii zapowiada następną kategorię – Najlepszy Film Dokumentalny. Zapowiedzieli ją Greta Thunberg i Richard Attenborough, a Oscara wręczył aktor Mark Ruffalo. Nawiązał do braku kobiet nominowanych w innych ważnych kategoriach tego wieczoru, zauważając, że aż cztery dokumentalistki zostały wyróżnione w tej kategorii. Statuetkę otrzymała „Amerykańska fabryka”. – Nawet zanim otworzyli kopertę, sama obecność w tej kategorii z innymi dokumentalistami, którzy narażają swoje życie kręcąc filmy... zainspirowaliście nas – mówią twórcy ze sceny. – Bardzo ciekawy dokument, pokazujący sytuację rynku pracy w dobie migracji, naświetlający zmieniające się pojęcie amerykańskiego snu – komentuje Anna Tatarska.
Mark Ruffalo zapowiedział także nagrodę dla Najlepszego Krótkometrażowego Filmu Dokumentylnego, która powędrowała do „Learning to Skateboard in the Warzone". Obraz opowiada historię młodych Afganek, uczących się jeździć na desce w strefie wojennej. W obu kategoriach triumfowały kobiety.
02:53
Na scenie w ognistych kreacjach Maya Rudolph i Kristen Wiig wręczą Oscara w kategorii Najlepsza Scenografia. Zanim statuetka trafiła do laureatek Barbary Ling i Nancy Haigh za obraz „Pewnego razu... w Hollywood”, znany z SNL duet komiczek odegrał przed publicznością żartobliwą scenkę.
W podobnym tonie komiczki wręczyły nagrodę dla Najlepszych Kostiumów, tym razem śpiewając mieszankę znanych utworów, m.in. "Lady in Red" czy "You can leave your hat on". Oscara otrzymuje Jacqueline Durran za stroje do filmu „Małe Kobietki”. Wcześniej Durran odebrała statuetkę za "Annę Kareninę" z Keirą Knightley. – Według mnie to nagroda pocieszenia dla "Małych Kobietek" Grety Gerwig – mówi Anna Tatarska.
02:47
Shia LaBeouf i Zack Gottsagen, aktorzy grający w filmie "Sokół z masłem orzechowym", przedstawiają nominowanych w kategorii Najlepszy Film Krótkometrażowy. Oscara otrzymuje film „The Neighbors' Window”.
02:42
Na scenie pojawiają się Timothée Chalamet i Natalie Portman, którzy prezentują nominowanych w kategorii Najlepszy Scenariusz Adaptowany. W kategorii triumfuje Taika Waititi i jego film „Jojo Rabbit”. – To najprawdopodobniej jedyny Oscar dla tego filmu – przewiduje Anna Tatarska. – Statuetka jest naprawdę lekka, myślałem, że będzie cieższa – żartuje reżyser ze sceny. Wzruszony Waititi dziękuje swojej matce, producentom oraz innym osobom, które współtworzyły obraz. Swoją nagrodę zadedykował wszystkim kreatywnym dzieciom.
02:37
Keanu Reeves i Diane Keaton wręczą nagrodę w kategorii Najlepszy Scenariusz Oryginalny. Statuetkę otrzymali Bong Joon Ho i Han Jin Won za obraz „Parasite”. – Zaskoczenie, ale też potwierdzenie, że sześć nominacji dla filmu nie było przypadkiem. Z mojej perspektywy nagroda niezwykle zasłużona – komentuje Anna Tatarska. – Ten scenariusz w humorystyczny, ale bardzo celny sposób naświetla temat walki klas społecznych, a film łączy autorską perspektywę z atrakcyjnym kształtem.
02:28
Na scenie komik Josh Gad zapowiada występ Indiny Menzel w towarzystwie artystów z całego świata, w tym Katarzyny Łaski z Polski, która na tę okazję wybrała suknię od Paprocki & Brzozowski. Artyści wykonali piosenenkę z drugiej części "Krainy Lodu".
02:22
Na scenie pojawiła się Mindy Kaling, która wręczy nagrodę dla najlepszego płenometrażowego filmu animowanego: – Byłam nieśmiałą dziewczynką, córką imigrantów. Dziś stoję tutaj, przed wami – mówi ze sceny aktorka. Nagroda wędruje do Toy Story 4. – To jest kolejna nagroda dla animowanego sequelu. Nagroda przewidywalna i w zgodzie z linią Akademii. Bardzo szkoda jedynego "dorosłego" filmu w stawce, czyli francuskiego "I lost my body" – komentuje Anna Tatarska.
Aktorka wręczy także nagrodę w kategorii najlepszy krótkomentrazowy film animowany. Statuetka wędruje do obrazu „Hair Love”. – Tę kategorię warto śledzić. Znajdujące się w niej propozycje są dużo odważniejsze – zarówno tematycznie, jak i formalnie – niż filmy pełnometrażowe. Pośród ich autorów znajdują się przyszłe gwiazdy animacji.
02:11
Pierwszą nagrodę wręcza Regina King, zdobywczyni nagrody z zeszłego roku w kategorii Najlepsza Aktorka Drugoplanowana za rolę w filmie "Gdyby ulica Beale mogła mówić". Z jej rąk nagrodę dla Najlepszego Aktora Drugoplanowanego otrzymuje Brad Pitt. – Co ciekawe, 56-letni aktor był w tym roku najmłodszy w stawce – komentuje Anna Tatarska. – Najstarszy Anthony Hopkins ("Dwóch papieży") liczy sobie 82 lata. Trudno w to uwierzyć, ale to pierwszy aktorski Oscar dla ikony branży. Aktor żartuje z impeachmentu: – Może Quentin nakręci kiedyś o tym film – mówi Pitt ze sceny. – Branża filmowa byłaby biedniejsza bez ciebie – powiedział do reżysera. Widocznie wzruszony aktor wspominał też pierwsze wyprawy do kina z rodzicami.
– Tarantino wspaniale zagrał z wizerunkiem Pitta – dodaje Anna Tatarska. – Do jego nienagannej aparycji dołożył drugi wymiar: humor, ironię i melancholię.
02:06
Na scenie pojawili się Steve Martin i Chris Rock. Obaj w przeszłości prowadzili oscarowe gale. Ich występ pełni w jakimś sensie funkcję monologu otwierającego. Komicy nawiązują do braku kobiet wśród nominowanych, zwłaszcza w kategorii za reżyserię. – Świetnie się bawiliśmy nie prowadząc tej gali - powiedział Steve Martin.
02:00
Zaczynamy 92. galę rozdania Oscarów. Wręczenie nagród rozpoczyna występ Janelle Monáe, która śpiewa m.in. piosenkę z filmu "Cóż za piękny dzień" oraz Billy'ego Portera, który śpiewa piosenkę Eltona Johna "I'm still standing". Aktorom na scenie towarzyszą tancerze poprzebierani za postaci z najgłośniejszych filmów tego roku: "Joker", "Midsommar" czy "Rocketman". – Jestem dumna z tego, że mogę stać tutaj jako czarna, queerowa artystka - mówi Janelle Monáe.
23:46
W Dolby Theater jest już także ekipa "Bożego Ciała" z reżyserem Janem Komasą.
23:25
Na czerwonym dywanie w Dolby Theater pojawiają się powoli gwiazdy. Jako jeden z pierwszych zaprezentował się Billy Porter. Gwiazda netfliksowego serialu „Pose" wystąpiła w imponującej kreacji Gilesa Deacona. Kreacje na żywo komentuje dyrektor działu mody "Vogue Polska" Karolina Gruszecka.
Poniżej prezentujemy pełną listę nominacji.
Najlepsze zdjęcia
„1917”
„Joker”
„Pewnego razu w... Hollywood”
„Irlandczyk”
„Lighthouse”
Najlepszy montaż
„Ford vs Ferrari”
„Irlandczyk”
„Jojo Rabbir”
„Joker”
„Parasite”
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.