93. gala rozdania najważniejszych nagród filmowych odbędzie się 25 kwietnia. W wyścigu po największą liczbę statuetek prowadzi „Mank”, który zdobył aż 10 nominacji. Tuż za nim, z sześcioma nominacjami, uplasowały się m.in. „Nomadland”, „Minari”, „Proces Siódemki z Chicago” i „Sound of Metal”. Sprawdziliśmy, które z nominowanych filmów możecie obejrzeć w domowym zaciszu.
NETFLIX
„Mank”: Historia Hollywood
Największy przegrany tegorocznych Złotych Globów mimo sześciu nominacji nie doczekał się ani jednej statuetki. Teraz ma największe szanse na Oscara – film Davida Finchera został nominowany aż w dziesięciu kategoriach, w tym dla najlepszego filmu, reżysera, aktora pierwszoplanowego i aktorki drugoplanowej. Krytycy twierdzą, że produkcja z Garym Oldmanem jest oscarowym pewniakiem. Czarno-biały film opowiada biografię Hermana J. Mankiewicza, który robi wszystko, by skończyć scenariusza „Obywatela Kane’a” dla Orsona Wellesa.
„Proces Siódemki z Chicago”: Pokojowy protest
W 1968 roku w Chicago trwa kongres Demokratów. Równolegle w mieście odbywają się pokojowe protesty przeciwko wojnie w Wietnamie. Podczas jednego z nich dochodzi do starć z policją i Gwardią Narodową. Siedmiu mężczyzn, w tym organizatorzy protestów, zostaje oskarżonych o spisek i postawionych przed sądem. Film w brawurowej obsadzie, m.in. Eddie Redmayne, Joseph Gordon-Levitt i Sacha Baron Cohen, ma szansę na nagrodę Akademii aż w sześciu kategoriach.
„Wyprawa na Księżyc”: Animacja o marzeniach
Produkcja Netfliksa nominowana w kategorii długometrażowy film animowany to urocza historia o dziewczynce, która buduje statek kosmiczny, by odnaleźć legendarną boginię Księżyca. Godna konkurencja dla animacji Pixara!
„Obóz godności: Rewolucja w życiu niepełnosprawnych”: Dokument wyprodukowany przez Obamów
Zanim zaczął dominować w kategoriach filmów pełnometrażowych, streamingowy gigant zbierał nagrody przede wszystkim za filmy dokumentalne. Wśród producentów wykonawczych „Obozu godności” znaleźli się m.in. Barack i Michelle Obamowie oraz Tonia Davis. Na letnim obozie dla niepełnosprawnych nastolatków rodzi się ruch rewolucyjny, który na zawsze zmienia życie młodych ludzi. Za reżyserię filmu odpowiadają nagrodzona Emmy Nicole Newnham oraz jeden z uczestników obozu – Jim Lebrecht.
„Czego nauczyła mnie ośmiornica”: Podwodna przyjaźń
Czy człowiek może zaprzyjaźnić się z ośmiornicą? Codzienne nurkowanie w wodach Oceanu Atlantyckiego stało się dla Craiga Fostera formą psychoterapii. Nurkując tylko z maską i bez kombinezonu, poznawał bogactwo wodnego świata, obserwując młodą ośmiornicę. Nurkował blisko nowej przyjaciółki, podglądając zasady rządzące światem oceanu. Kolejna produkcja, która ma szansę na statuetkę dla najlepszego pełnometrażowego filmu dokumentalnego.
„Jakby coś, kocham was”: Strata dziecka
Zaledwie 12-minutowa animacja porusza mocniej niż niejeden film pełnometrażowy. Rodzice starają się uporać z bólem i pustką po stracie ukochanej córki, która zginęła w strzelaninie. Reżyserami i scenarzystami są Will McCormack i Michael Govier.
„Piosenka dla Latashy”: Przerwane życie
16 marca 1991 roku Latasha Harlins poszła do sklepu spożywczego po sok pomarańczowy. Została zastrzelona przez właścicielkę sklepu, która twierdziła, że 15-latka chciała ją okraść, a ona działała w samoobronie. Zabójstwo zostało zarejestrowane przez kamery monitoringu, ale sędzia wydał wyrok w zawieszeniu. Doprowadziło to do masowych protestów czarnej ludności w Los Angeles w 1992 roku. Przez pięć dni południowe LA płonęło. Krótkometrażowy film opowiada o życiu i marzeniach piętnastolatki.
HBO GO
„Kolektyw”: Prawdziwa historia z Bukaresztu
Dwie nominacje dla obrazu Alexandra Nanau w kategoriach najlepszy film międzynarodowy oraz najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny. Dziennikarze śledczy odkrywają masowe oszustwa w rumuńskim systemie opieki zdrowotnej rok po pożarze w słynnym klubie nocnym Colectiv w Bukareszcie. Śledztwo zapoczątkowała informacja od jednego z lekarzy, który opowiedział dziennikarzom o zgonach ofiar poparzeń, których rany nie zagrażały ich życiu. Podglądamy dochodzenie z perspektywy przedstawicieli lokalnych władz i dziennikarzy, którzy próbują poznać prawdę.
„Baranek Shaun Film. Farmageddon”: Animowane przygody
Kolejna część przygód niepokornego baranka Shauna, który tym razem postanawia wybrać się na wycieczkę do miasta. Na Shauna, psa Bitzera i ich przyjaciół czekają liczne przygody oraz niebezpieczeństwa.
YOUTUBE
„Colette”: Po latach
Kolejna produkcja wyróżniona nominacją w kategorii najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny. Poznajemy historię Colette, członkini francuskiego ruchu oporu, która przez ponad 70 lat odmawiała wejścia na teren Niemiec. Młoda studentka historii namawia kobietę, aby odwiedziła niemiecki obóz koncentracyjny, w którym zginął jej brat.
„A Concerto is a Conversation”: Młody muzyk
Rywal „Colette” i „Piosenki dla Latashy” w tegorocznym wyścigu po Oscara. Krótkometrażowa produkcja opowiada historię Krisa Bowersa, wschodzącej gwiazdy muzyki. 32-letni kompozytor jest autorem ścieżki dźwiękowej do filmu „Green Book” oraz netfliksowego serialu „Jak nas widzą”. Współpracował również z Jayem-Z, Kanye Westem czy José Jamesem.
AMAZON PRIME
„Kolejny film o Boracie”: Amerykański sen
Mimo, że kontynuacja przygód prymitywnego dziennikarza z kazachskiej telewizji nie zdobyła nominacji dla najlepszego filmu, musieliśmy o niej wspomnieć w zestawieniu. Sacha Baron Cohen po raz kolejny rozśmiesza do łez i przesuwa granice tego, co wolno w komedii. Jednak to nie on skradł serca widzów i krytyków na całym świecie, a młoda bułgarska aktorka, Maria Bakalova. Kobieta wciela się w produkcji w córkę głównego bohatera, którą Borat chce ofiarować w prezencie Mike’owi Pencowi podczas konferencji republikanów. Aktorka otrzymała nominację w kategorii najlepsza aktorka drugoplanowa. Film ma także szansę na statuetkę za najlepszy scenariusz adaptowany.
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.