Znaleziono 0 artykułów
14.01.2019

Paweł Adamowicz nie żyje

14.01.2019
Paweł Adamowicz Fot. Wojciech Strozyk/REPORTER/EastNews

Prezydent Gdańska został kilkukrotnie dźgnięty nożem podczas finału WOŚP. Miał 53 lata. Łączymy się w bólu z najbliższymi Pawła Adamowicza. – Jesteśmy tu dzisiaj jako twoi przyjaciele. Musiałeś czekać tak długo, aż do tak tragicznej chwili, żeby zobaczyć już stamtąd, z góry, ilu masz tych przyjaciół – mówił wieczorem w Gdańsku Donald Tusk. W wielu miastach Polskich odbyły się wielotysięczne marsze pod hasłem „Stop nienawiści”.

Wczoraj wieczorem podczas 27. finału WOŚP 27-letni napastnik kilkukrotnie ugodził prezydenta Pawła Adamowicza nożem.

Adamowicz odniósł ciężkie rany – serca, przepony oraz jamy brzusznej. W Uniwersyteckim Centrum Klinicznym
przetoczono mu 41 jednostek krwi. Operacja trwała pięć godzin. O śmierci prezydenta Gdańska poinformował minister zdrowia Łukasz Szumowski. – Z najgłębszym żalem musimy państwa poinformować, że przegraliśmy walkę o życie pana prezydenta. Pan prezydent Adamowicz zmarł. Cześć jego pamięci – powiedział dzisiaj po 14.30 doktor Tomasz Stefaniak,  dyrektor ds. medycznych UCK.

Urodzony w 1965 roku w Gdańsku Paweł Adamowicz od liceum angażował się w działalność opozycyjną. Podczas studiów prawniczych na Uniwersytecie Gdańskim współorganizował strajki studenckie. Po dyplomie pracował na uniwersytecie, w 1996 roku zdał egzamin radcowski. Na początku lat 90. należał do władz Kongresu Liberalno-Demokratycznego, partii Jana Krzysztofa Bieleckiego, Donalda Tuska, Janusza Lewandowskiego i Jacka Merkla. W 1990 roku wybrano go radnym z listy Komitetu Obywatelskiego „Solidarność”. W 2001 roku Paweł Adamowicz zakładał gdańskie struktury Platformy Obywatelskiej.

Prezydent kochał swoje miasto. Na chwilę przed atakiem ze sceny mówił, że Gdańsk jest  miastem dobra i tolerancji. – Najcudowniejszym na świecie!

Paweł Adamowicz był znany także z tolerancji. Brał udział w Trójmiejskich Marszach Równości. – Ten jest zboczony, kto sieje nienawiść. Miłość może tylko łączyć – mówił, wyrażając wsparcie dla społeczności LBGTQ. Solidarny Adamowicz pozostawał także z uchodźcami i mniejszościami narodowymi. Gdański Model na rzecz Równego Traktowania, Gdański Model Integracji Imigrantów i Imigrantek, Gdańska Rada na rzecz Równego Traktowania to tylko niektóre ze wspieranych przez prezydenta przedsięwzięć.  

Prezydent pozostawił żonę, Magdalenę i dwie córki, Antoninę i Teresę.

„Pawle, nigdy o Tobie nie zapomnimy. Żegnaj, Przyjacielu” – napisał na Twitterze Donald Tusk. Przewodniczący Rady Europejskiej przybył do Gdańska. Wieczorem, po godzinie 18, przy Neptunie na Długim Targu, w ciszy odbył się marsz przeciwko nienawiści. Mowa nienawiści obecna w dyskursie publicznym mogła się przyczynić do zbrodniczego działania niestabilnego emocjonalnie nożownika. – Jesteśmy tu dzisiaj jako twoi przyjaciele. Musiałeś czekać tak długo, aż do tak tragicznej chwili, żeby zobaczyć już stamtąd, z góry, ilu masz tych przyjaciół – mówił w Gdańsku Donald Tusk.

W reakcji na wiadomość o śmierci prezydenta Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zmieniła swoje zdjęcie profilowe na Facebooku na czarno-białe. 

Dziś wieczorem w wielu miastach w Polsce (m.in. Gdańsku, Katowicach, Lublinie, Krakowie, Warszawie przy Placu Defilad i Wrocławiu) odbędą się marsze pod hasłem „Stop nienawiści”. 

Andrzej Duda ogłosił dzień pogrzebu Adamowicza dniem ogólnopolskiej żałoby.

W Warszawie Rafał Trzaskowski podjął decyzję o uczczeniu pamięci zmarłego prezydenta Adamowicza trzydniową żałobą (15-17 stycznia).

Anna Konieczyńska
  1. Ludzie
  2. Paweł Adamowicz nie żyje
Proszę czekać..
Zamknij