Znaleziono 0 artykułów
25.01.2022

Pawilon Polski na Biennale Sztuki 2022: Spotkanie z Małgorzatą Mirgą-Tas

25.01.2022
Fragment projektu konkursowego do Pawilonu Polskiego na Biennale Sztuki 2022, Małgorzata Mirga-Tas, „Esma Redźepova / Herstories", patchwork, 2021 (Fot. Materiały prasowe)

Dla świata odkrywa kulturę romską, dla Romów buduje mosty otwierające na wymianę i dialog. Artystka Małgorzata Mirga-Tas, która w 2022 roku będzie reprezentować Polskę na Międzynarodowej Wystawie Sztuki w Wenecjii, opowie o projekcie z kuratorami Wojciechem Szymańskim i Joanną Warszą. Rozmowę poprowadzi Hanna Rydlewska. Spotkanie będzie można oglądać na żywo w czwartek, 27 stycznia o godz. 19 na facebookowych profilach Zachęty, Polskiego Pawilonu w Wenecji, „Vogue Polska”, Onetu oraz Instytutu Adama Mickiewicza.

W tym roku już po raz 59. w Wenecji odbędą się biennale sztuki współczesnej, jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych na świecie. Prace artystów pod hasłem „Mleko snów” będą badać aktualne tematy, rewidować korzenie i spoglądać w przyszłość. W polskim pawilonie zobaczymy wystawę polsko-romskiej artystki Małgorzaty Mirgi-Tas.​

Fasada Pawilonu Polskiego w Wenecji, (Fot. Bartosz Górka)

Małgorzata Mirga-Tas: Artystka i aktywistka

Sztuką walczę z wykluczeniem – powiedziała artystka w rozmowie z portalem Malopolska24.pl. Mirga-Tas, wychowana w Zakopanem na romskim osiedlu w Czarnej Górze na Spiszu. W Zakopanem skończyła słynne liceum plastyczne im. Antoniego Kenara, a na studia rzeźbiarskie wyjechała do Krakowa. Od początku w jej twórczości kluczowe były korzenie i lokalność – żywa romska kultura, ale też etnografia, badana naukowo przez jej wuja, Andrzeja Mirgę. Artystka wciąż mieszka i tworzy w Czarnej Górze.

W swoich pracach – wielkoformatowych makatach – Mirga-Tas przedstawia symboliczne sceny zaczerpnięte z tradycji, ale też romską codzienność. Oprócz sztuki działa jako aktywistka – założyła ruch Romani Art promujący sztukę romskich twórców, współtworzy międzynarodowy program rezydencji artystycznych „Jaw Dikh!”, walczy też o romską pamięć. W 2011 roku zaprojektowała pomnik upamiętniający zagładę Romów w trakcie II wojny światowej, który stanął w małopolskim Borzęcinie.

Organizując różnego typu projekty artystyczno-edukacyjne, nie tylko walczę ze stereotypami i negatywnym wizerunkiem Romów wśród Polaków, ale z także z uprzedzeniami wśród samych Romów. (…) Dla mnie i moich znajomych artystów najważniejszym narzędziem, które umożliwia nam walkę z wykluczeniem, jest sztuka – dodaje w wywiadzie.

Wystawa „Przeczarowując świat” na Biennale w Wenecji

Wystawę prac Mirgi-Tas – „Przeczarowując świat” – zobaczymy w Polskim Pawilonie w Wenecji. Artystka współpracująca z kuratorami Joanną Warszą i Wojciechem Szymańskim stworzy przestrzeń, która ma stać się schronieniem. Dzięki 12 makatom wnętrze będzie miękkie i kojące. Układ prac nie jest przypadkowy – nawiązuje bezpośrednio do perły włoskiego renesansu. Na freskach w Palazzo Schifanoia w Ferrarze zawarto tajemnicze symbole magiczne zaczerpnięte z astrologii i kart tarota. „Artystka sięga po kluczowe dla europejskiej historii sztuki i wizualności obrazy i dokonuje ich swoistego zawłaszczenia, wpisując w nie specyficzną, polsko-romską tożsamość i wernakularne doświadczenie historyczne”, czytamy w opisie kuratorskim. W ten sposób praca opowiada też o przenikaniu kultur, przejmowaniu symboli i znaczeń, współistnieniu różnic. 

Tytułowe „przeczarowanie” zaczerpnięte z tytułu książki Silvii Federici „Re-enchanting the World. Feminism and the Politics of the Commons” okazuje się wskazówką artystki. Daje nadzieję, bo mówi o harmonii i wymianie, budowaniu więzi i dialogu. 

„Wystawa będzie potencjalnym miejscem nawiązywania nowych, tymczasowych relacji, refugium poza miejscem i czasem, w którym zgromadzone przez artystkę obrazy zdradzają – kiedy się je bliżej osłucha – „że pod siedmiokrotnie złożoną podróżną opończą doświadczonego na wszelkie sposoby wędrowca, idącego przez czasy, narody i ludzi, wciąż bije [...] serce”, piszą o „przeczarowaniu” kuratorzy.

W czwartek (27.01) o godz. 19 zapraszamy na pierwsze spotkanie z Małgorzatą Mirgą-Tas, której projekt „Przeczarowując świat” reprezentuje Polskę na tegorocznym Biennale Sztuki w Wenecji. Spotkanie z artystką i kuratorami projektu, Wojciechem Szymańskim i Joanną Warszą, poprowadzi Hanna Rydlewska.

Transmisja online na kanałach: 
Zachęty 
Pawilonu Polskiego 
Vogue Polska
Onet Kultura 
Instytutu Adama Mickiewicza 

 
Basia Czyżewska
  1. Kultura
  2. Sztuka
  3. Pawilon Polski na Biennale Sztuki 2022: Spotkanie z Małgorzatą Mirgą-Tas
Proszę czekać..
Zamknij