Znaleziono 0 artykułów
12.09.2018

Pierwsza wystawa o historii Mody Polskiej

12.09.2018
Plakat wystawy (Materiały prasowe)

– Gdy zobaczyłem jego zbiory, przechowywane w piwnicy i zakamarkach domu, uznałem, że koniecznie trzeba pokazać je światu – mówi Tomasz Ossoliński o kolekcji odkrytej u Jerzego Antkowiaka.

Wszystko zaczęło się w dniu 80. urodzin Jerzego Antkowiaka. Na kameralną imprezę rodzinną przyjechały bez zapowiedzi dawne modelki Mody Polskiej. Projektant wzruszony niespodzianką zaprosił wszystkich do piwnicy, w której od 1998 roku trzymał tysiące rysunków, dokumentów i odszytych prototypów Mody Polskiej. W 1998 roku, zapożyczając się, odkupił je od syndyka. Nie znajdując żadnej instytucji, która byłaby zainteresowana przejęciem kolekcji, Antkowiek stracił nadzieję. Był gotowy rozdać artefakty przyjaciołom. Jako pamiątki.

Jerzy Antkowiak (Fot. Luka Łukasiak)

Gdy zobaczyłem jego zbiory, przechowywane w piwnicy i zakamarkach domu, uznałem, że koniecznie trzeba pokazać je światu. Tym bardziej że oglądane po latach pokazują, jak nowoczesne, a często ponadczasowe, były projekty Mody Polskiej – wspomina Tomasz Ossoliński. Projektant zaprzyjaźniony z Antkowiakiem uratował spuściznę, po trzech latach od przełomowych urodzin doprowadzając do otwarcia wystawy „Jerzy Antkowiak, Moda Polska”. Od 6 października będzie ją można oglądać w Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.

 

Filiżanka zaprojekotwana przez Jerzego Antkowiaka (Fot. Luka Łukasiak)

Na ekspozycji obejmującej dwie kondygnacje znajdzie się kilkaset wyjątkowych obiektów, które odtwarzają historię i atmosferę świata Mody Polskiej. W tym lustro z gabinetu Jadwigi Grabowskiej, pierwszą realizację Antkowiaka – firmowe filiżanki, czy około 60 odszytych projektów ubrań,  „wybranych tak, by pokazać to, co było w Modzie Polskiej najlepsze”, czytamy w informacji prasowej.

Jeden z eksponatów wystawy (Fot. Materiały prasowe)


– Przy pracy nad wystawą najtrudniejszy był wybór eksponatów. Kurator ułożył ekspozycję tak, by opowiedzieć o Modzie Polskiej, czasach, w których przyszło jej funkcjonować i, wreszcie, samym Jerzym Antkowiaku – projektancie, który sprawił, że marka z wdziękiem wymknęła się socjalistycznej rutynie. Zależało mi, żeby pokazać, że moda jest częścią dziedzictwa kulturowego. Ubrania bywają dziełami sztuki, ale opowiadają też o epoce, w której powstawały, o relacjach społecznych, a także o polityce – dodaje Ossoliński.

Wystawę „Jerzy Antkowiak i Moda Polska” można oglądać od 6 października do 17 marca 2019 roku w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.

Basia Czyżewska
  1. Moda
  2. Historia
  3. Pierwsza wystawa o historii Mody Polskiej
Proszę czekać..
Zamknij