Znaleziono 0 artykułów
10.09.2021

Plan na weekend: Aalto, wystawa o śmieciach i moda lat 2000.

10.09.2021
Fot. Getty Images/materiały prasowe

Jak co tydzień wybieramy dla was najciekawsze wydarzenia z pogranicza sztuki, mody i stylu życia.

Moda: In Vogue: The 2000s

Gdzie: online
Kiedy: od 7 września

Fot. materiały prasowe

Tak zła, że aż dobra – mówi się o modzie z początków XXI w. Welurowe dresy, luźne bojówki odkrywające bieliznę i cekinowe topy dzisiejsi 30-latkowie pamiętają z teledysków Britney Spears i z kinowych przebojów przełomu mileniów. Z Y2K czerpią dziś projektanci, styliści gwiazd i nastolatki z TikToka, dla których lata 2000. to nowy trend, a nie nostalgiczny kicz minionej epoki. Po sukcesie podcastu o latach 90., do ery Y2K powraca również redakcja amerykańskiego „Vogue’a”. Z pomocą projektantów, supermodelek i krytyków mody wezmę pod lupę najważniejsze trendy, wydarzenia i postacie dekady. Pozycja obowiązkowa dla miłośników mody.

Literatura: Warszawski Tydzień Księgarń Kameralnych i Antykwariatów

Gdzie: warszawskie księgarnie i Bar Studio
Kiedy: 10-18 września

Fot. materiały prasowe

Pisarze i tłumacze czytający fragmenty swoich książek o mieście, spotkania autorskie, warsztaty dla dzieci, przyznanie nagrody dla ulubionej warszawskiej księgarni i rodzinna gra miejska - to tylko niektóre atrakcje tygodniowego festiwalu, który będzie toczył się w Barze Studio  i kameralnych księgarniach rozsianych po stolicy.

Pełen program wydarzenia jest dostępny pod linkiem

Film: „Aalto – z miłości do architektury”

Gdzie: kino Elektronik i inne, wybrane kina studyjne
Kiedy: 20:00

Fot. materiały prasowe

Dokumentalna historia życia i twórczości jednego z najwybitniejszych współczesnych architektów i ikony designu – Alvara Aalto. Jak sam mawiał, geniusz nigdy nie powstaje w pojedynkę. Film przedstawia więc kulisy miłości Aalto i jego żony oraz muzy, również architektki, Aino. Kamera zagląda za kulisy ich wspólnej twórczości i dokumentuje ich imponującą spuściznę. Wraz z twórcami odwiedzamy kultowe budynki, w tym bibliotekę w Rosji, akademik MIT, prywatny dom kolekcjonera sztuki pod Paryżem, pawilon w Wenecji i wiele innych.

Sztuka: Zbędne życia. Małgorzata Halber i Paweł Żukowski

Gdzie: Galeria Stroboskop
Kiedy: do 25 września

Małgorzata Halber autorka książek „Najgorszy człowiek na świecie” i „Książka o miłości” razem z Pawłem Żukowskim - artystą znanym z akcji „Damy radę” i „LGBT to ja” stworzyli wystawę o śmieciach. Przez 2 tygodnie przeczesywali altanki śmietników w rejonie swoich domów, na Woli i Ochocie, żeby wydobyć z nich skarby - retro fotele, porcelitowe filiżanki, kolekcję starych magazynów, ręcznie zapisane zeszyty z przepisami czy fotografie.

Przenieśli je do niszowej galerii i zaaranżowali jak wnętrze mieszkania. Oglądanie wystawy, przypomina wizytę na targu staroci na Kole. Goście w rękawiczkach lub bez oglądają przedmioty, starają się odtworzyć ich historię, wymieniają się wyzwolonymi wspomnieniami sprzed lat i przywracają je do obiegu. Pod koniec wystawy eksponaty pozostaną rozdane chętnym.

Basia Czyżewska i Julia Właszczuk
  1. Kultura
  2. Sztuka
  3. Plan na weekend: Aalto, wystawa o śmieciach i moda lat 2000.
Proszę czekać..
Zamknij