Jak co tydzień wybieramy dla was najciekawsze wydarzenia z pogranicza sztuki, mody i stylu życia.
Wystawa: „Praga lat 70. Fotografie Alberta Krystyniaka”
Gdzie: Muzeum Warszawskiej Pragi
Kiedy: do 24 października
Prawobrzeżna Warszawa zawsze różniła się od Śródmieścia – była postrzegana jako proletariacka, gangsterska, wolna. Życie toczyło się tu na podwórkach kamienic. Sercem dzielnicy był legendarny bazar Różyckiego. I choć w XXI w. Praga wydaje się być wciąż autentyczna, powoli ulega gentryfikacji. Na zdjęciach Alberta Krystyniaka sprzed pół wieku widać, jak zaciera się dawny charakter dzielnicy. Wychowany na Pradze fotograf z czułością dokumentował życie swojej okolicy.
Film: Zielony Rycerz. Green Knight
Gdzie: kina w całej Polsce
Kiedy: od 30 lipca
Nowa produkcja A24, ukochanego studia miłośników kina niezależnego. Epicka opowieść jest inspirowana arturiańską legendą. Bohaterem jest sir Gawain (Dev Patel), lekkomyślny i uparty siostrzeniec króla. Młody śmiałek staje do walki z Zielonym Rycerzem, nie wiedząc, że ściąga na siebie tajemniczą klątwę. Gratka dla fanów klimatycznego fantasy.
Muzyka: Rap na Pradze
Gdzie: Wał Miedzeszyński 379, Warszawa
Kiedy: 30 i 31 lipca
Na prawym brzegu Wisły odbędzie się minifestiwal Strefa Jelenia. W piątek zagra Otsochodzi, a następnego dnia – duet Noon i Żyto. Kolejne koncerty będą odbywały się co weekend. Usłyszymy jeszcze, m.in. Jan Rapowanie, schaftera i Catchupa.
Wystawa: „Codzienne Formy Oporu”
Gdzie: Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie
Kiedy: do 21 listopada 2021
Karolina Grzywanowicz, która w projekcie „Bedtime” zebrała kołysanki śpiewane przez kobiety w tymczasowych obozach i ruinach miast Palestyny, w rozmowie z Vogue.pl powiedziała: – Te pieśni są pełne czułości, ale stanowią niezgodę na rzeczywistość, akt dywersji, gest oporu, za który można zostać ukaranym.
Wystawa, którą łączy prace palestyńskich i polskich artystów i artystek, bada codzienne gesty, które w sytuacji okupacji nabierają szczególnej mocy – stanowią namiastkę zaginionego świata.
Kulinaria: Nowa lodziarnia Jednorożec
Gdzie: ul. Sprzeczna 4, Warszawa
Kiedy: już otwarte
Otwarcie Jednorożca na Mokotowie zapoczątkowało nowy rozdział w lodowej historii stolicy. Tutejsze lody były robione na miejscu, na oczach gości, w oparciu o tradycyjną metodę. Teraz kultowa cukiernia doczekała się drugiego lokalu na Pradze. W karcie klasyki: od bestsellerowej pistacji przez mascarpone po orzeźwiającą miętę.
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.