Jak co tydzień wybieramy dla was najciekawsze wydarzenia z pogranicza sztuki, mody i stylu życia.
Paryski weekend z „Vogue Polska”
Kiedy: 29-30 maja
Gdzie: Vogue.pl i profile „Vogue Polska” w mediach społecznościowych
Tematem przewodnim czerwcowego wydania „Vogue Polska” jest Paryż. Zapraszamy was do Miasta Świateł! Przyjrzymy się tamtejszym domom mody, ikonom stylu i kawiarniom. Sprawdzimy, z jakimi kosmetykami nie rozstają się paryżanki, zagłębimy się w tajniki francuskiej sztuki wina i podpowiemy, gdzie w Polsce znaleźć francuskie smaki. Pełny program weekendu znajdziecie pod linkiem.
Film: Premiera „Nomadland”
Kiedy: 28 maja
Gdzie: kina w całej Polsce
Film Chloé Zhao to największy zwycięzca tegorocznego sezonu nagród. Zwycięski pochód „Nomadland” rozpoczął się na festiwalu w Wenecji, gdzie wybrano go najlepszym filmem roku, a zakończył trzema Oscarami, w tym statuetką za reżyserię dla Zhao (druga kobieta i pierwsza kobieta koloru z tym wyróżnieniem w historii). Oparty na reportażu Jessiki Bruder film śledzi losy współczesnych nomadów, którzy stracili wszystko. Fern (Frances McDormand) podróżuje po Ameryce, mieszka w białym vanie i łapie dorywcze prace. Nie jest zgorzkniała, chłonie życie z zachwytem i pokorą. W tle piękny w swojej surowości krajobraz amerykańskich prerii.
Koncert: Błoto pres. Kwasy i Zasady
Kiedy: 29 maja, godz. 19:30
Gdzie: Jassmine, ul. Wilcza 73
Wnętrze Jassmine czerpie inspiracje z lokali w Nowym Orleanie, Londynie i Paryżu. Skórzane fotele, drewniane boazerie i lampy otulające przestrzeń rozproszonym światłem przenoszą nas do złotej ery jazzu. W naszym ulubionym klubie jazzowym w stolicy w najbliższych tygodniach usłyszymy Wojtek Mazolewski Quintet, EABS i Błoto. Ten ostatni zespół zagrał na oficjalnym otwarciu klubu pod koniec minionego lata. W czasie pandemii powstał ich trzeci album – „Kwasy i Zasady”.
Sztuka: „Zimna rewolucja”
Kiedy: Zachęta Narodowa Galeria Sztuki
Gdzie: 27.05-19.09.2021 r.
Lata 50. to czasy terroru, zamrożenia politycznego i gwałtownej industrializacji. Sztuka z tego okresu mówi językiem propagandy, przestawiając krzepkich i uśmiechniętych robotników i robotnice odbudowujących polskie miasta. Kuratorzy wystawy szukają prawdziwych świadectw epoki. W pracach Waleriana Borowczyka, Wojciecha Fangora, Henryka Stażewskiego czy Aliny Szapocznikow, a także innych wielkich artystów z Europy Środkowo-Wschodniej, znajdujemy autentyczny zapis nowo powstającego świata.
Sztuka: „Élan vital” Jan Bajtlik, Alexander Skorobogatov
Kiedy: 28.05-02.07.2021 r.
Gdzie: Galeria Szydłowski, ul. Nowolipie 13/15, Warszawa
Wystawa zestawia prace Jana Bajtlika, ilustratora i twórcy książek, znanego ze stałej współpracy z Hermèsem, oraz malarza i rzeźbiarza Alexandra Skorobogatova. Twórcy mają podobną energię i specyficzne poczucie humoru. Ich wspólnym tematem jest fascynacja światem roślin.
Sztuka: „Czuła uwaga. Urszula Czartoryska wobec fotografii”
Kiedy: 28.05-05.09.2021 r.
Gdzie: MS2, Łódź, w ramach łódzkiego Fotofestiwalu
Z ponad 3 tys. prac z kolekcji budowanej przez Urszulę Czartoryską dla Muzeum Sztuki w Łodzi wybrano 170. Kuratorkę i historyczkę sztuki zdjęcia, „niepowtarzalny środek porozumienia”, interesowały jako medium, a zbiory uwzględniające prace od końca wieku XIX do początku XXI, zawierają prace Zbigniewa Dłubaka, Natalii LL, Zofii Rydet i Edwarda Hartwiga.
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.