Znaleziono 0 artykułów
06.08.2021

Plan na weekend: Van Gogh, Osiecka i Nowe Horyzonty

06.08.2021
(Fot. Materiały prasowe, East News)

Nowy sklep z winylami, plenerowe koncerty i dobre kino to nasze propozycje na nadchodzący weekend.

Miejsca: Woof Records x Retro Elektro

(Fot. Materiały prasowe)

Gdzie: ul. Tamka 34, Warszawa
Kiedy: już otwarte

Janek Przybyłowski, twórca muzycznego kanału Cukier Official, startował ze sprzedażą rzadkich winyli w internecie. Teraz połączył siły z marką Retro Elektro, specjalizującą się w sprzętach muzycznych z lat 70. i 80.  XX w. W nowym sklepie znajdziemy krążki polskich i światowych twórców, w tym klasykę jazzu, muzyki elektronicznej, alternatywnej i wiele więcej.

Spektakl: „panie władzo, to są tylko tańce”

(Fot. Materiały prasowe)

Gdzie:  Na 30 piętrze Pałacu Kultury i Nauki
Kiedy: 6, 7, 8 sierpnia

Na podstawie książki „To jest wojna” Klementyny Suchanow powstał spektakl wystawiany na tarasie widokowym warszawskiego Pałacu Kultur. Przedstawienie, w którym „ruch staje się maszyną do projektowania zmiany”, zachowania, które mogliśmy oglądać na masowych protestach, łączą się z tańcami wojennymi. Autorkami są dramatużka i badaczka Anka Herbut oraz choreografka i reżyserka Marta Ziółek. „PKiN – jeden z najwyższych budynków w Warszawie – jest jak świątynia, w której spotykają się i kondensują społeczne energie i dążenia. Ponoć ma też niezwykłą moc oddziaływania na miasto i na ludzi, którzy je tworzą” – czytamy w informacji prasowej.

Festiwal: Królewskie Arkady Sztuki

(Fot. Mateusz Grochocki/East News)

Gdzie: Arkady Kubickiego / Zamek Królewski
Kiedy: od 6 do 28 sierpnia

W sierpniowe piątki i soboty Zamek Królewski w Warszawie zaprasza do ogrodów na spektakle i koncerty. W programie festiwalu zaplanowano 12 bezpłatnych wydarzeń, w tym przedstawienia dla dzieci (od 5 lat). Królewskie Arkady Sztuki w najbliższy piątek zainauguruje recital Katarzyny Żak „Miłosna Osiecka”, w sobotnie południe rodziny z dziećmi będą bawić się na koncercie „Dzień dobry, muzyko!”, a o 19 z okazji setnej rocznicy urodzin Astora Piazzolli na scenie wystąpi Silesian Tango Quintet z Kingą Rataj.

Więcej informacji na stronie.

Film: Van Gogh. Pola zbóż i zachmurzone niebiosa

(Fot. Materiały prasowe)

Gdzie: Kino Muranów, Warszawa
Kiedy: 7 i 8 lipca

W najnowszej odsłonie cyklu „Wielka sztuka na ekranie” na ekranie ożyją obrazy Vincenta van Gogha. „Van Gogh. Pola zbóż i zachmurzone niebiosa” to nowe spojrzenie na twórczość słynnego malarza przez pryzmat Helene Kröller-Müller, kolekcjonerki sztuki, która zgromadziła na przełomie XIX i XX w. blisko 300 jego dzieł. Po śmierci jej imponująca kolekcja stała się przedmiotem wystawy „Pola zbóż i zachmurzone niebiosa” w Bazylice Palladina w Vincenzy. Wystawa stała się pretekstem do filmu Giovanniego Piscaglii, który wyrusza śladem malarza – od Paryża po Prowansję. 

Muzyka: Jazz Like That

(Fot. Materiały prasowe)

Gdzie: BARdzo bardzo
Kiedy: 7 sierpnia, godz. 20:00

Śródmiejski klub muzyczny zaprasza na wieczór jazzowy z duetem Okvsho z Zurychu. Muzyka braci inspirowana jest brytyjską sceną jazzową i muzyką elektroniczną. W BARdzo bardzo usłyszymy również dwa tria – Jachna/Mazurkiewicz/Buhl i Pokusę oraz winylowy set Burn Reynolds, czyli DJ-a Bartosza Jankowskiego. 

Wystawa: „Więcej zieleni! Projekty Aliny Scholtz”

(Fot. Materiały prasowe)

Gdzie: Muzeum Woli, Warszawa
Kiedy:  do 28 listopada

Alina Scholtz była prekursorką architektury krajobrazu w Polsce. Jej projekt ogrodu przy modernistycznej willi Gutta na warszawskim Mokotowie był tak nowatorski, że w 1938 r. trafił do prestiżowej publikacji Christophera Tunnarda „Gardens in the Modern Landscape”. Scholtz tworzyła też plany zieleni w wielkiej skali, np. tory wyścigów konnych na Służewcu czy w osiedlach mieszkaniowych Aliny Skibniewskiej. Na jej twórczość duży wpływ miały podróże – ruchem Arts and Crafts z Wielkiej Brytanii czy sztuką wschodnią z Chin, gdzie tworzyła otoczenie ambasad w Pekinie i Pjongjangu.

Festiwal: Nowe Horyzonty

(Fot. Materiały prasowe)

Gdzie: Wrocław i online
Kiedy: 12-22 sierpnia

Przeboje z festiwali w Berlinie, Wenecji i Cannes, wielkie nazwiska – Ducournau, Noé i Weerasethakul – i obiecujący debiutanci. Aby umożliwić dostęp do światowego kina wszystkim jego miłośnikom, równolegle do pokazów stacjonarnych tegoroczną selekcję będzie można również oglądać wirtualnie od 12 do 29 sierpnia.

Basia Czyżewska i Julia Właszczuk
  1. Kultura
  2. Sztuka
  3. Plan na weekend: Van Gogh, Osiecka i Nowe Horyzonty
Proszę czekać..
Zamknij