Nowy sklep z winylami, plenerowe koncerty i dobre kino to nasze propozycje na nadchodzący weekend.
Miejsca: Woof Records x Retro Elektro
Gdzie: ul. Tamka 34, Warszawa
Kiedy: już otwarte
Janek Przybyłowski, twórca muzycznego kanału Cukier Official, startował ze sprzedażą rzadkich winyli w internecie. Teraz połączył siły z marką Retro Elektro, specjalizującą się w sprzętach muzycznych z lat 70. i 80. XX w. W nowym sklepie znajdziemy krążki polskich i światowych twórców, w tym klasykę jazzu, muzyki elektronicznej, alternatywnej i wiele więcej.
Spektakl: „panie władzo, to są tylko tańce”
Gdzie: Na 30 piętrze Pałacu Kultury i Nauki
Kiedy: 6, 7, 8 sierpnia
Na podstawie książki „To jest wojna” Klementyny Suchanow powstał spektakl wystawiany na tarasie widokowym warszawskiego Pałacu Kultur. Przedstawienie, w którym „ruch staje się maszyną do projektowania zmiany”, zachowania, które mogliśmy oglądać na masowych protestach, łączą się z tańcami wojennymi. Autorkami są dramatużka i badaczka Anka Herbut oraz choreografka i reżyserka Marta Ziółek. „PKiN – jeden z najwyższych budynków w Warszawie – jest jak świątynia, w której spotykają się i kondensują społeczne energie i dążenia. Ponoć ma też niezwykłą moc oddziaływania na miasto i na ludzi, którzy je tworzą” – czytamy w informacji prasowej.
Festiwal: Królewskie Arkady Sztuki
Gdzie: Arkady Kubickiego / Zamek Królewski
Kiedy: od 6 do 28 sierpnia
W sierpniowe piątki i soboty Zamek Królewski w Warszawie zaprasza do ogrodów na spektakle i koncerty. W programie festiwalu zaplanowano 12 bezpłatnych wydarzeń, w tym przedstawienia dla dzieci (od 5 lat). Królewskie Arkady Sztuki w najbliższy piątek zainauguruje recital Katarzyny Żak „Miłosna Osiecka”, w sobotnie południe rodziny z dziećmi będą bawić się na koncercie „Dzień dobry, muzyko!”, a o 19 z okazji setnej rocznicy urodzin Astora Piazzolli na scenie wystąpi Silesian Tango Quintet z Kingą Rataj.
Więcej informacji na stronie.
Film: Van Gogh. Pola zbóż i zachmurzone niebiosa
Gdzie: Kino Muranów, Warszawa
Kiedy: 7 i 8 lipca
W najnowszej odsłonie cyklu „Wielka sztuka na ekranie” na ekranie ożyją obrazy Vincenta van Gogha. „Van Gogh. Pola zbóż i zachmurzone niebiosa” to nowe spojrzenie na twórczość słynnego malarza przez pryzmat Helene Kröller-Müller, kolekcjonerki sztuki, która zgromadziła na przełomie XIX i XX w. blisko 300 jego dzieł. Po śmierci jej imponująca kolekcja stała się przedmiotem wystawy „Pola zbóż i zachmurzone niebiosa” w Bazylice Palladina w Vincenzy. Wystawa stała się pretekstem do filmu Giovanniego Piscaglii, który wyrusza śladem malarza – od Paryża po Prowansję.
Muzyka: Jazz Like That
Gdzie: BARdzo bardzo
Kiedy: 7 sierpnia, godz. 20:00
Śródmiejski klub muzyczny zaprasza na wieczór jazzowy z duetem Okvsho z Zurychu. Muzyka braci inspirowana jest brytyjską sceną jazzową i muzyką elektroniczną. W BARdzo bardzo usłyszymy również dwa tria – Jachna/Mazurkiewicz/Buhl i Pokusę oraz winylowy set Burn Reynolds, czyli DJ-a Bartosza Jankowskiego.
Wystawa: „Więcej zieleni! Projekty Aliny Scholtz”
Gdzie: Muzeum Woli, Warszawa
Kiedy: do 28 listopada
Alina Scholtz była prekursorką architektury krajobrazu w Polsce. Jej projekt ogrodu przy modernistycznej willi Gutta na warszawskim Mokotowie był tak nowatorski, że w 1938 r. trafił do prestiżowej publikacji Christophera Tunnarda „Gardens in the Modern Landscape”. Scholtz tworzyła też plany zieleni w wielkiej skali, np. tory wyścigów konnych na Służewcu czy w osiedlach mieszkaniowych Aliny Skibniewskiej. Na jej twórczość duży wpływ miały podróże – ruchem Arts and Crafts z Wielkiej Brytanii czy sztuką wschodnią z Chin, gdzie tworzyła otoczenie ambasad w Pekinie i Pjongjangu.
Festiwal: Nowe Horyzonty
Gdzie: Wrocław i online
Kiedy: 12-22 sierpnia
Przeboje z festiwali w Berlinie, Wenecji i Cannes, wielkie nazwiska – Ducournau, Noé i Weerasethakul – i obiecujący debiutanci. Aby umożliwić dostęp do światowego kina wszystkim jego miłośnikom, równolegle do pokazów stacjonarnych tegoroczną selekcję będzie można również oglądać wirtualnie od 12 do 29 sierpnia.
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.