Znaleziono 0 artykułów
21.11.2024

Podcast „Call to action!”, s. 6, odc. 3: Na śmietniku świata: „Ubrania martwego białego człowieka”

21.11.2024
(Fot. Jakub Pleśniarski)

Obroni Wawu, czyli „ubrania martwego białego człowieka”, to określenie w Ghanie na odzież z drugiej ręki masowo napływającą z krajów globalnej Północy do globalnego Południa. Na targowisku Kantamanto w Akrze, jednym z największych na świecie rynków odzieży używanej, nadmiar jest problemem, ale też impulsem do zmian. To miejsce, gdzie ubrania opowiadają historie globalnej niesprawiedliwości, kolonialnego dziedzictwa i niepohamowanego konsumpcjonizmu

Na zaproszenie The Or Foundation, organizacji walczącej z problemem tekstylnych odpadów, mogłam uczestniczyć w festiwalu Obroni Wawu October, gdzie młodzi projektanci tworzą niesamowite kreacje, wykorzystując skrawki materiałów uratowane przed wysypiskiem. To nie tylko dystopijna wizja toksycznych odpadów, ale i opowieść o modzie jako formie oporu i świadectwo ludzkiej kreatywności. 

Jeśli chcemy rozwiązać kryzys tekstylny, musimy zacząć od podstaw – dowiedzieć się, ile ubrań jest faktycznie produkowanych i dokąd trafiają. The Or Foundation wzywa marki modowe do ujawnienia rocznej liczby produkowanych ubrań.

Dołącz do kampanii i wesprzyj walkę ze śmieciowym kolonializmem: https://stopwastecolonialism.org/speak-volumes/ 

Podcastu „Call to Action!” możesz posłuchać na platformach SpotifyApple Podcasts oraz YouTube.

Zobacz także:

Zuzanna Krzątała
  1. Styl życia
  2. Społeczeństwo
  3. Podcast „Call to action!”, s. 6, odc. 3: Na śmietniku świata: „Ubrania martwego białego człowieka”
Proszę czekać..
Zamknij