Podcast „Wspólna kuchnia”, s. 1, odc. 1: Burani badnjan z Amsal Faizi
Amsal Faizi podczas warsztatów z cyklu „Wspólna kuchnia”, które odbyły się 29 września 2024 roku w Zamku Ujazdowskim w Warszawie, przygotowała popularną afgańską przystawkę burani badnjan. Jakie zwyczaje towarzyszą jedzeniu w Afganistanie? Jaka historia kryje się za przyjazdem Amsal do Polski?
Amsal studiowała nauki polityczne i stosunki międzynarodowe w Afganistanie i pracowała jako asystentka nauczyciela w szkole afgańsko-tureckiej. Po przybyciu talibów nie mogła kontynuować nauki. Przyjechała do Polski prawie trzy lata temu i przez dwa miesiące przebywała w obozie dla uchodźców. Gdy zamieszkała w Warszawie, zaczęła pracować w miejscu wspierającym uchodźców (Baza Inclusive) i rozpoczęła studia na kierunku zarządzanie i przywództwo na Uniwersytecie SWPS. Pracowała również w Polskim Forum Migracyjnym z afgańskimi uchodźcami. Teraz jest zatrudniona w Międzynarodowej Szkole Europejskiej, ale wciąż pracy.
„Wspólna kuchnia” to doświadczenie wymiany wiedzy o przodkach i codziennych przeżyciach osób, które dzielą doświadczenia migracji i uchodźstwa. Goście projektu zapraszają nas do odkrywania korzeni kulturowych, z których wyrastają zwyczaje towarzyszące jedzeniu w ich rodzimych społecznościach. W podcaście poznajemy potrawy, przepisy, smaki nie tylko regionalnych potraw z różnych części świata, ale przede wszystkim tradycję, która za nimi stoi. Dzięki gościom i gościniom odkrywamy korzenie kulturowe, z których wyrastają zwyczaje towarzyszące jedzeniu w ich rodzimych społecznościach, obecnie dotkniętych opresją.
Ze względu na to, że goście podcastu pochodzą z różnych części świata, a ich obecność w Polsce związana jest z doświadczeniem uchodźstwa, nie wszystkie odcinki będą mogły być nagrane w języku polskim. Odcinki w języku angielskim będą dostępne z polskimi napisami na platformie YouTube.
Projekt „Wspólna kuchnia” realizowany jest przez kolektyw Galas w ramach rezydencji w Zamku Ujazdowskim w Warszawie we współpracy z Fundacją Małgosi Braunek „Bądź”. „Wspólna kuchnia” to warsztaty kulinarne, podczas których uczymy się przyrządzać potrawy, wymieniać się historiami, rozwijać wzajemną empatię i podtrzymywać naszą zbiorową pamięć – diasporyczną i lokalną, by tworzyć porozumienie, które buduje solidarność.
Podcastu „Wspólna kuchnia” możesz posłuchać na platformach Spotify, Apple Podcasts oraz oglądać na YouTube.
Zobacz także:
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.