Podcasty na jesień: Anna Gacek, Marta Dymek, Filip Springer
W odświeżonej ramówce Audioteki znalazły się podcasty dla każdego. Filip Springer w „Nie Wiem” rozmawia z wybitnymi osobowościami, Marta Dymek w „Jadłonomia Nadaje” zachęca do weganizmu, a Anna Gacek pyta artystów o „Rzeczy Ulubione”.
Jesień kojarzy nam się z przesileniem, coraz krótszymi dniami i deszczowymi chmurami. Tym chętniej szukamy ucieczki od monotonnej codzienności. Audioteka podążając za porami roku, na jesień oferuje nam odnowioną ramówkę – do słuchania pod kocem, w podróży, na zakupach czy gdziekolwiek , gdzie przyjdzie nam na to ochota.
Jesień w Audiotece stoi przede wszystkim pod znakiem wciągających podcastów. Największa platforma z treściami audio w języku polskim rusza z nowymi produkcjami i nowymi odcinkami popularnych podcastów. Od połowy września na słuchaczy codziennie czekają autorskie produkcje Łukasza Orbitowskiego, Marty Dymek, Filipa Springera, Anny Gacek czy Michała Nogasia.
Tydzień rozpocznie Filip Springer, dziennikarz i autor reportaży, nominowany do Nike i Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego, który w swoim programie „Nie Wiem” rozmawia z naukowcami i specjalistami w swoich dziedzinach o niewiedzy i niepewności – temat wyjątkowo na czasie jesienią 2020 r. Dotychczas gośćmi programu byli m.in. Anda Rottenberg, architektka Ewa Kuryłowicz, ekonomista Jerzy Hausner czy pisarka Julia Fiedorczuk. W nowym sezonie możemy spodziewać się Janiny Ochojskiej, Agnieszki Holland czy Wilhelma Sasnala. Dla miłośników literatury, nie tylko najnowszej, nie lada gratką będą wtorkowe spotkania z Michałem Nogasiem i jego „Radiem książki”. Na ten podcast, powstały we współpracy z magazynem „Książki”, składają się rozmowy z pisarzami, tłumaczami i redaktorami.
Środek tygodnia upłynie pod znakiem dobrego jedzenia i dobrego życia. Marta Dymek, autorka propagującego weganizm blogu-instytucji Jadłonomia, od wielu lat tworzy książki kucharskie, ma swoje programy w telewizji i regularnie publikuje w magazynach. Teraz przyszedł czas na jej podcast, w którym będzie poruszała tematy związane ze zdrowym odżywianiem i ekologią. „Jadłonomia Nadaje” to podcast nie tylko dla wegan, tematy wykraczają dalece poza roślinne przepisy.
Ucztę dla ciała uzupełni w czwartek uczta dla duszy. Choć nowy podcast Anny Gacek „Rzeczy Ulubione” wystartował jeszcze w sierpniu, od września co czwartek pojawiają się nowe odcinki z kolejnymi zaproszonymi gośćmi. Dziennikarka muzyczna rozmawia z artystami (nie tylko z muzykami) o ważnych dla nich rzeczach, a przez rzeczy dochodzi do wspomnień, wyznawanych wartości i indywidualnych stylów życia. W najbliższym czasie będzie można posłuchać rozmowy z Ralphem Kaminskim.
Tydzień w Audiotece kończy się mocnym akcentem. Pisarz, dziennikarz i fan metalu Łukasz Orbitowski prezentuje swoją muzyczną pasję w nowym podcaście „Metale Szlachetne”.
O tej najcięższej muzyce rozmawia ze swoimi gośćmi, ale nie jest to tylko podcast dla najbardziej zagorzałych fanów ciężkich brzmień. – Chciałbym opowiedzieć o dziwnym, śmiesznym, strasznym, głupim, a jednak bardzo mądrym, bajkowym, absolutnie fascynującym świecie muzyki metalowej – mówi autor. Pierwszym gościem podcastu jest Michał Stępień, muzyk i multiinstrumentalista znany m.in. z Medico Peste, Owls, Woods Graves, Mord'A'Stigmata czy koncertowo z chyba najbardziej rozpoznawalnego reprezentanta nowej polskiej fali black metalu zespołu Mgła.
Audioteka to jednak nie tylko regularna ramówka z nowymi odcinkami podcastów czy kopalnia różnorodnych archiwalnych słuchowisk. Jesienią pojawią się tu również pierwsze projekty audio, powstałe w 2020 r. w ramach programu „Usłysz kulturę”. Realizowane scenariusze nie mają w Polsce precedensu – z jednej strony jest to audiomusical oparty na dramacie „Pigmalion” George'a Bernarda Shawa, w wykonaniu zespołu Teatru Muzycznego Roma, z drugiej natomiast – audioserial „Lodowa przełęcz”, powstały we współpracy z aktorami Teatru im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Zakopanem. Pierwszy polski audiomusical, osadzony w Londynie lat 60. XX w., to bardzo ambitne przedsięwzięcie. Został nagrany na taśmę za pomocą instrumentów i mikrofonów z epoki, aby jak najwierniej oddać atmosferę i ducha tamtych czasów. Audioserial natomiast opowiada mrożącą krew w żyłach historię o niewyjaśnionej do dzisiaj tajemniczej tragedii, która miała miejsce w 1925 r. w Tatrach. Uznawana jest za jedno z najbardziej zagadkowych wydarzeń w historii polskiego taternictwa.
O jedzeniu i muzyce, o literaturze i niewyjaśnionych tajemnicach, o niewiedzy i zbytniej pewności siebie – o tym, i nie tylko o tym, posłuchamy tej jesieni w Audiotece. Można to robić z przymkniętymi oczami, dając się ponieść własnej niczym nieskrępowanej wyobraźni. W zaciszu własnego domu, w samochodzie, na siłowni – wszędzie możemy teraz odkrywać egzotyczne dla siebie światy lub rozkoszować się dobrze znanymi tematami.
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.