Znaleziono 0 artykułów
28.09.2020
Artykuł partnerski

Podcasty na jesień: Anna Gacek, Marta Dymek, Filip Springer

28.09.2020
(Fot. materiały prasowe)

W odświeżonej ramówce Audioteki znalazły się podcasty dla każdego. Filip Springer w „Nie Wiem” rozmawia z wybitnymi osobowościami, Marta Dymek w „Jadłonomia Nadaje” zachęca do weganizmu, a Anna Gacek pyta artystów o „Rzeczy Ulubione”.

Jesień kojarzy nam się z przesileniem, coraz krótszymi dniami i deszczowymi chmurami. Tym chętniej szukamy ucieczki od monotonnej codzienności. Audioteka podążając za porami roku, na jesień oferuje nam odnowioną ramówkę – do słuchania pod kocem, w podróży, na zakupach czy gdziekolwiek , gdzie przyjdzie nam na to ochota.

Jesień w Audiotece stoi przede wszystkim pod znakiem wciągających podcastów. Największa platforma z treściami audio w języku polskim rusza z nowymi produkcjami i nowymi odcinkami popularnych podcastów. Od połowy września na słuchaczy codziennie czekają autorskie produkcje Łukasza Orbitowskiego, Marty Dymek, Filipa Springera, Anny Gacek czy Michała Nogasia.

(Fot. materiały prasowe)

Tydzień rozpocznie Filip Springer, dziennikarz i autor reportaży, nominowany do Nike i Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego, który w swoim programie „Nie Wiem” rozmawia z naukowcami i specjalistami w swoich dziedzinach o niewiedzy i niepewności – temat wyjątkowo na czasie jesienią 2020 r. Dotychczas gośćmi programu byli m.in. Anda Rottenberg, architektka Ewa Kuryłowicz, ekonomista Jerzy Hausner czy pisarka Julia Fiedorczuk. W nowym sezonie możemy spodziewać się Janiny Ochojskiej, Agnieszki Holland czy Wilhelma Sasnala. Dla miłośników literatury, nie tylko najnowszej, nie lada gratką będą wtorkowe spotkania z Michałem Nogasiem i jego „Radiem książki”. Na ten podcast, powstały we współpracy z magazynem „Książki”, składają się rozmowy z pisarzami, tłumaczami i redaktorami.

Środek tygodnia upłynie pod znakiem dobrego jedzenia i dobrego życia. Marta Dymek, autorka propagującego weganizm blogu-instytucji Jadłonomia, od wielu lat tworzy książki kucharskie, ma swoje programy w telewizji i regularnie publikuje w magazynach. Teraz przyszedł czas na jej podcast, w którym będzie poruszała tematy związane ze zdrowym odżywianiem i ekologią. „Jadłonomia Nadaje” to podcast nie tylko dla wegan, tematy wykraczają dalece poza roślinne przepisy.

(Fot. materiały prasowe)

Ucztę dla ciała uzupełni w czwartek uczta dla duszy. Choć nowy podcast Anny Gacek „Rzeczy Ulubione” wystartował jeszcze w sierpniu, od września co czwartek pojawiają się nowe odcinki z kolejnymi zaproszonymi gośćmi. Dziennikarka muzyczna rozmawia z artystami (nie tylko z muzykami) o ważnych dla nich rzeczach, a przez rzeczy dochodzi do wspomnień, wyznawanych wartości i indywidualnych stylów życia. W najbliższym czasie będzie można posłuchać rozmowy z Ralphem Kaminskim.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

💥 Mój nowy podcast! 💥 Premiera pierwszego odcinka w czwartek, 6 sierpnia. Tylko na @audioteka. Do premiery tydzień, ale dziś trochę Wam o nim opowiem. Kiedy w lutym nagrywałam w jednym z radiowych studiów moją rozmowę z Arturem Rojkiem, już po nagraniu pomyślałam, „cholera, chciałabym rozmawiać, tak naprawdę rozmawiać”. Artur zawsze był moim gościem na żywo, tym razem przez napiety czas promocji płyty „Kundel” nagrywaliśmy wywiad. Co znaczyło, że nie przerywaliśmy rozmowy piosenkami, nie było typowej adrenaliny wejść na żywo ani chaosu żywego radia. Byliśmy po prostu my i nasza długa, często bardzo osobista rozmowa. Z wiadomych względów nigdy jej nie usłyszeliście. Ale ziarno zostało wtedy zasiane. Zapragnęłam dużych, długich rozmów o rzeczach osobistych, szczególnych i ważnych. Nie bez powodu tytuł mojemu cyklowi dała wspaniała płyta Coltrane’a, bo będzie jak jazz - w tych rozmowach nie ma żadnych reguł, a zdarzy się w nich wszystko. Jestem szalenie podekscytowana tym, co dla Was przygotowałam, bo kilka rozmów już za mną, są wspaniale, głębokie, mądre, inspirujące. To nie tylko nowy cykl, to także trochę inna w nim ja. Wolność uskrzydla, także dziennikarsko. Gościem pierwszego odcinka będzie, oczywiście, Artur Rojek. Już teraz bardzo, bardzo zapraszam, będę przypominać!

Post udostępniony przez Anna Gacek (@annaagnieszkagacek)

Tydzień w Audiotece kończy się mocnym akcentem. Pisarz, dziennikarz i fan metalu Łukasz Orbitowski prezentuje swoją muzyczną pasję w nowym podcaście „Metale Szlachetne”.

(Fot. materiały prasowe)

O tej najcięższej muzyce rozmawia ze swoimi gośćmi, ale nie jest to tylko podcast dla najbardziej zagorzałych fanów ciężkich brzmień. – Chciałbym opowiedzieć o dziwnym, śmiesznym, strasznym, głupim, a jednak bardzo mądrym, bajkowym, absolutnie fascynującym świecie muzyki metalowej – mówi autor. Pierwszym gościem podcastu jest Michał Stępień, muzyk i multiinstrumentalista znany m.in. z Medico Peste, Owls, Woods Graves, Mord'A'Stigmata czy koncertowo z chyba najbardziej rozpoznawalnego reprezentanta nowej polskiej fali black metalu zespołu Mgła.

Audioteka to jednak nie tylko regularna ramówka z nowymi odcinkami podcastów czy kopalnia różnorodnych archiwalnych słuchowisk. Jesienią pojawią się tu również pierwsze projekty audio, powstałe w 2020 r. w ramach programu „Usłysz kulturę”. Realizowane scenariusze nie mają w Polsce precedensu – z jednej strony jest to audiomusical oparty na dramacie „Pigmalion” George'a Bernarda Shawa, w wykonaniu zespołu Teatru Muzycznego Roma, z drugiej natomiast – audioserial „Lodowa przełęcz”, powstały we współpracy z aktorami Teatru im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Zakopanem. Pierwszy polski audiomusical, osadzony w Londynie lat 60. XX w., to bardzo ambitne przedsięwzięcie. Został nagrany na taśmę za pomocą instrumentów i mikrofonów z epoki, aby jak najwierniej oddać atmosferę i ducha tamtych czasów. Audioserial natomiast opowiada mrożącą krew w żyłach historię o niewyjaśnionej do dzisiaj tajemniczej tragedii, która miała miejsce w 1925 r. w Tatrach. Uznawana jest za jedno z najbardziej zagadkowych wydarzeń w historii polskiego taternictwa.

O jedzeniu i muzyce, o literaturze i niewyjaśnionych tajemnicach, o niewiedzy i zbytniej pewności siebie – o tym, i nie tylko o tym, posłuchamy tej jesieni w Audiotece. Można to robić z przymkniętymi oczami, dając się ponieść własnej niczym nieskrępowanej wyobraźni. W zaciszu własnego domu, w samochodzie, na siłowni – wszędzie możemy teraz odkrywać egzotyczne dla siebie światy lub rozkoszować się dobrze znanymi tematami.

Anna Konieczyńska
  1. Kultura
  2. Sztuka
  3. Podcasty na jesień: Anna Gacek, Marta Dymek, Filip Springer
Proszę czekać..
Zamknij