Między Świętami a sylwestrem warto obejrzeć nostalgiczny film, przeczytać monografię artysty albo wysłuchać opinii krytyków kulturalnych.
Film: „Blue Jay”, Netflix
Kameralny film rozpisany jest na dwóch bohaterów – Jima i Amandę. Licealna para po latach spotyka się przypadkowo w sklepie i zaczyna rozmawiać. Dialog, początkowo fasadowy – o tym, kim są i jak żyją, szybko przenosi bohaterów w przeszłość. Konfrontuje ich nastoletnie perspektywy i demaskuje przemilczane rozterki. Stara miłość nie rdzewieje, ale w dorosłym życiu nabiera nowych odcieni. Film, który jest aktorskim popisem Sary Paulson i Mark Duplassa, powstał jako improwizacja. Aktorzy opierali się na ramowym scenariuszu, stworzonym zresztą przez Duplassa, a dialogi i detale wypracowali na planie sami.
„Czarodziej z Łysej Góry. Opowieść o Bolesławie Książku”, Bożena Kostuch
Talerzyki z ludowymi kogutkami, ale też monumentalne fasady z ceramiki, drobne figurki albo płaskorzeźby w modernistycznych wnętrzach. Dorobek Bolesława Książka, który dziś można oglądać w ważnych polskich i międzynarodowych kolekcjach, zachwyca zwłaszcza teraz, gdy do mody powróciła estetyka lat 60.
Bogato ilustrowana, 400-stronnicowa monografia autorstwa Bożeny Kostuch to drobiazgowe wprowadzenie do twórczości wybitnego polskiego ceramika.
Lawendowe mydło, B Sides Handmade x Ministerstwo Dobrego Mydła
Niszowa marka specjalizująca się w swetrach i czapkach oraz firma produkująca naturalne kosmetyki wymieniły się doświadczeniami, żeby opracować wspólny produkt – lawendowe mydełko pełniące jednocześnie funkcję kostki na mole. Sznurek pozwala zawiesić je w szafie, gdzie będzie uwalniać ziołowy zapach i chronić wełniane ubrania. W każdej chwili możemy wykorzystać je w kąpieli, gdzie jak inne mydła Ministerstwa okaże się niezwykle relaksujące.
Puchówka Love Moschino, Van Graaf
W morzu zimowych kurtek mieniących się odcieniam czerni, granatu i szarości, czerwono-czarna puchówka ze wzorami w błyskawice i ukrytym logo Love Moschino staje się prawdziwą gwiazdą. Zwłaszcza, że w ułamku sekundy przywodzi na myśl grafiki Strajku Kobiet. Oto ubranie mocne jak transparent.
Nowy Tygodnik Kulturalny
Program, który miał formę debaty z udziałem krytyków i ekspertów, m.in. Agnieszki Szydłowskiej, Adama Suprynowicza, Oli Salwy czy Bogusława Deptuły, po 15 latach zniknął z anteny TVP Kultura. Po dziewięciomiesięcznej przerwie powraca w odświeżonej formule podcastu i zbiera fundusze na produkcję odcinków emitowanych w internecie. W grudniowym wydaniu możemy posłuchać recenzji ostatniego filmu Christophera Nolana, gry „Cyberpunk 2077” i poleceń książkowych dla dzieci. Zapowiadane są kolejne odcinki.
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.