Znaleziono 0 artykułów
29.03.2018

Polski design dla każdego, czyli triumf rzemiosła

29.03.2018
Biżuteria KOPI (Fot. Materiały prasowe)

Co wyróżnia polski design? Czy jest on dla każdego? Jakie są trendy? Czy must have oznacza, że musisz to mieć? Łódź Design Festival ogłosiło wyniki tegorocznej edycji plebiscytu must have. 70 projektów z kategorii: meble, dywany, biżuteria oraz ceramika zakwalifikowało się do finału.

Plebiscyt must have bywa nazywany „polskim Red Dotem”. Jest jednym z najważniejszych konkursów wzorniczych w kraju. W tym roku odbył się po raz ósmy. Jest to ważne wyróżnienie dla projektantów i producentów stojących w awangardzie polskiego wzornictwa.

Narzędzia do prac ogrodowych Celfast (Fot. Materiały prasowe)
Solniczki Hadaki (przód) (Fot. Materiały prasowe)

Spośród tegorocznych zgłoszeń wybrano przedmioty prezentujące istotną wartość dla współczesnego rzemiosła: ręcznie wykonane komody, stoły, naczynia ceramiczne, kilimy czy biżuterię. Tradycyjnie silną grupę w plebiscycie stanowią meble, szkło i oświetlenie, a także prace polskich ilustratorów i grafików, tworzących przy pomocy różnych technik: kolażu, sitodruku czy linorytu. Swoją reprezentację mają również projekty z wykorzystaniem druku 3D.

Solniczki Hadaki (tył) (Fot. Materiały prasowe)
Fotele 366 Concept (Fot. Materiały prasowe)

W sumie jury oceniło 400 prac. 230 z nich wpłynęło bezpośrednio od projektantów i producentów, 170 zgłosili członkowie Rady Ekspertów. Uznanie zyskało także kilka ciekawych propozycji dla dzieci – książki, klocki, figurki i robota edukacyjnego. We wszystkich dotychczasowych edycjach wyróżniono łącznie blisko 600 projektów.

Do każdej edycji plebiscytu Rada Ekspertów poszukuje na polskim rynku najciekawszych i najlepiej zaprojektowanych projektów wdrożonych do produkcji. Przy ocenie kieruje się ich innowacyjnością, funkcjonalnością, estetyką, wytrzymałością, jakością oraz stosunkiem jakości do ceny.

Kilimy z Polski (Fot. Materiały prasowe)
EHO Panele akustyczne (Fot. Materiały prasowe)

Tegoroczna edycja plebiscytu must have pokazuje zmiany w polskim designie. Po okresie zapotrzebowania na po prostu dobre, funkcjonalne wzornictwo przyszedł czas na bardziej świadome projektowanie. Coraz więcej firm pracuje na stałe z projektantami i chętnie dzieli się tymi doświadczeniami. Wśród projektantów z kolei mocną tendencją jest slow design, któremu towarzyszą powrót do korzeni, celebrowanie rzemiosła oraz tworzenie funkcjonalnych, ale też unikalnych przedmiotów. Odbiorcy z kolei zaczynają rezygnować z dostępnego nadmiaru, a zwracają się ku produktom, za którymi stoi ponadczasowa wartość. Staraliśmy się dać temu wyraz, pokazując najciekawsze projekty dostępne na polskim rynku i przyznając im wyróżnienie must have 2018 – mówi Olga Łosiak, koordynatorka plebiscytu must have, Łódź Design Festival.

Baltica zestaw naczyń (Fot. Materiały prasowe)

Łódź Design Festival to idea, ludzie, działanie. Powstał w 2007 roku, jako przegląd osiągnięć polskiego wzornictwa. Od początku prezentuje design w różnych jego odsłonach – od wzornictwa przemysłowego, poprzez projektowanie graficzne, architekturę i rzemiosło, aż po kreowanie usług i interakcji. Jest miejscem spotkań i poszukiwania inspiracji. Prezentuje innowacje i projekty mające istotny wpływ na nasze otoczenie. Do tej pory wzięło w nim udział ponad 400 000 osób z całego świata.

Lista finalistów must have tu.

Wystawę must have będzie można obejrzeć w Centrum Festiwalowym ART_Inkubator (Tymienieckiego 3, Łódź) w trakcie trwania festiwalu.

Marta Wroniszewska
  1. Kultura
  2. Design
  3. Polski design dla każdego, czyli triumf rzemiosła
Proszę czekać..
Zamknij