Już 17 maja startuje 75. edycja festiwalu filmowego w Cannes. W oczekiwaniu na werdykt jury przypominamy najważniejsze polskie akcenty w historii wydarzenia.
W 1990 roku Krystyna Janda wyjechała z Cannes z nagrodą dla najlepszej aktorki za brawurową rolę w „Przesłuchaniu” Ryszarda Bugajskiego. Obok aktorki i reżysera, polskie kino reprezentowali także Andrzej Żuławski, Andrzej Wajda, Agnieszka Holland, Krzysztof Kieślowski i Roman Polański.
W tym samym roku festiwal odwiedził Andrzej Wajda, laureat Nagrody Specjalnej Jury z 1957 roku za „Kanał”. Na zdjęciu poniżej świętuje zwycięstwo Akiro Kurosawy w międzynarodowym składzie, razem ze Stevenem Soderberghiem, Martinem Scorsesem, Claudem Lelouchem, Jacques-Yvesem Cousteau, Bernardem Bertoluccim, Paolo Taviani, Vittorio Taviani i Billm Augustem.
w 2002 roku Roman Polański wyjechał z Cannes z nagrodą za „Pianistę”.
Reżyser regularnie gości na festiwalu, nawet gdy nie pokazuje tam żadnego filmu. Święto kina to dobra okazja do spotkań z przyjaciółmi z branży, np. z Catherine Deneuve.
Kolejny po „Pianiście” triumf polskiej kinematografii miał miejsce w 2018 roku, gdy Paweł Pawlikowski odbierał Złotą Palmę za „Zimną wojnę”. Towarzyszyła mu liczna ekipa, w tym odtwórcy głównych ról: Tomasz Kot, Joanna Kulig i Borys Szyc.
W Cannes często bywają też polskie top modelki: Małgosia Bela i Anja Rubik. Ta ostatnia zachwyciła niedawno na premierze filmu Paula Verhoevena „Benedetta” w kreacji Saint Laurent z głębokim rozcięciem,
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.