Gwiazdy we wstrząsającym spocie apelują o poprawę losu zwierzęcych mam
26 maja to nie tylko wyjątkowa okazja do świętowania. – Wykorzystajmy ten Dzień Matki, aby przemówić głosem mam, które same nie mogą poprosić o pomoc – słyszymy w spocie Stowarzyszenia „Otwarte Klatki”, które zaprosiło do współpracy Katarzynę Sokołowską, Marię Winiarską, Zofię Zborowską-Wronę, Edytę Pazurę, Joannę Opozdę i Monikę Mrozowską. Wspólnie chcą zwrócić uwagę na los zwierzęcych mam i ich dzieci i zachęcają do podpisania petycji online, by zakończyć hodowlę klatkową w Polsce.
Polskie gwiazdy w spocie Otwartych Klatek na Dzień Matki
W spocie Stowarzyszenia „Otwarte Klatki” opublikowanym 26 maja 2023 roku znane mamy z czułością rozmawiają o swoim doświadczeniu macierzyństwa, opowiadają, jak odmieniło ich życie, czego je nauczyło. Miłą atmosferę przerywa Zofia Zborowska-Wrona, zadając swojej mamie Marii Winiarskiej pytanie, co by zrobiła, gdyby ktoś skrzywdził jej dziecko. – Skrzywdziłabym tę osobę – pada odpowiedź. Nastrój zmienia się o 180 stopni, gdy bohaterki, w tym Katarzyna Sokołowska, Edyta Pazura, Monika Mrozowska i Joanna Opozda, po kolei próbują wyobrazić sobie siebie w przytoczonej sytuacji.
Dlaczego zatem skazujemy na tak okrutny los matki i dzieci innych gatunków? Odwrócone pytanie mocno rezonuje, kiedy w kolejnych ujęciach spotu stowarzyszenia widzimy krowy i świnie z młodymi, a następnie dowiadujemy się, że całe życie spędzają w klatkach, będąc w ciąży, są poddawane torturom. Po porodzie krowom odbierane są ich młode, świnie muszą karmić, stojąc między prętami, bez możliwości ruchu. Wiemy dobrze, że zwierzęta czują nie tylko ból fizyczny, ale i psychiczny związany z rozłąką i tęsknotą.
– Macierzyństwo to poznawanie się nawzajem, budowanie więzi, opieka, bezgraniczna miłość. W Dzień Matki chcemy przypomnieć o tych mamach, którym dzieci są odbierane zaraz po urodzeniu i zamykane w ciasnych kojcach, które płaczą i nawołują za swoim potomstwem, oraz o tych, które zamknięte w ciasnej klatce, karmią swoje młode przez pręty. Macierzyństwo w hodowli i chowie klatkowym to koszmar, na który nikt nie zasługuje – mówi Weronika Pochylska, członkini zespołu kampanii „Jednym Głosem” w Stowarzyszeniu „Otwarte Klatki”.
Podpisując petycję online, możesz pomóc zakończyć cierpienie zwierząt hodowanych w klatkach
Spot z udziałem znanych mam jest częścią długofalowej kampanii Otwartych Klatek „Jednym głosem”. Organizacja angażuje w nią znane osoby, z pomocą których nagłaśnia problem klatkowej hodowli zwierząt w Polsce, uświadamia i uwrażliwia społeczeństwo na temat realiów życia zwierząt hodowlanych i zachęca do podpisania petycji do Ministra Rolnictwa. W akcji zbierania podpisów Otwarte Klatki wspiera Fundacja Compassion In World Farming Polska.
Szacuje się, że rocznie w Polsce w klatkach lub kojcach trzyma się 42 miliony zwierząt, wśród których są przede wszystkim kury nioski, cielęta, maciory, króliki i przepiórki. Wiele instytucji naukowych, w tym Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA), rekomenduje zakończenie niehumanitarnego procederu, który nie jest w stanie zapewnić zwierzętom należytego dobrostanu oraz nie pozwala im realizować podstawowych potrzeb.
– Trwa rewizja wszystkich unijnych przepisów dotyczących ochrony zwierząt, a dodatkowo jesienią tego roku ma zostać przedstawiony wniosek ustawodawczy w sprawie zakazu chowu i hodowli zwierząt w klatkach. To skutek ogromnego sukcesu Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej „Koniec Epoki Klatkowej”, pod którą podpisało się 1,4 miliona Europejczyków. Dlatego w ramach projektu „Zakończmy Epokę Klatkową” wspólnie z Compassion In World Farming zbieramy podpisy pod petycją, licząc, że polskie Ministerstwo Rolnictwa weźmie pod uwagę dowody naukowe oraz opinię społeczną i nie będzie blokować pozytywnych dla zwierząt zmian – mówi Maria Madej, koordynatorka „Zakończmy Epokę Klatkową” w Otwartych Klatkach.
Petycję można podpisać na stronie jednym-glosem.pl. Więcej o kampanii dowiecie się na stronie Otwartych Klatek oraz w mediach społecznościowych organizacji.
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.