Pomoc dla uchodźców z Ukrainy: Wolontariat, dary, zbiórki pieniędzy
Od rosyjskiej inwazji na Ukrainę 24 lutego wielu z nas nie może myśleć o niczym innym, jak tylko o ludziach, którzy obudzili się w kraju ogarniętym wojną. Polski rząd zapowiedział wsparcie, fundacje i organizacje niemal natychmiast uruchomiły zbiórki na rzecz Ukraińców. Sprawdzamy, jak pomóc uchodźcom z Ukrainy w Polsce – w formie wolontariatu, przekazując dary i wpłacając pieniądze.
Dotarcie do konkretnych osób: Widzialna ręka na Facebooku
Facebookowa grupa „Widzialna ręka / Visible Hand” pozwala dotrzeć z pomocą do konkretnej osoby. Posty w formie ogłoszeń publikują na niej zarówno osoby z propozycją wsparcia, np. oferujące transport z granicy lub dach nad głową, jak i ci, którzy tej pomocy teraz potrzebują.
Pomoc wolontariuszy: Wrocław, Poznań, Lublin
We Wrocławiu wystartowała akcja pomocy w formie wolontariatu. Koordynuje ją Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego. Każdy, kto zna język ukraiński, rosyjski, jest prawnikiem czy przedsiębiorcą, lub mógłby zatrudnić osoby zza wschodniej granicy, może napisać na adres wsparcieukrainy@wcrs.pl.
W Poznaniu wszystkie osoby, które chciałyby i mają możliwość włączenia się w akcje pomocowe – wsparcie w tłumaczeniach, działania związane z przyjęciem uchodźców, udział w opracowaniu wspólnego programu pomocy dla uchodźców – proszone są o wypełnienie ankiety, której wyniki pomogą określić zasoby możliwe do wykorzystania pod kątem udzielenia wsparcia na różnych płaszczyznach. Ankietę znajdziecie pod tym linkiem.
W Lublinie nabór do grupy wolontariackiej organizuje stowarzyszenie Homo Faber. Prosi o pomoc zwłaszcza osoby porozumiewające się swobodnie w językach: ukraińskim i rosyjskim, profesjonalnych tłumaczy w językach: ukraińskim lub rosyjskim, psychologów, prawników, grafików i osoby mające przeszkolenie lub doświadczenie w udzielaniu pierwszej pomocy przedmedycznej. Organizowanie pomocy ułatwi wypełnienie formularza: dla osób indywidualnych oraz dla organizacji pozarządowych i grup nieformalnych w Polsce.
Zbiórki rzeczowe dla Ukraińców: Kraków i Wrocław
W Krakowie grupa Młody KOD organizuje zbiórkę żywności dla dzieci i młodzieży pozostającej pod opieką Klubu Ukraińskiego w Krakowie i Fundacji Zustricz. To przede wszystkim mieszkające w bursie osoby z regionu Doniecka i Ługańska. Jedzenie o długiej dacie przydatności do spożycia (m.in. makarony, kaszę, ryż, dżemy i konserwy) można przynosić do biura KOD przy ulicy Kościuszki 74/13 w Krakowie. Biuro jest czynne we wtorki i czwartki od 16 do 19.
Samorząd krakowski, w odpowiedzi na apel mera Lwowa, uruchomił w piątek, 25 lutego punkt, w którym można przekazywać dary. Magazyn działa na Stadionie Miejskim im. Henryka Reymana w Krakowie (wejście od ul. Reymonta). Potrzebne będą: koce termiczne, śpiwory, maty do spania (z pokryciem foliowym), materace, ubrania, peleryny przeciwdeszczowe, środki pielęgnacyjne i higieniczne, środki myjące do ciała, pasty do zębów, szczoteczki do zębów, szczotki do włosów, bielizna damska, bielizna męska, bielizna dziecięca, podpaski, pieluchy dziecięce, pieluchy dla dorosłych, ręczniki papierowe, ręczniki z mikrofibry, zestaw wielorazowych naczyń kuchennych: głębokie naczynia, łyżki, widelce, noże, kubki, środki antyseptyczne/spirytus, maseczki wielorazowe. Z żywności: woda, produkty nadające się do szybkiego przygotowania, batony energetyczne, suszone owoce, orzechy, żywność puszkowana, makarony, płatki błyskawiczne, zapałki, baterie, zapalniczki, świece, zestawy medyczne.
We Wrocławiu z kolei od poniedziałku, 28 lutego rusza akcja „Dary dla Ukrainy”. Zaangażowane są w nią wszystkie szkoły na terenie Wrocławia – tam będzie można składać pomoc rzeczową. Potrzebne są: śpiwory, koce, odzież dla dzieci i dorosłych, płaszcze przeciwdeszczowe, środki higieny osobistej, pasty do zębów, szczoteczki do zębów, szczotki do włosów, bielizna, pieluchy, ręczniki papierowe, ale także świece, baterie czy zapalniczki.
Zbiórki finansowe dla Ukraińców
Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej kieruje pomoc do mieszkańców wsi i miast na wschodzie Ukrainy. Pierwsze pakiety pomocy humanitarnej oraz wsparcie psychologiczne dotarły już do ludzi na obszarach dotkniętych ostrzałem.
Polska Akcja Humanitarna: „W związku z wojną w Ukrainie apelujemy o pilne wsparcie! Będziemy zapewniać pomoc natychmiastową/bezpośrednią (żywność i inne formy wsparcia) dla ludzi, którzy muszą uciekać ze swoich domów. Nasze wsparcie obejmie osoby poszkodowane w wyniku konfliktu, włączając przemieszczające się wewnątrz kraju oraz uchodźczynie i uchodźców przyjeżdżających do Polski. Sytuacja jest bardzo dynamiczna, na bieżąco monitorujemy potrzeby na miejscu. Będziemy Was informować o kolejnych działaniach” – pisze PAH na stronie internetowej.
Solidarni z Ukrainą: Zbiórka organizowana przez Pomagam.pl.
Polski Czerwony Krzyż: „Pozyskane środki będą przeznaczone w pierwszej kolejności m.in. na zakup żywności, materiałów opatrunkowych oraz zabezpieczenie innych priorytetowych potrzeb” – informuje PCK.
Akcja #RAZEMdlaUKRAINY: Skoordynowane działanie kilku organizacji pomocowych. Wszystkie zebrane środki będą przekazane organizacjom, które już teraz pomagają osobom poszkodowanym w wyniku wojny w Ukrainie.
Caritas: – Wśród najpilniejszych potrzeb jest zaopatrzenie Ukraińców w żywność, środki higieniczne, ale także konkretna pomoc materialna, taka jak zakup koców, śpiworów, materacy czy kuchni polowych. Potrzebna jest także pomoc psychologiczna dla dzieci, dla których ostatnie wydarzenia były bardzo traumatyczne – mówił Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska. Organizacja przekazała już 100 tys. zł na rzecz Ukrainy.
Informowanie, gdzie uzyskać pomoc
Według danych GUS z grudnia 2019 roku, w Polsce mieszka 1,3 mln Ukraińców. Są wśród nich nasi przyjaciele, partnerzy, współpracownicy. Wielu z nich ma w Ukrainie rodziny i znajomych, którzy będą szukać schronienia w Polsce. Muszą wiedzieć, że nie zostaną sami. – Ze wszystkimi frontowymi państwami członkowskimi, mamy plany awaryjne dotyczące przyjmowania i udzielania natychmiastowego schronienia uchodźcom z Ukrainy. (...) Jesteśmy w pełni na nich przygotowani i są oni mile widziani – mówiła w czwartek na konferencji prasowej w Brukseli przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.
Polskie władze zapewniają, że obywatele Ukrainy uciekający przed konfliktem zbrojnym zostaną wpuszczeni do Polski. Do kraju mogą wjechać na podstawie: ruchu bezwizowego na podstawie paszportu biometrycznego; wizy krajowej (D) lub wizy Schengen (C); wizy z oznaczeniem D lub C, lub dokumentu pobytowego wydanego przez inne państwo Schengen; posiadanego zezwolenia na pobyt czasowy, pobyt stały lub pobyt rezydenta długoterminowego UE i ważnej karty pobytu; wniosku o udzielenie ochrony międzynarodowej, złożonego na polskim przejściu granicznym; zgody komendanta Straży Granicznej, udzielanej podczas przekraczania granicy.
Przy przejściach granicznych z Ukrainą zostało uruchomionych dziewięć punktów recepcyjnych dla uchodźców z Ukrainy, w których zapewnione będzie wyżywienie, możliwość odpoczynku, pomoc medyczna i potrzebne informacje. Tam też powinny się skierować osoby, które nie mają gdzie mieszkać. – Jest to miejsce, w którym będzie następować przekierowanie osób bez zabezpieczonego miejsca pobytu na terenie naszego kraju do miejsca zakwaterowania zbiorowego – informował w czwartek wojewoda lubelski Lech Sprawka. – W przypadku naszego województwa będziemy kierować ich do woj. mazowieckiego, wielkopolskiego, zachodniopomorskiego, pomorskiego, kujawsko-pomorskiego – mówił.
Punkty te znajdują się na Lubelszczyźnie (Dorohusk, Dołhobyczów, Zosin, Hrebenne) i na Podkarpaciu (w Korczowej, Medyce, Budomierzu oraz Krościenku, dodatkowy punkt powstanie w Przemyślu na dworcu kolejowym). Poniżej podajemy ich adresy:
Dorohusk-Jagodzin
Pałac Suchodolskich Gminny Ośrodek Kultury i Turystyki, ul. Parkowa 5, 22-175 Dorohusk – osiedle
Dołhobyczów-Uhrynów
Przygraniczne Centrum Kultury i Rekreacji, ul. Spółdzielcza 8, 22-540 Dołhobyczów
Zosin-Uściług
Zespół Szkół w Horodle, ul. Piłsudskiego 58, 22-523 Horodło
Hrebenne-Rawa Ruska
Szkoła Podstawowa w Lubyczy Królewskiej (zaplecze hali sportowej), ul. Jana III Sobieskiego 5, 22-680 Lubycza Królewska
Korczowa-Krakowiec
Świetlica, Korczowa 155, 37-552 Korczowa
Medyka-Szeginie
Hala sportowa - Medyka 285, 37-732 Medyka
Budomierz-Hruszew
Szkoła Podstawowa w m. Krowica Sama 183, 37-625 Krowica Sama
Krościenko-Smolnica
Była Szkoła Podstawowa w Łodynie, Łodyna 41, 38-700 Ustrzyki Dolne
Urząd ds. Cudzoziemców uruchomił także specjalną infolinię (+48 47 721 75 75) oraz stronę internetową: www.ua.gov.pl.
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.