Znaleziono 0 artykułów
01.03.2022

Pomoc dla zwierząt z Ukrainy

01.03.2022
(Fot. Getty Images)

W wyniku inwazji Rosji na Ukrainę dom straciło nie tylko wiele ludzi, ale i zwierząt. Z myślą o nich powstały liczne niosące pomoc inicjatywy. Podpowiadamy, jak włączyć się do tych akcji, wesprzeć fundacje, działać.

Od 24 lutego, kiedy Rosja wypowiedziała wojnę Ukrainie, polską granicę przekroczyło już prawie 2,17 mln uchodźców. Uciekając przed rosyjską agresją zmuszeni są opuszczać domy, rodziny, zwierzęta. Liczba bezdomnych kotów i psów rośnie. Aby ograniczyć ich cierpienie, pomoc organizują organizacje charytatywne i miłośnicy zwierząt.

Przewożenie zwierząt z Ukrainy

Polska ułatwiła proces transportu zwierząt z Ukrainy. Zmianie uległy przepisy przewożenia zwierząt przez polsko-ukraińską granicę. Wykreślono konieczność posiadania wyniku badania serologicznego w kierunku oznaczenia miana przeciwciał przeciwko wściekliźnie. Teraz takie badanie, jak również szczepienie, zostanie zorganizowane w Polsce na koszt budżetu państwa.

„W związku z sytuacją na Ukrainie zwróciłem się dzisiaj z apelem do Głównego Inspektoratu Weterynarii Polski o rozważenie możliwości czasowego odwołania potrzeby certyfikatu laboratoryjnego badań metodą „tytułowania” psów i kotów, które wjadą do Polski z Ukrainy. Napisałem, że obywatele Ukrainy, którzy emigrują ze stref wojennych zabierają ze sobą członków rodziny, psy i koty. Niestety w wielu przypadkach w certyfikowanych laboratoriach nie mogą otrzymać certyfikatu badania metodą certyfikacji. Pytałem o możliwość wjazdu na terytorium Polski (UE) zwierząt, spełniających wszystkie wymogi, poza certyfikatem badań laboratoryjnych nad przeciwciałami. Odpowiedzią było uderzenie pioruna! 'Zwierzęta wysiedlone podczas konfliktu wojskowego nie wymagają badań serologicznych nad mianem przeciwciał rodzynek'. Bardzo dziękuję GIW za zrozumienie i szybką reakcję!” – napisał 24 lutego na Facebooku Wojciech Albert Kurkowski, pełnomocnik Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi do spraw Zwierząt.

Zwierzętom pomaga również transport kolejowy, który zezwala na przewożenie ze sobą pupili.

Organizacje i schroniska

Wiele organizacji i schronisk ogłosiło pomoc dla zwierząt z Ukrainy. Organizowane są zbiórki pieniędzy, schronienia i transport.

Finansowo można wesprzeć następujące organizacje:

Fundacja Złap Dom – organizuje transport zwierząt spod przejścia granicznego Hrebenne. Znalezione tam pupile, wcześniejsi mieszkańcy schroniska pod Lwowem, otrzymają pomoc medyczną i pożywienie.

Stowarzyszenie Pogotowie dla Zwierząt – stowarzyszenie organizuje transport dla zwierząt spod granicy polsko-ukraińskiej, opiekę medyczną i azyl, a po czasie rekonwalescencji pupile trafią do dalszej adopcji. Jeżeli jesteś osobą, która gotowa jest przyjąć psa z Ukrainy, skontaktuj się ze stowarzyszeniem za pośrednictwem maila: pomoc@psyzukrainy.pl. Organizacja dowiezie czworonoga nieodpłatnie w każde miejsce w Polsce.

Schronisko dla Zwierząt w Bydgoszczy – schronisko w porozumieniu z Prezydentem Bydgoszczy, przyjmie pod swój dach dziesięć psów, którym zapewni długoterminową pomoc.

OTOZ Animals oddział Kujawsko - Pomorski – schronisko zaoferowało pomoc stu zwierzętom z Ukrainy.

Schronisko na Paluchu – oferuje opiekę lekarską, czipowanie i darmową karmę. Placówka uruchomiła również całodobową infolinię, która podaje informacje na temat weterynaryjnej. Oto numery:  +48 22 868 15 78 lub +48 22 868 15 79. Pomocy można także szukać, pisząc na adres: ba@napaluchu.waw.pl.

- Rebell Concept razem z fundacją Viva Interwencje! organizuję zbiórkę  dla zwierząt, które są przewożone przez granicę z Ukrainą oraz dla osób, które przekroczyły granicę i nie zabierały ze sobą jedzenia dla pupili. Potrzebne produkty: koce, karma sucha, karma mokra, smaczki, smycze, ochrona przeciw kleszczom, transportery - psy i koty. 

Produkty można przynosić do Fundacji Viva! w Warszawie przy ul. Kawęczyńskiej 16/39 lub do biura agencji Rebell Concept, ul. Mokotowska 43/206, 2 piętro. Zbiórka trwa do końca marca.

Adoptuj

Na Facebooku utworzono grupę „Pomoc dla zwierząt w Ukrainie || Допомога домашнім тваринам в Україні”. Znajdują się tam informacje o potrzebujących zwierzętach, oferty wsparcia, jak również bezpiecznych transportów. Można także zgłosić się do bezpośredniej adopcji poszkodowanego zwierzaka. Warto śledzić zapotrzebowanie pobliskich schronisk i je wspierać. Szczególnie potrzebne są teraz: koce, kojce, karmy, przekąski, miski, jednorazowe ręczniki, rękawiczki gumowe, nożyczki do pazurów, bandaże i gaziki.

Wszystkie najnowsze informacje dotyczące przewożenia zwierząt można sprawdzić pod tym linkiem.  

Aleksandra Kupras
  1. Styl życia
  2. Społeczeństwo
  3. Pomoc dla zwierząt z Ukrainy
Proszę czekać..
Zamknij