Porcelana Ćmielów: Polski design na królewskich stołach
Od niewielkiego zakładu stworzonego przez miejscowych rzemieślników po światowej sławy markę, którą pokochały rodziny królewskie w całej Europie – historia porcelany Ćmielów to materiał na fascynującą powieść. Sprawdzamy, jak polska marka stała się światowym fenomenem.
W ubiegłym roku Porcelana Ćmielów świętowała jubileusz 230-lecia. Historia jednej z najstarszych fabryk wyrobów ceramicznych sięga 1790 r., kiedy miejscowi rzemieślnicy postanowili stworzyć wspólną pracownię. Żaden z nich nie wyobrażał sobie, że ich niewielka manufaktura zapisze się na kartach polskiej historii, zdobywając rozgłos w kraju, a potem całej Europie.
Początkowo ćmielowscy rzemieślnicy specjalizowali się w wyrobach z gliny i fajansu. Większość projektów różniła się od tych, które znamy dziś – dominowały ciepłe barwy i proste formy. Dopiero cztery dekady później w Ćmielowie rozpoczęto produkcję porcelany. Zastawy stołowe, wazony i inne dekoracje szybko zaskarbiły sobie uznanie ówczesnych elit i arystokratów, w tym samego księcia Józefa Poniatowskiego, a później arystokratów z zagranicy. Popyt na miniaturowe dzieła sztuki był tak duży, że ćmielowską porcelanę przewożono do Warszawy, następnie Wisłą transportowano ją do Gdańska, a dalej na cały świat.
Dziś porcelana Ćmielów wciąż gości na stołach rodzin królewskich, głów państw, a także kolekcjonerów sztuki i miłośników najwyższej klasy designu. Jak polska porcelana stała się synonimem luksusu?
Na styku sztuki i designu
Ćmielowskie wyroby od zawsze łączyły funkcjonalność z wysokiej jakości estetyką i dbałością o detal. Początkowo dominowały proste formy, zdobione kwiatowymi i roślinnymi ornamentami. Na przełomie wieków największą popularnością cieszyły się dekoracje inspirowane stylem klasycystycznym, takie jak „plecione” z porcelanowych wałków ażurowane koszyczki czy wazy i patery zdobione idyllicznymi krajobrazami, scenkami historycznymi czy portretami znanych osobistości. Równolegle do nich zaczęto prezentować bardziej awangardowe projekty.
W okresie międzywojennym królowały zastawy i ozdoby inspirowane kubizmem i stylem art déco, takie jak Płaski. Kolekcja została zaprojektowana przez mistrza wzornictwa, Bogdana Wendorfa w jego paryskiej pracowni. Artysta chciał połączyć ponadczasowość porcelany z bogatymi zdobieniami rodem z pałacu wersalskiego. Pozłacane zastawy stały się obowiązkowym elementem domowej kolekcji każdego szanującego się miłośnika wysmakowanego designu lat 30.
Losy marki boleśnie zaznaczył czas I i II wojny światowej. Mimo ryzyka zamknięcia fabryki, owocem tych trudnych czasów stały się kultowe dziś kolekcje Empire i Kula. To właśnie one po dziś dzień zdobią stoły wybitnych osobistości na całym świecie.
W latach 50. i 60. prym wiódł styl modernistyczny. Najlepszym przykładem tej rewolucji jest kolekcja Goplana. Zaprojektowana przez wybitnego artystę Wincentego Potackiego linia była nowoczesną reinterpretacją klasycznych sylwetek z archiwów marki. Goplana została okrzyknięta arcydziełem porcelanowego rękodzieła.
Autorskie projekty kolejnych pokoleń artystów tworzących dla marki stały się ważną częścią niezwykłej historii ćmielowskiej porcelany, a także polskiego designu w ogóle.
Z okazji 230-lecia Porcelany Ćmielów zaprezentowano kolekcję jubileuszowych filiżanek, w tym tych z serii Kula i Goplana w nowej odsłonie.
Porcelana z duszą
Pomimo upływu lat Porcelana Ćmielów pozostaje jedną z najważniejszych marek w branży ceramicznej. Zastawy stołowe, serwisy do kawy czy ikoniczne figurki marki są wciąż poszukiwane przez kolekcjonerów. Legendarne projekty Porcelany Ćmielów można oglądać w muzeach i galeriach sztuki, inne zdobią stoły rodzin królewskich, głów państw i największych osobistości świata sztuki i kultury.
Porcelana Ćmielów tworzona jest z poszanowaniem tradycji, dzięki czemu projekty marki to obowiązkowy element kolekcji miłośników światowej klasy designu. W ofercie polskiego brandu znajdziemy propozycje zarówno dla entuzjastów ponadczasowej klasyki, jak i tych, ceniących sobie bardziej awangardowego designu.
Przedmioty Porcelany Ćmielów przekazuje się z pokolenia na pokolenie, jak najcenniejsze rodzinne pamiątki, dopisując do nich własne historie.
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.