Przemyślanym prezentem pod choinkę, wybranym z myślą o bliskiej osobie nie tylko sprawimy jej radość, lecz także pokażemy, jak jest dla nas ważna. Biografia Joan Didion, jedwabna zakładka czy elegancki stoper, który zaprowadzi ład w biblioteczce – to tylko niektóre z naszych propozycji na Gwiazdkę, jakie ucieszą miłośników książek.
Zakładka do książki Moye: Pięknej lektury!
Polska marka Moye, założona przez siostry Melanię i Magdalenę Wyszomierskie, słynie z minimalistycznych ubrań i dodatków z jedwabiu. Właśnie wśród nich znaleźliśmy doskonały gwiazdkowy podarunek dla pasjonatów literatury – ręcznie wykonaną, piękną zakładkę do książek stworzoną z naturalnej satyny jedwabnej. Materiał na nią powstał we włoskiej manufakturze zgodnie z poszanowaniem środowiska naturalnego, a ona sama została uszyta w Polsce przez lokalnych rzemieślników. Ten efektowny gadżet, któremu uroku dodaje kokieteryjny chwost, z chęcią położymy pod choinką również jako prezent dla samych siebie.
Książka „Ostatnia pieśń miłosna. Biografia Joan Didion”, wyd. OsnoVa: Portret legendy
Pisarka i eseistka, obdarzona niezwykłym zmysłem obserwacji i talentem do opisywania rzeczywistości. Joan Didion, autorka m.in. „Białego albumu” i „Roku magicznego myślenia”, ikona amerykańskiej literatury i dziennikarstwa, opublikowała w sumie 19 książek. Pierwsza o niej samej, „Ostatnia pieśń miłosna. Biografia Joan Didion” Tracy’ego Daugherty’ego, bestseller „New York Timesa”, w grudniu 2022 roku ukazała się po polsku w przekładzie Kai Gucio nakładem wydawnictwa OsnoVa. To portret Didion wnikliwy i poruszający – tak jak jej pisarstwo.
Zegar Karlsson: Book o’clock
Oddając się lekturze, łatwo stracić poczucie czasu. Stylowy zegar Book holenderskiej marki Karlsson, cenionej na całym świecie za wysoką jakość wykonania produktów i wyjątkowy design, dyskretnie przypomni, kiedy już (niestety!) nadejdzie pora, by wrócić do rzeczywistości, lub przeciwnie, pokaże, że spokojnie możemy ten moment rozciągnąć w czasie. Tarcza zegara, która wygląda jak grzbiety trzech grubych książek (w różnych wariantach kolorystycznych), w zależności od potrzeb i pomysłu, będzie się świetnie prezentować zarówno wśród ulubionych tytułów obdarowanego, jak i solo, jako uroczy dodatek. W obu konfiguracjach będzie przypominać, że może i godzina piąta po południu to tea time, ale każda – to book time.
Koc Khaite: Wielki błękit
Kiedy za oknem szaro i zimno, wykonany w 100 proc. z kaszmiru koc Khaite idealnie otuli i świetnie ogrzeje podczas wieczoru z książką i/lub marzeniami o niebieskich migdałach (jedno nie wyklucza drugiego). Model Essex urzeka stonowanymi barwami – bielą, szarością, błękitem i granatem – oraz wzorem kraty przywołującym na myśl projekty amerykańskiej artystki Anni Albers. Podarowany na święta, będzie zachwycał nie tylko w mroźne dni, lecz także przez cały rok, narzucony na fotel lub sofę albo zabrany ze sobą na zewnątrz jako element stylowego pikniku.
Plakat Darii Solak: Królestwo koloru
Daria Solak to ilustratorka i projektantka graficzna, która studiowała w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i w Bolonii. Sama o sobie mówi: „dziecko lat 90.”, a w jej pracach widać dziecięcą wręcz radość z rysowania. Tworzy do magazynów, na pocztówki, notesy i do książek dla dzieci (pewnie kojarzą ją np. fani wydawnictwa Dwie Siostry). Dzięki plakatowi „Reader” każde wnętrze nabierze kolorów – całkiem jak bohaterka pracy Darii.
Książka „Żywot i śmierć pana Hersha Libkina z Sacramento w stanie Kalifornia”, wyd. Cyranka: Wzruszenia gwarantowane
Tytułowy Hersh Libkin to właściwie Hersz Lipkin z Łodzi, ocalały z Zagłady, który wygrywa casting do filmu zorganizowany przez wytwórnię Metro-Goldwyn-Mayer. Trwa złota era Hollywood i wydaje się, że Libkin śni swój amerykański sen – z naciskiem na „wydaje się”, bo właśnie zaczyna się też makkartyzm. Dramat porusza, wzrusza i bawi w doskonałych proporcjach. Ishbel Szatrawską, autorkę „Żywota i śmierci pana Hersha Libkina…”, tak samo jak krytycy, którzy przyznali jej nominację do Paszportów Polityki 2022, na pewno docenią ci, którzy jej książkę znajdą pod choinką.
Stoper do książek L’Objet: Mała stabilizacja
Nie tylko pięknie wygląda, lecz także jest funkcjonalny. Prezent idealny? Na pewno ucieszy każdego miłośnika literatury, który znajdzie go pod choinką. Stoper do książek pomoże utrzymać ład na regale, zabezpieczy je przed ewentualnym upadkiem i będzie także niezwykłą dekoracją wnętrza. Elegancki ceramiczny ogranicznik Cubisme projektu Elada Yifracha, założyciela i dyrektora artystycznego marki L’Objet, formą nawiązuje do kubizmu i rzeźb Majów, ale nie jest zarezerwowany wyłącznie dla albumów o sztuce.
Zestaw Prezenty Pełne Przyjemności: Smak życia
Książka o jedzeniu lub winie („Kolacje” Małgorzaty Minty, „Wino. Przelane na papier” autorstwa m.in. Kuby Janickiego lub tytuł wyd. Filtry, którego współwłaścicielką jest Ewa Wieleżyńska), do tego wyselekcjonowane wino oraz voucher do warszawskich restauracji (Kieliszki na Próżnej, Koneser Grill albo Le Braci) – takie doskonałe zestawy prezentowe do smakowania życia przygotował Wine & Bar Grono z Mokotowskiej 54 w Warszawie. Cenniejsze tym bardziej, że można je dzielić z bliską osobą.
Taca na wannę Present Time: Chwila dla siebie
W zabieganych czasach chwila dla siebie nabiera szczególnego znaczenia. Aromatyczna gorąca kąpiel jest dla wielu osób jedną z najprzyjemniejszych części dnia. Pozwala odpocząć po wyzwaniach codzienności i naładować baterie, by stawiać czoła tym, które jeszcze przed nimi. Elegancka, starannie wykonana taca na wannę Tubad sprawi, że czytanie w domowym spa będzie jeszcze bardziej komfortowe, a to gest, którego bliska osoba długo nie zapomni.
Książka „Głusza”, wyd. Dowody na Istnienie: Podróż po obcym kraju
„– Moja znajoma jest głucha, podobnie jak jej mąż. Mają słyszącego syna, który ostatnio stracił przytomność. Nie mogli wezwać karetki pogotowia. Na szczęście pomogła im słysząca sąsiadka.
– Jak to możliwe? – zdziwiłam się.
– Głusi nie mogą zadzwonić, to jasne. Ale wygląda na to, że w Polsce nie da się wezwać pomocy w inny sposób.
– To niemożliwe” – odtwarza swoją rozmowę sprzed sześciu lat z redakcyjną koleżanką Anna Goc w reporterskiej książce „Głusza”. A potem dodaje: „Przez kolejne tygodnie dziwiliśmy się wszyscy. I ja, i czytelnicy, i każda słysząca osoba, której opowiadałam, jak żyje się głuchym w Polsce”. Jak wspomina, artykuł, który chciała napisać, okazał się początkiem podróży „podobnej do tej, w którą wyrusza się po obcym kraju”. „Głuszę”, wydaną pod koniec października 2022 roku, opowieść o nadużyciach, wykluczeniu i samotności w tłumie, czyta się z niedowierzaniem, smutkiem i złością. By zmieniła się sytuacja osób niesłyszących w Polsce, oni sami muszą zostać usłyszani. Anna Goc oddaje im głos.
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.