Znaleziono 0 artykułów
06.06.2020

#PrideWeekend: Playlista Filipa Niedenthala na Spotify

06.06.2020
(Fot Materiały prasowe Vogue Polska)

Co to jest muzyka queerowa? Kogo zaliczamy do muzyków queerowych? Są artyści, którzy identyfikują się jako LGBTQ+, są sojusznicy i są wykonawcy niekoniecznie podpisujący się pod kulturą gejowską, których utwory mimo to stały się naszymi hymnami. Ta lista to zbiór oczywistych oczywistości, z dodatkiem kilku ciekawostek.

Choć na co dzień nie słucham Judy Garland, nie mogło jej tu zabraknąć. Wybrałem utwór, dzięki któremu Naomi Smalls przeszła do historii „RuPaul’s Drag Race” (wybacz, Manila). Jimmy Somerville też musiał się tu znaleźć. Mimo że najlepiej pasowałby klasyk, „Smalltown Boy” z czasów Bronski Beat, chciałbym przypomnieć o jego udziale w filmie „Orlando”, który zmienił mi życie, kiedy w 1993 r. nauczycielka wysłała mnie na niego do kina. Z kolei „The Rocky Horror Picture Show” zawdzięczam swój największy, żeby nie powiedzieć jedyny, sukces aktorski. Jako wielki fan ścieżki dźwiękowej w wieku 13 lat spontanicznie na scenie, podczas szkolnego przedstawienia o Czerwonym Kapturku, postanowiłem zagrać Wilka w stylu Dr. Frank-N-Furtera. Ku osłupieniu widowni. Bruce’a Springsteena pokochałem dawno temu dzięki mojemu tacie, ale dopiero ostatnio odkryłem, że w teledysku do utworu „Tougher Than the Rest” z 1988 r. pokazuje pary homoseksualne. Jedenaście miesięcy później, prawie rok przed „Vogiem” Madonny, Malcolm McLaren wydał „Deep in Vogue”. Pojawia się na nim legenda vogueingu – Willi Ninja, który jest też gwiazdą teledysku. Warto go wyszukać w Google’u, tak samo Jobriath i Toma Robinsona.

W tym roku do tęczowej flagi dodajemy czarny i brązowy w geście solidarności z ruchem Black Lives Matter. Należy więc oddać hołd matce chrzestnej rock and rolla. Sister Rosetta Tharpe miała mężów, ale żyła otwarcie z drugą kobietą. Listę zamykam jej kawałkiem „Strange Things Happening Every Day”, który w kwietniu 1945 r. jako utwór gospelowy trafił na drugie miejsce „rasowej” (dziś R&B) listy przebojów tygodnika „Billboard”. Ta mieszanka może wydać się dosyć eklektyczna, ale takie właśnie było założenie: trochę tańca, trochę historii. Śmiało możecie wrzucić na odtwarzanie losowe. Bawcie się dobrze.

Filip Niedenthal
  1. Styl życia
  2. Społeczeństwo
  3. #PrideWeekend: Playlista Filipa Niedenthala na Spotify
Proszę czekać..
Zamknij