Znaleziono 0 artykułów
04.05.2023
Artykuł partnerski

Biennale Kultura Futura 2023: Trwają zgłoszenia do konkursu

04.05.2023
Projekt „Kultura Futura. Interdyscyplinarne Biennale Sztuki i Techniki Przyszłości” (Fot. Materiały prasowe)

Jak będzie wyglądać nasza przyszłość? Z pewnością ogromną rolę będą odgrywały w niej nowe technologie i wirtualna rzeczywistość. Nie inaczej będzie w przypadku działalności artystycznej. Dlatego już dziś rusza konkurs, w którym prace będą odnosić się do obszarów VR, AR, AI. Wszystko w ramach projektu „Kultura Futura. Interdyscyplinarne Biennale Sztuki i Technologii Przyszłości”.

Współczesny świat nieustannie się zmienia, ewoluuje. W sztuce, obok tradycyjnych form wyrazu artystycznego, takich jak malarstwo, grafika czy rzeźba, wykorzystywane są te oparte na nowych technologiach. Dlatego to właśnie sztuka przyszłości stała się głównym tematem projektu Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. W jego ramach organizowany jest konkurs, do którego nabór właśnie ruszył. Tematem jest idea „e-POLIS – miasta przyszłości”. Chętni, by wziąć w nim udział – osoby indywidualne oraz zespoły – do 31 maja mogą zgłaszać swoje prace dotykające trzech obszarów: wirtualnej rzeczywistości (VR), rozszerzonej rzeczywistości (AR) i sztucznej inteligencji (AI).

Zasady konkursu Biennale Kultura Futura 2023

Jak przekonują organizatorzy, oś programowa biennale zbudowana jest wokół „hybrydowej komunikacji w świecie zasieciowanym za pomocą internetu”. Odbywające się w ramach projektu wydarzenia mają stać się platformą dialogu toczącego się wokół takich pojęć, jak rzeczywistość, wirtualność oraz wyobraźnia. Tematem pierwszej edycji biennale jest „e-POLIS – miasto przyszłości”. Kluczowym działaniem będzie przegląd prac zgłoszonych w ramach międzynarodowego konkursu. Następnie projekty zostaną zaprezentowane podczas wystawy w Małopolskim Ogrodzie Sztuki jesienią 2023 r.

Jak wziąć udział w konkursie? Do 31 maja 2023 r. należy zgłosić wybraną twórczość artystyczną. Co ważne, musi być ona zaprezentowana w formie cyfrowej, wykonana za pomocą sztucznej inteligencji, rzeczywistości rozszerzonej i rzeczywistości wirtualnej. Projekt zakłada prezentację prac o charakterze hybrydowym i dopuszcza zgłoszenie projektu „w procesie”.

Jury konkursu Biennale Kultura Futura 2023

Wszystkie nadesłane prace oceniać będzie międzynarodowe jury pod przewodnictwem Aleksandra Janickiego – kuratora artystycznego biennale, artysty interdyscyplinarnego, performera, grafika, architekta. Janicki wykorzystuje technologie AR, VR, AI oraz holografię, aby tworzyć multisensoryczne działania. Jest założycielem Formacji HiQ i Big Data Collective, a także twórcą Fundacji AYA Found, Galerii i! i Apteki Janicki. Pełni też funkcję wykładowcy na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Jako laureat wielu nagród jest głosem przyszłości w kraju i za granicą, gdzie prężnie rozwija idee e-POLIS. Obecnie skupia się na wdrożeniu tego konceptu w dzielnicy Wesoła w Krakowie.

W jury zasiądzie także prof. Akiko Kasuya z Kyoto City University of Art, profesor Andrzej Jajszczyk z Polskiej Akademii Nauk oraz profesor Piotr Krajewski z WRO Center.

Platforma do namysłu nad współczesnością

Pomysłodawcy Kultura Futura podkreślają, że głównym celem projektu jest stworzenie platformy do namysłu nad współczesnością, przy użyciu praktyk i strategii artystycznych wykorzystujących nowe technologie. Drugim celem jest promocja nowych technologii wykorzystywanych do tworzenia narracji artystycznych. Dlatego też integralną częścią projektu jest działanie wortalu internetowego, który służy do prezentacji nowych tendencji w budowaniu przyszłości opartych na technologii VR, AR, XR oraz innych innowacyjnych rozwiązań. Wortal redagować będą Alek Janicki, Natalia Podyma – artystka, performerka, działaczka społeczna, twórczyni wielu ogólnopolskich projektów społecznych, oraz Arkadiusz Klej – twórca instalacji artystycznych dotykających takich tematów, jak sztuczna inteligencja czy ekologia, współorganizator młodzieżowych festiwali teatralnych. 

Cykl zaplanowanych w ramach projektu wydarzeń kulturalnych oraz wortal staną się platformą do dyskusji o współczesnym mieście. W ramach wernisażu zostanie zaprezentowany spektakl partnera projektu Carte Blanche – norweskiej narodowej instytucji związanej z tańcem współczesnym. W maju 2023 r. artyści Carte Blanche odbędą w Krakowie dwutygodniową rezydencję artystyczną. Podsumowaniem projektu będzie spotkanie Kultura Futura/Creative Industry Platform, otwarte dla przemysłów kreatywnych z udziałem 100 przedstawicieli branży, w formie wernisażu prezentacji. 

Projekt „Kultura Futura. Interdyscyplinarne Biennale Sztuki i Techniki Przyszłości” jest współfinansowany z Programu „Kultura”, Działanie 2 „Poprawa dostępu do kultury i sztuki” w ramach MF EOG 2014-2021.

Formularz zgłoszeniowy do konkursu dostępny jest na stronie internetowej www.kulturafutura.pl w zakładce KONKURS. Zgłoszenia trwają do 31 maja 2023 r.​

Projekt „Kultura Futura. Interdyscyplinarne Biennale Sztuki i Techniki Przyszłości” (Fot. Materiały prasowe)

 

Natalia Jeziorek
  1. Kultura
  2. Sztuka
  3. Biennale Kultura Futura 2023: Trwają zgłoszenia do konkursu
Proszę czekać..
Zamknij