Przepis Gawła Czajki na uwielbiane przez wszystkich canelé z kremem pistacjowym
Canelé zachwycają cały świat. Historia tego francuskiego słodkiego przysmaku sięga przełomu wieków XVII i XVIII. Ich cechy charakterystyczne to konkretnie przypalony wierzch i wilgotne wnętrze. Lekką, jakże pożądaną gorycz brzegów canelé przełamałem słodkim kremem pistacjowym. Całość obezwładnia. Sam przepis nie jest trudny i przy uwzględnieniu kilku wskazówek z łatwością przygotujemy go w domu.
Proponując receptury mniej skomplikowane, takie jak ta, zachęcam do samodzielnego gotowania.
Składniki:
Ciasto:
- 0,5 l mleka 3,2%
- 120 g mąki
- 2 jajka + 2 żółtka
- 70 g masła
- 250 g cukru pudru
- laska wanilii
- 70 ml rumu
- szczypta soli
Krem pistacjowy:
- tabliczka białej czekolady
- 70 g pasty pistacjowej 100%
- garść pistacji
Jak to zrobić?
Do podgrzanego mleka wrzucamy laskę wanilii, przekrojoną na pół, i 50 g masła. Gotujemy 7 minut na małym ogniu. Wyciągamy laskę wanilii, nożem ściągamy ziarenka, które wrzucamy do garnka. Mieszamy i pozostawiamy do wystygnięcia.
Do miski wrzucamy 2 jajka i 2 żółtka oraz cukier puder, który przesiewamy przez sitko. Mieszamy. Dodajemy przesianą mąkę, 70 ml rumu i szczyptę soli. Wlewamy przez sitko nasze mleko z masłem i wanilią. Całość porządnie ręcznie mieszamy. Przykrywamy folią spożywczą i wkładamy do lodówki na 24 godziny (ewentualnie na noc).
Foremki do canelé smarujemy rozpuszczonym masłem, wlewamy masę, pozostawiając 0,5 do 1 cm miejsca na urośnięcie ciasta. Wstawiamy do rozgrzanego piekarnika do 250 stopni na 10 minut, następnie pieczemy 50 minut już w 190 stopniach. Upieczone canelé studzimy i wyjmujemy z foremek.
Tabliczkę białej czekolady rozpuszczamy w kąpieli wodnej (większy garnek z wrzątkiem, a w nim mniejszy garnek, otoczony wodą) i dodajemy pastę pistacjową. Mieszamy. W gotowym kremie zanurzamy spody canelé, a potem obtaczamy je pokruszonymi pistacjami.
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.